Ogromno iznenađenje na rumunskim izborima; Izdominirao putinovac i protivnik EU
Kandidat ekstremne desnice, blizak Rusiji, iznenađujuće je preuzeo vodstvo u prvom krugu rumunskih predsjedničkih izbora prema preliminarnim rezultatima, ispred svog proeuropskog konkurenta. Nakon 99.98 posto prebrojenih glasova ultranacionalist Calin Georgescu dobio je 22.95 posto. Na pomolu je još jedno veliko iznenađenje – u drugi krug bi po svemu sudeći trebala ući reformistička kandidatkinja Elena Lasconi koja ima 19.17%, a predizborni favorit, aktualni premijer, s 19.15% ostaje bez drugog kruga.
Na četvrtom mjestu je još jedan desničarski kandidat, George Simion s 13.86 posto.
Snažan iskorak Georgescua, koji nema svoju stranku, a kampanju je uglavnom vodio na TikToku, najveće je iznenađenje izbora. Drugi krug izbora za predsjednika održat će se 8. prosinca.
Desničar protiv EU, NATO-a i Ukrajine
Milijuni Rumunja koji su glasali za druge kandidate sada su u dilemi. Jedna bi opcija bila okupiti se oko populističkog socijaldemokrata Ciolacua, figure iz establišmenta koji se zalaže za rumunjsku prozapadnu orijentaciju. Alternativa je glasati za Georgescua, koji je obećao jačati suverenitet Rumunjske.
Georgescu je također prisegao da će prekinuti ono što naziva podložnost Europskoj uniji i NATO-u, posebno u pogledu podrške Ukrajini. Osudio je NATO-ov obrambeni štit od balističkih projektila u Deveseluu, u Rumunjskoj.
Konačni rezultati prvog kruga bit će poznati kasnije u ponedjeljak, kada se prebroje glasovi glavnog grada Bukurešta i brojne rumunjske dijaspore.
Kampanja je uglavnom bila usredotočena na sve veće troškove života, pri čemu je Rumunjska imala najveći udio ljudi u EU u riziku od siromaštva. Izlazne ankete objavljene rano u nedjelju pokazale su da Ciolacu ima uvjerljivo vodstvo, a predviđalo se da će kandidatkinja desnog centra Elena Lasconi zauzeti drugo mjesto. No, kako je brojanje glasova u nedjelju navečer odmicalo, tako je Georgescu stajao sve bolje.
“Čudesno buđenje rumunjskog naroda”
Predsjednik u Rumunjskoj ima uglavnom simboličnu ulogu, ali uživa znatan utjecaj na područja kao što je vanjska politika. Izlaznost je bila 51%, što je slično kao prije pet godina.
“Ekonomska neizvjesnost koja je već 35 godina nametnuta rumunjskom narodu danas je postala neizvjesnost za političke stranke”, rekao je Georgescu u prvoj reakciji nakon zatvaranja birališta. Nazvao je ovaj rezultat čudesnim buđenjem rumunjskog naroda.
Georgescu je izrazito religiozno i nacionalistički orijentiran i zalagao se za smanjenje ovisnosti Rumunjske o uvozu, za potporu poljoprivrednicima i povećanje domaće proizvodnje hrane i energije. Također je ustvrdio da EU i NATO ne zastupaju najbolje rumunjske interese te da ratom u Ukrajini manipuliraju američke vojne tvrtke.
Godine 2022. izjavio je da je američki proturaketni štit smješten u rumunjskom selu Deveselu dio politike sukoba, a ne miroljubiva mjera. Isto tvrdi ruski predsjednik Vladimir Putin. Rekao je tada da ne uživa podršku iz Rusije, ali osjeća bliskost s njezinom kulturom. Putina je opisao kao “čovjeka koji voli svoju zemlju”.
Divi se Mađarskoj
Georgescu je također rekao da se divi Mađarskoj jer zna pregovarati na međunarodnoj razini. On je sveučilišni profesor i međunarodni konzultant za održivi razvoj, koji je više od desetak godina radio za različite organizacije Ujedinjenih naroda.
Iskoristio je TikTok kako bi okupio glasače oko sebe. “Uspio ih je privući kombinacijom mesijanskog govora, izvedenog na elegantan način, kako bi kapitalizirao frustracije ljudi”, rekao je politički analitičar Radu Magdin.
Georgescu je izazvao žestoke kritike zbog svojih prijašnjih komentara u kojima podržava rumunjski fašistički pokret iz 20. stoljeća, ali je odbacio optužbe da je antisemit. Tijekom prošlog desetljeća nekoliko se puta pričalo da je potencijalni premijer za različite stranke.
Lasconi, čelnica Unije Spasimo Rumunjsku, pozvala je Rumunje koji žive u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama, gdje su biračka mjesta još otvorena, da izađu na izbore: “Sudbina Rumunjske i prozapadna perspektiva ovise o vama.”
(TIP/Izvor: Index.hr/Foto: Screenshot Facebook, EPA)
Koliko to imaju pravnika? Kao da su advokatska kancelarija, a ne zdravstvena ustanova.