Dr. Boris Fedorić – Ponosni Banjalučanin i lider u rehabilitacionom savjetovanju u Australiji

Dr. Boris Fedorić, rođen i odrastao u Banjoj Luci, danas je jedan od vodećih stručnjaka za rehabilitaciono savjetovanje i upravljanje oporavkom u Australiji. Njegova priča je istinski primjer kako se uz znanje, upornost i humanost može izgraditi globalno prepoznata karijera, a pritom ostati duboko povezan s vlastitim korijenima.

U Australiju je stigao 2000. godine, u potrazi za obrazovanjem i životnim prilikama. U svojoj emotivnoj refleksiji objavljenoj povodom 20+ godine boravka u Australiji, Boris iskreno govori o izazovima koji su ga čekali: prilagodba, izolacija, kulturne razlike. Ipak, upravo ti izazovi postali su osnova njegove lične i profesionalne transformacije.

Akademska osnova: Od laboratorije do ljudskih priča

Dr. Fedorić je akademski put započeo na Univerzitetu u Adelaideu, gdje je diplomirao biotehnologiju. Nastavio je sa studijem zdravstvenih nauka (honours) na Medicinskom fakultetu, a zatim i doktorirao iz transplantacione imunologije. Njegov doktorat je bio fokusiran na istraživanje imunoloških reakcija u kontekstu presađivanja organa – kompleksna i tehnički zahtjevna oblast.

Uprkos uspjesima u naučnoj zajednici, Boris je osjetio poziv da svoje znanje stavi u službu direktne pomoći ljudima. Završava postdiplomski studij na Griffith University, gdje stiče titulu magistra ljudskih usluga (rehabilitaciono savjetovanje). Ova promjena pravca u karijeri pokazala se kao ključni korak u njegovom profesionalnom pozicioniranju – od naučnika u laboratoriji do savjetnika koji mijenja živote.

Liderstvo i inovacije u oblasti rehabilitacije

Dr. Fedoric trenutno obavlja funkciju predsjednika i predsjedavajućeg Upravnog odbora Australijskog udruženja rehabilitacionih savjetnika (ASORC). U toj ulozi aktivno doprinosi razvoju profesije u Australiji, zalažući se za jasno priznanje uloge rehabilitacionih savjetnika u zdravstvenom sistemu, radnim okruženjima i društvu.

Kao poduzetnik, Boris je osnivač nekoliko inovativnih kompanija koje redefinišu pristup rehabilitaciji:

Career Bug Pty Ltd – nudi personalizovane usluge karijernog savjetovanja i podršku povratku na posao.

WorkGain – fokusiran na radnu psihologiju i fizioterapiju kroz integrisane pristupe.

TaskAlyser – softversko rješenje koje pomaže procjeni radnih sposobnosti i unapređuje efikasnost rehabilitacionih planova.

Ove platforme pokazuju kako Boris kombinuje naučno znanje, tehnološki razvoj i humanistički pristup u cilju što kvalitetnije podrške osobama koje se nalaze u procesu oporavka.

Kliničko iskustvo i mentorska uloga

Boris ima bogato iskustvo u radu s kompleksnim fizičkim i psihološkim povredama, često u slučajevima koji uključuju pravne procese i zahtjevnu medijaciju. Njegov pristup utemeljen je na razumijevanju biopsihosocijalnog modela rehabilitacije – on ne liječi samo tijelo, već i kontekst u kojem osoba živi i radi.

Također, aktivno je uključen u edukaciju mladih stručnjaka. Kao viši predavač na Univerzitetu u Adelaideu, mentorira studente iz oblasti zdravstva i savjetovanja, s posebnim naglaskom na etički i empatični pristup radu s klijentima.

Inspiracija za novu generaciju

Priča Dr. Borisa Fedoricća nije samo priča o profesionalnom uspjehu – ona je priča o smislenom životu u dijaspori. Pokazuje da odlazak iz domovine ne znači prekid s identitetom, već šansu da taj identitet obogati svijet. Kroz svoj rad i svakodnevno zalaganje, Boris promoviše vrijednosti koje BH Futures Foundation s ponosom podržava: znanje, integritet, humanost i inovaciju.

(TIP/Izvor: bhfuturesfoundation.org/Foto: Facebook/dr. Edhem Čustović)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.