Video/Čović: Hrvati jedini žele ustavom definiranu BiH kao svoju domovinu, nikome ne čuvamo leđa

Pravi izvor krize je nepoštivanje Ustava Bosne i Hercegovine. Mi moramo poštovati Ustav i njegovati ustavno domoljublje. Ako to uspijemo, tada će krize biti rjeđe i kraće će trajati. Neće biti ovakvog intenziteta i neće se stvarati zabrinutost ni unutar zemlje, niti u našem okruženju, izjavio je u intervjuu za Fenu dopredsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

On smatra da je problem u želji i potrebi da se ostvare politički ciljevi koji se nisu ostvarili kroz proteklih 15–20 godina, gdje se politika temelji na brojnosti i prikazuje građanskim konceptom, a koju odlikuje želja za dominacijom. Odgovor iz Republike Srpske je otpor koji prelazi u klasični separatizam. Ni jedno od toga, poručuje Čović, ne može proći u BiH.

– Temelj Bosne i Hercegovine su njena tri ravnopravna konstitutivna naroda. BiH se i kroz historiju uvijek bazirala na zajedništvu tri naroda i njihovom legitimnom predstavljanju. Kada se to naruši, tada imamo ovakvu atmosferu za krize – smatra Čović.

Govoreći o trenutnoj političkoj situaciji u BiH, Čović kaže da je teško uopće definisati ko je pozicija, a ko opozicija, s obzirom na to da na različitim nivoima vlasti postoje različite koalicije, a pri tome i podijeljene ustavne nadležnosti između različitih nivoa koji su prinuđeni sarađivati.

– S kim danas možete sjesti i nešto dogovoriti, a da to ima primjenu u praksi? To je pravo pitanje – kako provesti ono što dogovorite. Mi iz HDZ-a, pa i HNS-a, razgovaramo sa svima, da bude vrlo jasno. Zbog ovakve strukture BiH prinuđeni smo razgovarati sa svima. Otvorili smo razgovore s najvećim brojem stranaka koje imaju uticaj kroz Parlamentarnu skupštinu BiH, odnosno parlamente entiteta. To ide teško jer su neki stavovi ukopani i polako se zauzimaju pozicije pred Opće izbore 2026. godine. Pogotovo zato što smo na prethodnim izborima „eliminisali“ SDA kao dominantnu stranku kod Bošnjaka. To je i doživljeno tako – kao eliminacija – i naravno da ti ljudi žele danas stvoriti ambijent koji će im omogućiti dominaciju na predstojećim izborima – ističe Čović.

Dodaje da HDZ BiH u tim razgovorima nudi i rješenja, a kao primjer navodi hitnu sjednicu Doma naroda PSBiH na kojoj bi se kao prve tačke dnevnog reda razmatrala dva evropska zakona, o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću te o Sudu BiH.

– Naravno, mi smo na dnevni red stavili i Izborni zakon, ali tek iza ova dva evropska zakona. Time smo omogućili onima koji se hvale svojim odnosom prema evropskoj ambiciji Bosne i Hercegovine da to demonstriraju i u praksi, glasajući za zakone koje je Evropska unija postavila kao uslov za otvaranje pregovaračkog procesa. Onda nam ostaje samo jedno pitanje, a to je da Vijeće ministara imenuje glavnog pregovarača i njegove zamjenike. Ukratko, to je način kako mislimo izaći iz aktuelnih izazova – pojasnio je Čović.

Po njemu je prioritet i usvajanje državnog budžeta, a ako neko želi, dodaje, raspravljati o smjeni pojedinih dužnosnika, to može učiniti i za dva ili tri mjeseca, nakon što se završe prioritetne aktivnosti oko evropskog puta BiH.

Kada je u pitanju hrvatska pozicija u BiH, Čović kaže da su tri ključna cilja – mir i stabilnost BiH, euroatlantske integracije i ravnopravnost tri naroda kroz poštivanje Ustava BiH.

– To je Izborni zakon koji se tiče legitimnog predstavljanja u Predsjedništvu BiH. Mislimo da je sada zadnji trenutak da to pitanje konačno završimo. Kada razgovaramo s njima, većina kolega se slaže oko toga, pa čak i javno istupa, da nije u redu da drugi Hrvatima biraju njihovog člana Predsjedništva. Međutim, mi već četiri ciklusa imamo dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH, šta god ko o tome rekao. To treba promijeniti. Hoćemo li za pet ili šest mjeseci doći u poziciju da možemo pričati o promjeni Ustava BiH, a time i o provedbi presuda iz Strazbura, volio bih da možemo. Mislim da je dvotrećinska većina teško dostižna i zato tražimo da se izmijeni Izborni zakon u pogledu izbora članova Predsjedništva BiH i da se barem tu situacija relaksira, jer za to imamo kapacitet – kaže Čović.

Nekorektno je, dodaje, da partneri iz Sarajeva ne žele zaustaviti praksu izbora dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH, a istovremeno traže od Hrvata da „spašavaju situaciju“ i izvode zemlju iz institucionalne krize.

