Vlada TK: Daruj krv, spasi život
Vlada Tuzlanskpog kantona je u utorak prihvatila Informaciju o obezbjeđivanju rezerve krvi za potrebe liječenja građana u Tuzlanskom kantonu sa osvrtom na status dobrovoljnih davalaca krvi i mogućnostima obezbjeđenja krvi kao lijeka za 2023. godinu.
Kako se u ovoj informaciji navodi raspoloživost krvi i lijekova od krvi je i dalje na nezadovoljavajućem nivou. Broj davaoca krvi kroz planski organizirane aktivnosti ne prati porast potreba za lijekovima proizvedenim iz ljudske krvi. Nedovoljno uključivanje stanovništva u planski organizirane akcije dovodi do povećane potrebe za tzv. ciljano-porodičnim davanjem krvi, kao i samoinicijativnim prijavljivanjem građana nakon javnih poziva. S druge strane ciljano-porodično davalaštvo otežava blagovremenu i adekvatnu pripremu i upotrebu krvi i lijekova od krvi, pogotovo u hitnim situacijama.
Ono što obeshrabruje jeste i da veliki broj dobrovoljnih davalaca krvi iz privrednih društava ne daje krv zato što poslodavci nemaju razumijevanje za izostanak sa posla u vrijeme dana davanja krvi. Obrazovne ustanove koje bi trebalo da su veliki rezervoar davalaštva krvi ne sudjeluju u zadovoljavajućem broju u pogledu obezbjeđenja krvi za liječenje građana Tuzlanskog kantona.
Mali broj tzv. „privilegija“ koje imaju dobrovoljni davaoci krvi, a koje treba u umjerenim količinama biti obezbijeđeno od strane sistema vjerovatno je sa svoje strane dovelo do tzv. depresije u dobrovoljnom davalaštvu krvi, navodi se između ostalog u Informaciji, tako da se realizacija planiranih akcija u što većem procentu nameće kao imperativ, da bi se postigla konstantnost količine raspoloživih jedinica krvi. Kada je u pitanju plan djelovanja u narednom periodu, morat će se primjenjivati model kombiniranog, dobrovoljnog, planski organiziranog i ciljanog-porodičnog davalaštva krvi kako bi se pacijentima omogućilo potrebno transfuzijsko liječenje.
Strna žita zasijana na manjoj površini, ali je prinos veći za 16,82%
Vlada je prihvatila Izvještaj o realizaciji žetve strnih žita u 2024. godini za područje Tuzlanskog kantona. Kako se u Izvještaju navodi, na području našeg kantona u toku jesenje sjetve u 2023. godini i proljetne sjetve u 2024. godini, zasijano je 4.129 ha poljoprivrednog zemljišta strnim žitima, što je za 784 ha manje u odnosu na prethodnu godinu.
U odnosu na prethodnu godinu u općinama Banovići, Čelić, Sapna i gradovima Srebrenik, Tuzla i Živinice je došlo do neznatnog povećanja zasijanih površina i to u općini Banovići za 9 ha, Čelić za 2 ha, Sapna za 7 ha, u gradu Srebrenik za 13 ha, Tuzla za 48 ha i Živinice za 5 ha, u gradu Gračanica i općini Teočak sjetva je bila na nivou prethodne godine dok je u ostalim općinama/gradovima došlo do smanjenja površina zasijanih strnim žitima. Posmatrano po kulturama, pšenica je zasijana na 2.673 ha, tako da u sjetvenoj strukturi strnih žita pšenica zauzima 64,74%, dok ostala strna žita zauzimaju 35,26%. U odnosu na prethodnu godinu došlo je do smanjenja poljoprivrednih površina zasijanih pšenicom i to za 473 ha, sjetva raži i tritikalea je manja za 316 ha dok sjetva zobi manja za 1 ha.
Sjetvene površine zasijane ječmom u tekućoj godini su neznatno povećane i to za 6 ha. Prosječni prinosi strnih žita u odnosu na prethodnu godinu su nešto veći, na što su utjecali povoljni vremenski uslovi od završetka jesenje sjetve pa do proljeća tekuće godine, koji su pogodovali rastu i razvoju strnih žita i pored nedostatka zimskih oborina. Male količine oborina su onemogućile pojavu bolesti i štetočina većeg inteziteta što je uticalo na dobar kvalitet zrna, a samim tim i na više prinose. Na dobar kvalitet zrna uticali su i povoljni vremenski uslovi u vrijeme žetve. Prema raspoloživim podacima sa terena, prosječni prinos pšenice u ovoj godini iznosio je 4,92 t/ha, što je za 1,53 t/ha više u odnosu na prošlu godinu. Prosječni prinos raži i tritikalea je 4 t/ha i veći je za 0,9 t/ha. Prosječni prinos ječma veći je za 0,95 t/ha i iznosio je 4,8 t/ha, dok je prosječni prinos zobi iznosio 3,11 t/ha, što je za 0,63 t/ha veći u odnosu na prošlu godinu.
Ukupan prinos strnih žita u ovoj godini na području Kantona iznosio je 19.277,50 tona, što je za 2.775,3 tone, odnosno 16,82% više u odnosu na prošlu godinu.
Kadroviranje
U okviru kadrovskih pitanja Vlada je donijela Rješenje o razrješenju i prestanku radnog odnosa direktora Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzlanskog kantona Zorana Jovanovića, zbog ispunjavanja uslova za sticanje prava na starosnu penziju.
Također, Vlada je imenovala Upravni odbor JU „Direkcija regionalnih cesta Tuzlanskog kantona“ do okončanja konkursne procedure imenovanja novog Upravnog odbora u skladu sa zakonom, a najduže tri mjeseca, te donijela rješenja o imenovanju privremenih Školskih odbora u osnovnim i srednjim školama na području Tuzlanskog kantona.
(TIP)
Čestitamo