U BiH plate među najnižima u regionu, u ove tri djelatnosti nedostaje najviše radnika, pokazuje analiza

Na tržištu rada u Bosni i Hercegovini nedostaju radnici u mnogim granama privrede, a posebno u građevinarstvu, trgovini i ostalim uslužnim djelatnostima. Pokazuje ovo posljednja analiza koju je objavila Agencija za rad i zapošljavanje BiH. Na evidencijama službi za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini je na kraju 2023. godine bilo registrovano 343.500 nezaposlenih lica, a stopa nezaposlenosti, prema anketi o radnoj snazi iznosila je 13,6 posto.

Smanjenje nezaposlenosti

Analizurajući mjesečni izvještaj u narednoj godini, 2024., vidljivo je da je broj nezaposlenih počeo padati. Na dan 30. novembra 2024. godine, broj nezaposlenih osoba na evidencijama zavoda i službi zapošljavanja iznosio je 321.912, što predstavlja smanjenje za 1.231 osobu (0,38 posto) u odnosu na prethodni mjesec. U poređenju s istim periodom prošle godine, nezaposlenost je smanjena za 22.754 osobe, odnosno 6,60 posto.

U analizi iz 2023. godine se navodi kako se u posljednjih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini bilježe sve veći problemi u pronalaženju potrebne domaće radne snage, zbog čega se poslodavci okreću zapošljavanju stranih državljana. Poslodavci se trenutno suočavaju sa tri izazova u vezi radne snage – kako zadržati već angažovanu radnu snagu, kako zaposliti domaću i kako zaposliti stranu radnu snagu. 

U javnom sektoru stručna kvalifikovana radna snaga

Kada je riječ o zadržavanju radne snage – osnovno je povećanje plaća i poboljšanje uslova rada. U Bosni i Hercegovini su plaće među najnižim u regionu, a svakako i u Evropi. Plaća i uslovi rada su ujedno možda i najvažniji pokretači radnih migracija, te ne čudi stoga podatak o broju radnika koji su iz Bosne i Hercegovine emigrirali u druge države (kako iz nezaposlenosti, tako i iz radnog odnosa).

Osim odlaska radnika radi emigracije, navodi se dalje, značajan je i odlazak radnika radi prelaska u javni sektor, što je rezultat većih plaća i kvalitetnijih uslova rada (plaćeni doprinosi, regulisan prekovremeni rad, godišnji odmor, porodiljsko odsustvo i slično). Među zaposlenima u javnom sektoru, navodi se u analizi (kompletnu možete pogledati na linku), sve je veći broj stručne kvalifikovane radne snage.

(TIP/Izvor: Forbes BiH/Foto: Ilustracija/Fena/Branka Soldo)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.