Nova lica kao ikebana/Ko “prolazi” na listama: Poslušnici političkih vukova
Nova imena na izborima su, kažu sagovornici Oslobođenja, političke ikebane koje kriju stare vukove – tu su da popune kvotu i ne pitaju se nizašta…
Iako ovoga oktobra na izbore mogu i osobe rođene skoro deceniju nakon Daytona, a već odavno čujemo i onu da je sazrelo vrijeme za nove politike, čini se, bar prema riječima naših sagovornika, da će i nakon ovih izbora, sve ostati isto.
NIŠTA OD PROMJENA
– Nova lica, nove i drugačije ideje i stavovi nešto su što se u Bosni i Hercegovini ne dočekuje sa naklonošću birača. Podijeljeni smo na one koji “moraju” i na one koji “ne žele” da glasaju. Najmanje je onih koji su željni da, u okeanu poruka koje nas poklope mjesec prije izbora, traže nešto novo i drugačije, rekao je Nebojša Tojagić, politički analitičar napominjući da je sa aspekta partija stvar još jasnija.
– Traži se onaj ko može donijeti glasove, a ne onaj koji će svojom pameću i agilnošću plijeniti pažnju. Novi su, nažalost, politička ikebana koja se pojavljuje da sakrije stare vukove i lisce na listama, potrošni materijal kome je rok upotrebe najčešće jedan izborni ciklus, kaže.
Edvin Kanka Ćudić, koordinator Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije, pribojava se da promjena ni sa ovim izborima nema s obzirom na, kako kaže, situaciju u kojoj se predstavnici dva naroda, bošnjačkog i srpskog, bore za stvaranje svojih idealnih država, a treći putem međunarodne zajednice i Hrvatske lobira za stvaranje svoga nedosanjanog entiteta.
– Nema političke volje za pravim promjenama nabolje, nego se sve radi na cementiranju postojećeg stanja u društvu. Naši ugnjetavači su stvorili takvu klimu u društvu gdje se kao jedina opcija nameću isključivo oni, a mi i dalje ostajemo taoci začaranog kruga ratnohuškačkih i ispraznih politika, govori Kanka Ćudić smatrajući da preostaje samo ili da se priklonite ili da se borite.
– A, nažalost, mnogi, pa i omladina, pribjegavaju ovoj prvoj i lakšoj opciji. Priča o mladima kroz izborne liste je tu da popuni kvotu i da privuče mlade da budu dio njihovih etničkih korpusa. Oni su marionete. Ne pitaju se gotovo ni za jedno bitno pitanje. Čak ni za ono koje se tiče njih samih. No, oni su na to pristali. Svjesno ili ne, oni ipak učestvuju u kreiranju ovakve situacije potiskujući iz javnog prostora važne društvene teme i okrećući se brigama za etničkim interesima, kaže Kanka Ćudić.
Politička analitičarka Tanja Topić također smatra da smo svi u BiH već decenijama taoci istih političara i politika koje nas, kaže, vuku unazad.
– One su retrogradne većim dijelom, a ako i imamo novih imena na listama istih partija, onda ne treba imati iluziju da su oni nosioci novih ideja i vizija. Njih postavlja isto rukovodstvo, uglavnom jedan čovjek, a odgojeni su po istoj političkoj matrici, kaže Topić i dodaje da se teške bitke vode i među pripadnicima iste stranke.
– Tu pobjeđuju stariji i iskusniji vukovi. Potpuno nova lica, teško da se mogu za kratko vrijeme učiniti prepoznatljivima, mada se koristeći sva (ne)dozvoljena sredstva, pitanje šta su naučili od starijih kolega, možda i mogu probiti, rekla je Topić.
Akademik Slavo Kukić ranije je za Oslobođenje kazao da smatra da će politička bulumenta koja je obilježila posljednjih desetak godina dominirati i sada, te da neće mnogo značiti ako i uleti neko mlađi.
NOVI FIKUSI
– Uletjet će kako bi ih ta stara politička bulumenta i desnice i ljevice koristila kao argument vlastitog stranačkog podmlađivanja, a služe samo za popunu izbornih lista tamo negdje na pozicijama iza polovine, sa vrlo malim šansama da se probiju po bilo kojem osnovu, s obzirom na to da će biračko tijelo za njih čuti prvi put, kaže Kukić.
Profesor Enes Osmančević je također ranije rekao da su nova lica, novi fikusi, s tim da ni stara lica nisu sigurna, a da mlada tek treba da se dokažu, piše Oslobođenje.
(TIP/Foto: Ilustracija)
pepeljuga popušlić besparić