Novinar BBC-ja: ‘Bili ste predani ideji Velike Srbije koja je odvela Balkan u rat‘; Vučić: ‘Promijenio sam se‘
Poznata BBC-jeva politička emisija ‘Hard Talk‘ ugostila je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg je intervjuirao poznati voditelj Stephen Sackur.
Njih su dvojica razgovarali o poziciji Srbije na svjetskoj sceni, a Vučić je, među ostalim, izjavio da mu je fokus na ekonomskom napretku i normalnim odnosima s drugim državama. Voditelj mu je postavio pitanje planira li se Srbija okrenuti Zapadu ili Rusiji i Kini.
Prvo voditeljevo pitanje odnosilo se na Vučićevo sudjelovanje u radikalima tijekom raspada Jugoslavije, ali i na njegove promjene. Pitao ga je kako je kao mladić bio član radikala.
“Bili ste ideološki predani ideji Velike Srbije. Ideji koja je Balkan odvela u mračna vremena, u rat, u ratne zločine i gubitak života”, rekao je Sackur.
‘Promijenio sam se‘
“Ne sramim se priznati da sam se promijenio, ali se ne slažem s vama u tome tko je kriv za probleme na Balkanu i raspad Jugoslavije. Ne mislim samo na unutarnje probleme u Jugoslaviji, već i na ulogu Zapada. Sazrio sam, odrasla sam osoba i moram se brinuti o svom narodu”, rekao je Vučić, prenosi BBC.
Na pitanje o Srebrnici odgovorio je da je “uvijek bio spreman priznati da je Srebrenica bila užasna.”
“Nitko ne osporava da je to bio strašan događaj niti da se dogodio. Uvijek sam spreman odati počast žrtvama, ali nisam spreman govoriti na način koji stvara nova politička pitanja i probleme”, rekao je Vučić.
Odnos s Dodikom
Dotaknuli su se i odnosa s predsjednikom Republike Srpske, Miloradom Dodikom, a Vučić je komentirao i podržava li ga po pitanju ideje ujedinjenja sa Srbijom. Naglasio je da on nema utjecaja na Dodika.
“Imam relativno dobar odnos s Dodikom, ali nemam utjecaja na njega. Nisam njegov nadređeni. Ne mogu mu govoriti kako da vodi Republiku Srpsku, ja vodim Republiku Srbiju. Nije li malo licemjerno da se u svijetu narodi istog jezika i identiteta ujedinjuju, a to se zamjera Srbiji? Ne brinite se za Srbiju. Srbija snažno podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, uključujući Republiku Srpsku. Oni ni ne traže da budu dio Srbije. Srbija ima svoje granice prema ustavu i rezolucijama. Ne trebamo ništa više”, istaknuo je Vučić.
Pitanje Kosova
Sackur mu je napomenuo i da Srbija de facto priznaje Kosovo, što predsjednik Srbije nije prihvatio.
“Normalizacija znači očuvanje mira. Nikada nismo priznali Kosovo. To nikada nije izrečeno ni zapisano. Pokušavamo živjeti u miru”, odgovorio je.
“Jasno je da neće biti članstva Srbije u Europskoj uniji dok ne prizna Kosovo”, dodao je Sackur, na što je Vučić odgovorio da je NATO prekršio sva pravila bombardiranjem Srbije te da europske države koje priznaju Kosovo krše Rezoluciju 1244 i time narušavaju ustavne granice Srbije.
Kao svoj fokus istaknuo je ekonomski napredak, budućnost i normalne odnose s drugim zemljama.
Suradnja s Rusijom
Sackur je zatim prokomentirao i suradnju Srbije s Rusijom.
“To nisu točni podaci. Podržali smo Ukrajinu kad je trebalo, čak više od drugih balkanskih država Srbija kupuje manje ruske nafte nego ostale zemlje. Ja ne sjedim na dvije stolice; sjedim na srpskoj stolici i ponosan sam na to. Nisam se ja sastajao s Putinom 12 puta u prošloj godini, već državnici Europske unije”, odgovorio je Vučić.
“Ograničen napredak ne znači da idemo unatrag; to znači da vi ne govorite istinu. Slažem se da trebamo nastaviti naprijed i da se treba puno toga promijeniti”, dodao je.
EU ili Rusija i Kina?
Posljednje pitanje bilo je o tome hoće li se Srbija okrenuti EU ili Rusiji i Kini.
Ponosan sam na to što sjedim na srpskoj stolici, a naš krajnji cilj je članstvo u Europskoj uniji. No, znači li to da ćemo odustati od partnera na Istoku? Nećemo. Uvijek govorim istinu kada razgovaram s predstavnicima drugih država. Uvijek imam istu priču za sve. Zato me ljudi mogu voljeti, mrziti ili prezirati, ali me uvijek poštuju”, zaključio je Vučić, prenosi BBC.
(TIP/Izvor: Jutarnji.hr/Foto: Arhiva)
Ko reče i ostade živ. Ti si jedini bio kočničar napretka Banovića ,zašto nisi dao ući u općinu većini bojo…