De, ba, efendije, ubacite i malo vate, koje plastične rukavice za osoblje i kilu soli da možemo posolit makarone. Također,…
Premijer TK Irfan Halilagić: Problem je psihološko stanje društva
U posljednjem ovosedmičnom izdanju političkih minuta FTV-a gostovao je premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić (SDA).
Je li rekordni budžet Tuzlanskog kantona razvojni ili socijalni? Kakva je sigurnosna situacija u kantonu? Da li i koga smatra odgovornim što je službeno lice službenim pištoljem ubilo jednu osobu? Kakva je to poruka građanima? Kako gleda na zahtjeve za smjenom ministra unutrašnjih poslova TK? Koliko se radi na provjeri i analizi uvedenog seta mjera za jačanje sigurnosti u školama? Govorimo o kapacitetima MUP-a, saradnji sa višim nivoima vlasti, kao i poslovanju Međunarodnog aerodroma i UKC-a Tuzla.
-U Lipnici kod Tuzle jučer je pronađeno beživotno tijelo jedne ženske osobe a jedan muškarac je prevezen u bolnicu sa povredama. Uviđaj je završen međutim više informacija u javnosti još nije dostupno. Prema nezvaničnim informacijama muž je ubio svoju suprugu a onda nakon počinjenog ubistva pokušavajući učiniti samoubistvo i sebi nanijeo tjelesne povrede. Premijeru imate li vi više informacija konkretno o ovom slučaju?-
„Pa i mi smo evo na neki način u toj fazi kada čekamo sve zvanične informacije i konkretne činjenice od onih čije je to i posao, da izvrše uviđaje i utvrde okolnosti slučaja koji se desio. Vi ste najavili evo na neki način da ćemo razgovarati o tom aspektu sigurnosti ali evo nakon što imamo u kontinuitetu ovakve incidentne situacije zaista čovek postavi sam sebi pitanje da li se radi evo konkretno samo o sigurnosti ili je mentalno stanje društva u kojem se nalazimo zaista do tolike mjere ugroženo da nam se dešavaju situacije kakve jesu. Kad je u pitanje evo konkretan slučaj, sačekaćemo zvanične informacije onda naravno vidjeti šta nam je raditi da preveniramo takve slučajeve.“
-Tuzlanski kanton nažalost je u fokusu kada je u pitanju crna hronika. Imali smo ja mislim da nema ni skoro 10 dana od ubistva kada je jedan policajac službenim pištoljem ubio jednu žensku osobu, potom se sjećamo trostrukog ubistva u Gradačcu ubistva i samoubistva u Živinicama. Nažalost lista je duga, toga ste i vi svjesni. Šta se dešava o Tuzlanskom kantonu, evo spomenuli ste taj segment mentalnog zdravlja?-
„Jako teško je dati kvalifikaciju uopšteno šta se dešava. Kada uzmete sve te slučajeve onda vidite da su to različite grupe osoba pojedinaca koji su akteri svega toga. Od maloljetnih lica preko evo osoba koji su sklone nekim kriminalnim djelatnostima, policijskog službenika pa sve do evo ovog jučerašnjeg slučaja gdje su akteri zapravo onako kako je meni prezentovano i ono što znamo, osobe sa određenim invalidnim smetnjama. Dakle potpuno različite grupe osoba su akteri nemilih događaja. Definitivno je problem je li psihološko stanje društva, kojeg je jako teško je i postaviti dijagnozu a na temelju te dijagnoze postaviti mjere koje treba provoditi da bismo stanje poboljšali. Kad je u pitanju ovaj posljednji slučaj definitivno je da moramo na neki način uključiti i Zavod za javno zdravstvo i njihove kapacitete u smislu je li da približimo na neki način, omogućimo građanima korištenje i psihijatara i svih tih stručnjaka kako bi smo pokušali prevenirati situacije koje nisu mile nikome da se čuju niti vide.“
-Činjenica je da se slučajevi femicida prvenstveno nekako ponavljaju u Tuzlanskom kantonu, evo ukoliko ćemo gledati prošlu godinu i početak ove godine. Jasno je dakle da određeni probleme postoje i čini mi se da poslije svakog novog slučaja samo detektujemo te probleme. Imamo listu već veliku listu problema, no šta da radimo sa tim? Na koji način se vlast u Tuzlanskom kantonu pokušava uhvatili u koštac sa ovim problemima?-
„Pa mi smo poslije svakog tog događaja institucijalno reagovali na način da smo formirali interresorne skupine koje su trebale da izvrše analizu i propisa i svega onoga što je potrebno kako bi smo definisali onda mjere na temelju toga. Da li je to dovoljno, postavljamo sami sebi pitanje jer očigledno je da se stvari ponavljaju. Iz razloga što se radi o različitim slučajevima, o incidentnim pojedinačnim situacijama dojam je da na neki način samo otvaramo nova pitanja, nove rubrike na koje je jako teško dati odgovor. Ovo je definitivno stanje društva u kojem se nalazimo ne samo na području Tuzlanskog kantona rekao bih nego i mnogo šire. Mislim da kao šira društvena zajednica moramo zajednički potruditi se da ponudimo odgovore. Naravno u ovom momentu je fokus Tuzlanski kanton i meni je to jasno na neki način je li nosimo taj teret, ali cijenim da se ovo što se desilo može zaista desiti svugdje u svakom dijelu Bosne i Hercegovine i da upravo iz tih razloga trebamo zajednički raditi radi detektovanja ovih problema i radi definisanja mjera koje će prevenirati ovakve i slične situacije.“
(TIP/Izvor: federalna.ba/Foto: Arhiva/J.Bojić/Faktor)
2 komentara
ti si jedan od problema – balavac a premijer, to teb nije problem?!
U CMZ Tuzla nekada je radilo 7 psihijatara, sada radi 1. Živinice su imale 3, sada nemaju nijednog. Gračanica imala jednog, sada nema nijednog. Lukavac imao jednog, sada nijednog. Sapna, Teočak i Čelić nisu imale nijednog, nemaju ni sada. Ne treba računati ljude koji rade po ugovoru o djelu jedan puta sedmično. Eto vam jesnog od važnih parametara mentalnog stanja naroda.
Komentari su zatvoreni.