Koliko to imaju pravnika? Kao da su advokatska kancelarija, a ne zdravstvena ustanova.
Femicid u BiH: U prvih šest mjeseci ove godine ubijeno sedam žena
Najnoviji podatci o femicidu su alarmantni – svakih deset minuta u svijetu jedna žena postane žrtva ubojstva koje počini njen intimni partner ili drugi član obitelji. Prema medijskim izvješćima, u prvih šest mjeseci ove godine u BiH je ubijeno sedam žena, istakuto je u Mostaru na današnjoj panel diskusija pod nazivom “Različiti oblici nasilja: Od uznemiravanja u javnom prostoru do femicida”.
Ovi poražavajući brojevi razlog su fokusa ovogodišnje kampanje na prevenciju rodno motiviranih ubojstava žena i djevojaka, istaknuto je tijekom panel diskusije.
Sudionici panela istaknuli su važnost zajedničkog i strateškog djelovanja različitih razina vlasti i civilnog sektora kako bi nasilje nad ženama bilo adekvatno procesuirano i spriječila se njegova najekstremnija manifestacija – ubojstva žene.
Također, istaknuta je i važnost kreiranja sigurnih gradova i prostora u kojima žene, djevojke i djevojčice mogu živjeti i kretati se bez straha od nasilja.
– Kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” je globalna kampanja i odvija se širom svijeta, a njezin cilj je eliminirati nasilje na odgovarajući način odgovoriti na nasilje protiv žena i djevojčica, te zahtijevati nultu toleranciju na nasilje protiv žena i djevojčica – kazala je predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop.
Dodala je kako je nasilje protiv žena i djevojčica najteži oblik krišenja ljudskih prava te kako su se ove godine fokusirali na femicid kao najteži oblik nasilja protiv žena i djevojčica.
– Prema podatcima kojim raspolaže organizacija UN Women u svijetu svaki deset minuta jedna žena smrtno strada od ruku svog intimnog partnera ili člana obitelji. To su jako visoke brojke – naglasila je Bishop.
Inače, u svijetu jedna od dvije žene iskusi neki oblik nasilja, a ista takva statistika vrijedi i za BiH.
– Kako bi se to spriječilo potrebno je ojačati zakonodavstvo, raditi na sprječavanju pojave nasilja, te u većoj mjeri raditi s muškarcima i dječacima na ovim pitanjima. Organizacija UN Women je u potpunosti posvećena borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama i u tom smislu je spremna raditi s vlastima na jačanju zakonodavstvu. Također, i kroz različite obuke tužitelja, policije, organizacije civilnog društva koje pružaju veliku podršku žrtvama nasilja – kazala je ona.
Istaknula je kako je današnji događaj namijenjen podizanju svijesti i razgovoru s javnosti kako bi se postigla ta nulta tolerancija na nasilje protiv žena i djevojčica.
Panel diskusija u Mostaru organizirana je u suradnji s Gender Centrom Federacije BiH, mostarskim nevladinim organizacijama “Žena BiH” i “Dignitet”, Misijom OESS-a u BiH i Veleposlanstvom Italije u Sarajevu.
Stručni savjetnik Gender Centra F BiH Zlatan Hrnčić istaknuo je kako je najvažniji cjelokupan multisektorski odgovor na nasilje u kojem će svi uraditi svoj dio posla razumijevajući ulogu svih ostalih, jer ukoliko samo jedna karika u tom lancu izostane, imamo nepotpun odgovor koji može imati teške posljedice po samu žrtvu nasilja.
– Ovdje se ne smije nitko posebno izdvajati, niti tretirati kao najvažniji. Bitna je reakcija društvene zajednice, koja ne smije okrenuti glavu, kao i reakcija svake od institucija i organizacija nakon prijave i njihova zajednička suradnja, kao i medijska vidljivost uspješnih priča- poručio je Hrnčić.
Prema podacima sigurnih kuća u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, SOS linije su prošle godine primile najmanje 6.286 poziva, dok je samo do rujna ove godine taj broj dostigao 4.910 poziva.
– Kontinuirano pratimo od 2006. godine kretanje u ovoj oblast, ne možemo govoriti da je nasilja više ili manje. Nasilje postoji, imamo godišnje u cijeloj BiH oko tri i pol tisuća prijava slučaja nasilja u obitelji. Ono što se mijenja svjesnost građana o ovome problemu i reakcija građana i nadležnih institucija – rekao je Hrnčić.
Službenica za ljudska prava pri uredu Misije OESS-a u Mostaru Jesenka Falak kazala je kako je njihova nada da kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” neće biti jedina prilika kada se razgovara o ovim temama nego da to bude svakodnevna tema i svakodnevna zadaća svakoga pojedinca u društvu.
– Ključni koraci su dizanje svijest, rad s institucijama na građenju jedne sredine gdje će se žrtva osjetiti sigurno, da prijavi zločin i da ne odustaje od prijave. Mi radimo na angažiranju i direktnom radu sa svim važnim institucijama. Ovdje je vrlo važan multisektorski pristup i tu spadaju policija, pravosuđe, Centar za socijalni rad da se svi ujedine u borbi protiv ovog sveprisutnijeg problema – zaključila je Falak.
Izvršna direktorica Udruženja “Žena BiH” koje vodi sigurnu kuću u Mostaru Dijana Tadić istaknula je važnost ovog sustava podrške za žene koje se odluče na izlazak iz kruga nasilja.
– Sigurne kuće ne predstavljaju samo krov nad glavom za žrtve nasilja. Sigurne kuće su prva stepenica u izlasku iz nasilja jer pored sigurnog smještaja nude sveobuhvatnu pomoć, kroz koju žene mogu ostvariti prava koja zaslužuju i koja im pripadaju – poručila je Tadić.
Kampanja ”16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” nastavit će se u Banjoj Luci i Bihaću gdje će građani i građanke moću sudjelovati u panel diskusijama i pogledati talijanski film o rodno zasnovanom nasilju “Još uvijek ima sutra” koji je predstavljen i mostarskoj publici.
Inače, pod sloganom ”Isključimo nasilje zajedno” i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora kampanju provodi UN Women BiH. Kampanja je dio globalne inicijative UNiTE by 2030, koja ima za cilj eliminaciju nasilja nad ženama i djevojčicama. Ove godine poseban fokus je na femicidu – namjernom ubistvu žena zbog njihovog roda.
(TIP/Izvor: Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.