Obilježavanje 32. obljetnice utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg Bosne započelo je u petak u Mostaru polaganjem vijenaca kod spomenika ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače.
Predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović istaknuo je tom prigodom kako je jedan od ciljeva obilježavanja važnih povijesnih datuma prisjetiti se i odati poštovanje svima onima koji su u razdoblju od 1991. do 1995. godine položili svoje živote.
– Ja svake godine ponavljam da tamo gdje nije bilo izvršne i zakonodavne vlasti vezane za Hrvatsku zajednicu Herceg Bosne, hrvatski narod nije opstao. Da nije bilo Hrvatske zajednice Herceg Bosne danas ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine kao međunarodno priznate države – poručio je Čović.
Dodao je kako je također važno prihvatiti i sve ono što je bilo loše, a što se vezuje za Hrvatsku zajednicu Herceg Bosne.
Govoreći o povijesnim okolnostima 90-ih godina prošloga stoljeća, Čović je kazao kako je ukidanje Hrvatske zajednice Herceg Bosne bilo posljedica međunarodnih sporazuma kojima je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
– Mi smo rat zaustavili, a cijena tog dogovora bilo je transformiranje svih institucija koje su tada imale elemente državotvornosti u BiH, i kod srpskog, i kod bošnjačkog, i kod hrvatskog naroda. Svi elementi zakonodavstva Herceg Bosne su ugrađeni u tu Bosnu i Hercegovinu, a mi se i dalje transformiramo, tražimo nova rješenja i tragamo za elementima konstitutivnosti i legitimnog predstavljanja koji su ugrađeni u dejtonski ustav, jer evidentno da mnogi nisu zadovoljili svoje ratne potrebe i planove iz tog vremena – poručio je Čović.
Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara kazala je kako su Hrvati bili i ostali jamac opstanka Bosne i Hercegovine bez obzira što neki to osporavaju i iskrivljavaju povijesne činjenice.
– Hrvatska zajednica Herceg Bosne utemeljena je u vrijeme kada rat u Bosni i Hercegovini još nije bio počeo. Ona je bila jamac opstanka hrvatskog naroda u BiH što je i naša bliža povijest pokazala, jer tamo gdje je bila utemeljena i osnovana Hrvatska zajednica Herceg Bosna hrvatski narod je ostao na svojim ognjištima, nije bilo njegovog progona i možemo reći da hrvatski narod na tim područjima i danas živi dobro – kazala je Bradara.
Nakon polaganja vijenaca u nastavku programa predstavljena je knjiga mr. sc. Stjepana Marčetića „Početak rata i zločini nad Hrvatima općine Brčko 1992. godine”.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Mario Obrdalj)
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Anto
17. 11. 2023. - 13:34
PAZI IZJAVE … “tamo gdje nije bilo izvršne i zakonodavne vlasti vezane za Hrvatsku zajednicu Herceg Bosne, hrvatski narod nije opstao”…
HOĆE DA KAŽE DA NAS HILJADE IZ TUZLE, TK, ZENICE, SARAJEVA I DR. MJESTA VIŠE NEMA? Bili smo, ostali i dalje smo tu… nema više naše djece koja su nažalost morala napustiti državu zbog vas LOPOVA
mici
17. 11. 2023. - 16:30
Bilo bi Bosne više da ste se borili za BiH a ne razvlačili Armiju BiH na dva fronta gdje god su to mogli. Hrvate nisu napali Bošnjaci već su se borili kada su bili napadnuti.
Davud
17. 11. 2023. - 18:08
……………