On negira ocjene da je pozicija člana Predsjedništva BiH protokolarna, jer je u sadašnjoj situaciji, kaže Čović, cijeli jedan konstitutivni narod potpuno isključen iz vanjske politike, kroz imenovanje diplomata, kao i iz monetarne politike, jer se zna da Predsjedništvo imenuje upravu Centralne banke BiH. Tu postoji i isključivanje Hrvata iz vojne politike, jer Predsjedništvo imenuje rukovodstvo Oružanih snaga BiH. Nadalje, ističe i da je Predsjedništvo formalni predlagač budžeta BiH.

– Nećemo dozvoliti da Hrvate u Predsjedništvu BiH predstavlja bilo ko osim predstavnika koje će izabrati hrvatski narod. Ako se partnerima ne sviđa naš prijedlog, a ovo je jedan od deset prijedloga koje smo nudili u zadnjih 20 godina, neka oni ponude neki koji će osigurati reprezentativnost Hrvata i mi ćemo ga prihvatiti – poručuje Čović.

On kaže da sadašnja kriza teoretski može potrajati do izbora naredne godine, a ako se to dogodi, onda će se ona produbiti i dodatno produžiti. Rješenja, dodaje, nisu jednostavna, ali su moguća.

– Otišlo se predaleko, ali rješenje postoji. Moramo ga na neki način uklopiti u pravni okvir Bosne i Hercegovine. Iako to danas izgleda dosta složeno, mislim da postoje institucije koje na tome već rade i pokušavamo iznaći rješenje – kaže Čović.

Kada je u pitanju uloga SAD-a i EU-a, on očekuje drugačiji način njihovog angažmana u BiH. Ističe da domaći političari često koriste strance kao alibi, prebacujući na njih odgovornost za donošenje odluka.

– Dogodilo nam se ono što smo zazivali prije par godina. Umorili su se od nas i mi više nismo tema ni za jednim stolom. Jedno vrijeme su ovdje imali jako izražen interes. Slali su dosta jake ljude koji su ovdje u biti predstavljali vlast. Kad bi oni rekli da usvojimo neki zakon, mi bismo to usvojili. Ne možemo tako funkcionisati. Mi moramo čuvati i štititi interese BiH i ostati među onima koji žele pristupiti evropskoj porodici – naglašava predsjednik HDZ-a BiH.

U razgovoru za Fenu Čović je odbacio tvrdnje kako se lično nalazi pod međunarodnim pritiskom, ali dodaje da se ne želi nikome pravdati – ni izvan BiH, ali ni na domaćoj političkoj sceni.

– Kolege s kojima radimo često kažu da HDZ ili ja lično trebamo dokazati jesmo li za ovo ili za ono. Kome ćete se dokazivati? Zašto? Pa jedini smo koji iskreno žele evropski put. Jedini koji jasno i glasno govore da žele ustavom definisanu BiH kao svoju domovinu. Mi baš nikome ne čuvamo leđa. To su najbolje mogli osjetiti kolege iz opozicije Republike Srpske kojima smo kazali: „da bismo mi nešto mijenjali, dajte vi pokažite dosljednost – da pratite evropski put i da uvažavate ravnopravnost i jednakost tri konstitutivna naroda“. Ostavili smo neki rok koji još uvijek traje da završimo ova pitanja i da onda potpuno drugačije postavimo stvari – poručio je Čović.

Prokomentarisao je i pozive da visoki predstavnik promijeni zakon kako bi se mogao imenovati novi ministar sigurnosti BiH na prijedlog opozicije iz Republike Srpske.

– Ako mi mijenjamo zakone ili ustav zbog krize, gdje smo stigli? Uostalom, neka mi kažu – da li Ministarstvo sigurnosti lošije funkcioniše zato što nedostaje jedna osoba? Ja mislim da ono dobro funkcioniše. Upravo taj Ustav je zaustavio rat i donio mir. Puno drugih stvari nije, ali je donio mir. I danas, bez obzira čija je ideja da visoki predstavnik to mijenja, to je krajnje opasno i licemjerno prema BiH.

Na kraju je odgovorio i na pitanje o mogućim negativnim posljedicama narušenih partnerskih odnosa na državnom nivou po funkcionisanje vlasti u Federaciji BiH.

– Mi se trudimo Federaciju, s te strane, zaštititi. Ovdje imate redovnu komunikaciju. Neke stvari idu sporo, ali skoro sva pitanja su došla na red – i kadrovska i zakoni. Jedini zakon oko kojeg smo imali problem, jer nam se opet neko „potura“ izvana, jeste južna plinska interkonekcija. Međutim, i to ćemo riješiti. Učinit ćemo sve da očuvamo stabilnost Federacije. Dosad smo uspjeli, a mislim da ćemo uspjeti i ubuduće – poručio je Dragan Čović u razgovoru za Fenu.

(TIP/Izvor: Fena/Foto: Hazim Aljović)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.