Vlada TK: Jačanje instituta akreditacije visokoškolskih ustanova

Zbog iskazane potrebe za nadogradnju postojećih zakonskih rješenja u Zakonu o visokom obrazovanju, Vlada Tuzlanskog kantona je u utorak utvrdila prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama ovog zakona. Ono što se može posebno izdvojiti jeste da se, s ciljem povećanja transparentnosti u postupanju, nadležnost za razmatranje zahtjeva o potrebi osnivanja nove visokoškoske ustanove sa Vlade Kantona prebacuje na Skupštinu Kantona.

Izmjenama se predviđa da, ako se nakon izdavanja licence i početka rada i obavljanja djelatnosti visokog obrazovanja utvrdi da je visokoškolska ustanova prestala ispunjavati propisane uslove za rad i obavljanje djelatnosti visokog obrazovanja na području Kantona, ili ako je prestala obavljati djelatnost visokog obrazovanja na području Kantona, Ministarstvo obrazovanja i nauke rješenjem može oduzeti licencu, a u zavisnosti od prirode ili vrste uočenih propusta ili nedostataka. Ako su propusti ili nedostaci otklonjive prirode, može se visokoškolskoj ustanovi rješenjem naložiti otklanjanje uočenih propusta ili nedostataka, određujući primjeren rok za njihovo otklanjanje. Također, se propisuje da je visokoškolska ustanova kada izgubi licencu korisnicima usluga obavezna osigurati zaštitu svih stečenih, zakonom propisanih, ugovorenih i drugih prava, a da je osnivač visokoškolske ustanove supsidijarno odgovoran za obaveze iste.

Izmjene zakona predviđaju i da je novoosnovana visokoškolska ustanova zahtjev za akreditaciju visokoškolske ustanove obavezna podnijeti najkasnije godinu dana prije izvođenja prve generacije studenata na prvom ciklusu studija, čime se obaveza za podnošenje postupka institucionalne akreditacije stvara najkasnije jednu godinu prije izvođenja prve generacije studenata, a sve kako bi se stvorile pretpostavke za okončanje postupka akreditacije prije izdavanja prvih diploma i s tim u vezi, prije svega, otklonile dileme koje se odnose na korištenje izdate diplome (zapošljavanje, obavljanje javne funkcije, nastavak studija na narednom ciklusu studija na drugoj visokoškolskoj ustanovi i sl.).

Time se stvara i zakonski osnov da se visokoškolskoj ustanovi koja nije podnijela zahtjev za akreditaciju ili reakreditaciju visokoškolske ustanove u propisanom roku oduzme licenca. U skladu sa aktima Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine period važenja akreditacije smanjuje se sa šest na pet godina. Svim navedenim se daje se na značaju institutu akreditacije studijskog programa i ustanove se podstiču na njegovo provođenje. Time se nastoji osigurati bolji kvalitet kako visokoškolske ustanove, tako i samog studija na tom studijskom programu.

Osim svega navedenog, u skladu sa ranijim Zaključkom Skupštine Tuzlanskog kantona, izmjenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju stvara se pravni osnov da visokoškolska ustanova može snositi troškove uplate ličnog zdravstvenog osiguranja za studente koji su u statusu redovnih studenata, a koji su zbog navršenih godina života izgubili svojstvo osiguranog lica u skladu sa odredbama zakona.

Podrška projektima održivog povratka

Na održanoj sjednici Vlada je dala saglasnosti na pet odluka o odobravanju sredstava općinama sa budžetske pozicije „Podrška povratku prognanih osoba”. Odobren je iznos od 25.000 KM Općini Sapna, kao učešće Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak TK u rješavanju projekata održivog povratka „Sanacija svlačionica fudbalskog kluba Sapna“, Mjesna zajednica Kraljevići. Općini Čelić je odobreno 31.636,80 KM  za rekonstrukciju sportskog poligona u MZ Šibošnica. Opštini Osmaci je kao učešće u rješavanju projekta održivog povratka, za nabavku opreme za Omladinski dom u naselju Mahala odobreno 3.361,60 KM, dok je Gradu Zvornik, kao učešće u rješavanju projekta održivog povratka za asfaltiranje puta prema izletištu u Mjesnoj zajednici Glodi odobreno 40.000 KM. Gradu Tuzla je odobreno 25.000,00 KM za asfaltiranje puta u ulici Hajrudina Mešića u Mjesnoj zajednici Požarnica.

(TIP)