BiH uvodi identifikaciju kupaca SIM kartica: Kraj zloupotrebama anonimnih brojeva?

Prednacrt izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama, koji je trenutno u javnoj raspravi, predviđa uvođenje obavezne registracije svih korisnika.

U Bosni i Hercegovini godinama je moguće kupiti prepaid SIM karticu bez ikakve identifikacije – jednostavno, anonimno i bez birokratskih procedura.

Upravo ta praksa otvorila je vrata brojnim zloupotrebama, od lažnih dojava o bombama do anonimnih prijetnji i drugih kriminalnih aktivnosti.

Dok većina zemalja već odavno zahtijeva identifikaciju kupaca, BiH tek sada pravi prve korake ka promjeni zakonske regulative.

U proceduri je prednacrt izmjena Zakona o komunikacijama, koji predviđa obaveznu registraciju svih korisnika mobilnih usluga.

Kako funkcioniše regulacija u drugim zemljama?

U većini evropskih zemalja, ali i širom svijeta, kupovina SIM kartice podrazumijeva obaveznu identifikaciju kupca.

U Njemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji, kupac mora pokazati ličnu kartu ili pasoš.

U Italiji, operatori mobilne telefonije moraju čuvati podatke o vlasnicima kartica i omogućiti organima gonjenja pristup po potrebi.

Neke države, poput Kine, uvele su još strože mjere – prilikom kupovine SIM kartice kupci moraju proći kroz biometrijsku provjeru, uključujući skeniranje lica.

Cilj je eliminisati svaku mogućnost zloupotrebe i omogućiti vlastima lakše praćenje potencijalnih prijetnji.

Šta donose predložene izmjene zakona u BiH?

Prednacrt izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama, koji je trenutno u javnoj raspravi, predviđa uvođenje obavezne registracije svih korisnika telekomunikacijskih usluga, uključujući i prepaid SIM kartice.

Prema predloženim mjerama, kupac bi se morao identifikovati fizičkim prisustvom ili putem elektronske identifikacije, a prilikom registracije bi se unosili sljedeći podaci:

Za fizička lica

– Ime i prezime

– Jedinstveni matični broj (za državljane BiH)

– Broj pasoša i država izdavanja (za strane državljane)

– Adresa prebivališta ili boravišta

– Dodijeljeni pretplatnički broj

Za pravna lica

– Naziv pravnog lica

– Poreski identifikacioni broj

– Dodijeljeni pretplatnički broj

Dok se BiH približava globalnim standardima kada je u pitanju kontrola korištenja telekomunikacija, ostaje pitanje kako će građani prihvatiti novu regulativu.

Da li će identifikacija korisnika smanjiti broj anonimnih prijetnji i kriminalnih aktivnosti, ili će se pojaviti nove metode zaobilaženja sistema?

Odgovor na to pitanje donijet će buduća praksa primjene zakona.

(TIP/Izvor: Akta.ba/Foto: Ilustracija/Fena/Monika Ćubela Savić)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.

  1. i ovi će isto bitnoi je usomuniti uhljebe