Unapredjenje turisticke infrastrukture???? Kako dobro zvuci, a prosjaci na svakom semaforu i na svakom uglu u centru. Da li je…
SAD pronašle skrivene komunikacione komponente u uređajima obnovljive energije

Američke energetske vlasti pokrenule su istragu o kineskim uređajima koji igraju ključnu ulogu u infrastrukturi obnovljivih izvora energije, nakon što su u nekima od njih pronađene neobjašnjive komunikacione komponente koje nisu bile navedene u tehničkoj dokumentaciji, navode izvori bliski istrazi.
U fokusu su solarni inverteri – uređaji koji omogućavaju povezivanje solarnih panela i vjetroturbina s elektroenergetskim mrežama – a koji se pretežno proizvode u Kini i koriste širom svijeta, uključujući i u baterijama, toplotnim pumpama i punjačima za električna vozila. Dok su ovi inverteri dizajnirani za daljinski pristup radi ažuriranja i održavanja, američke energetske kompanije obično instaliraju zaštitne softvere kako bi spriječile direktnu komunikaciju sa Kinom.
Međutim, američki stručnjaci su u pojedinim kineskim inverterima otkrili prisustvo “neprijavljenih komunikacionih uređaja”, uključujući i mobilne radio-komponente, koje omogućavaju dodatne i nenajavljene komunikacione kanale. Ovi elementi potencijalno zaobilaze sigurnosne mjere i mogli bi se iskoristiti za daljinsko preuzimanje kontrole nad uređajima, što bi, upozoravaju eksperti, moglo dovesti do destabilizacije elektroenergetskih mreža, uništenja infrastrukture i masovnih nestanaka struje.
“To efektivno znači da postoji ugrađena mogućnost fizičkog uništavanja mreže”, naveo je jedan od izvora.
Riječ je o otkriću koje dosad nije bilo javno objavljeno, a američko Ministarstvo energetike (DOE) potvrdilo je da kontinuirano procjenjuje rizike povezane s novim tehnologijama. Iako funkcionalnost otkrivenih komponenti ne mora nužno biti zlonamjerna, DOE ističe da je ključno da kupci budu potpuno informisani o svim sposobnostima uređaja koje nabavljaju.
Prema riječima bivšeg direktora američke Nacionalne sigurnosne agencije Mikea Rogersa, Kina svjesno nastoji učiniti kritičnu infrastrukturu Zapada ranjivom. “Mislim da Kina vidi vrijednost u tome da barem dio infrastrukture bude podložan ometanju ili uništenju”, rekao je Rogers.
S obzirom na porast napetosti između SAD-a i Kine, američke vlasti sve češće preispituju ulogu kineskih kompanija u strateškoj infrastrukturi. U februaru su dva američka senatora predstavila zakon kojim bi se Ministarstvu unutrašnje sigurnosti zabranila kupovina baterija od šest kineskih firmi zbog sigurnosnih razloga, a zabrana bi stupila na snagu u oktobru 2027. godine.
Riječ je o kompanijama koje Washington dovodi u vezu s kineskom Komunističkom partijom: Contemporary Amperex Technology, BYD, Envision Energy, EVE Energy, Hithium i Gotion High-tech.
Istovremeno, američki energetski sektor već počinje da izbjegava kineske proizvođače invertera. Neke kompanije, uključujući najvećeg dobavljača struje na Floridi – Florida Power & Light – već aktivno traže alternative, navode izvori.
U svijetu, kineski gigant Huawei ostaje najveći proizvođač invertera sa 29% globalnog udjela u isporuci u 2022., ispred kineskih konkurenata Sungrow i Ginlong Solis. Ipak, neki evropski proizvođači već izbjegavaju Huawei zbog sigurnosnih razloga. Njemački solarni gigant 1Komma5 navodi kako je donio takvu odluku upravo zbog reputacije kompanije.
“Deset godina ranije, isključivanje kineskih invertera ne bi imalo drastičan utjecaj na mreže u Europi. Danas je situacija drugačija jer je kritična masa značajno veća”, rekao je direktor kompanije Philipp Schroeder.
Europski solarni sektor je posebno ranjiv – Europsko vijeće za solarnu proizvodnju procjenjuje da je više od 200 gigavata instaliranog kapaciteta u EU povezano s kineskim inverterima, što je ekvivalent više od 200 nuklearnih elektrana.
“Ukoliko se istovremeno preuzme kontrola nad velikim brojem kućnih solarnih invertera i učini nešto štetno, to bi moglo imati katastrofalne posljedice po elektroenergetski sistem u dužem vremenskom periodu”, upozorava Uri Sadot, direktor za sajber sigurnost izraelskog proizvođača invertera SolarEdge.
Neke europske zemlje već poduzimaju korake – Litvanija je prošlog novembra usvojila zakon kojim se zabranjuje daljinski pristup kineskim uređajima instaliranim u sistemima iznad 100 kilovata, čime se faktički ograničava upotreba kineskih invertera.
Iz kineske ambasade u Washingtonu stigla je reakcija na optužbe: “Protivimo se preuveličavanju koncepta nacionalne sigurnosti i iskrivljavanju kineskih dostignuća u infrastrukturi”, prenosi Reuters.
Ipak, sigurnosna zabrinutost raste zajedno s udjelom kineskih komponenti u kritičnoj energetskoj infrastrukturi Zapada, dok mogućnost geopolitičkih sukoba dodatno povećava rizike koje ove tehnologije mogu predstavljati.
(TIP/Izvor: N1/Foto: Facebook/N1)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.