Pooštrena pravila prelaska granice: Meso se ne može unijeti ni u sendviču, za lijekove treba potvrda…
Hrvatska će pojačati nadzor nad svojim granicama, uključujući i onu s BiH, zbog čega se putnicima skreće pozornost na dopuštene količine unosa određenih proizvoda u RH.
Posljednji događaji na Bliskom istoku doveli su do pojačanih mjera sigurnosti u većem broju zemalja, posebice EU-a, čije članice ovih dana uvode ozbiljnije kontrole na granicama.
Zbog pojačanih ilegalnih migracija i straha od potencijalnih terorističkih napada u znak osvete za stavove prema sukobu Izraela i Hamasa na Bliskom istoku, niz država članica EU-a krenuo je u suspenziju Schengena i jačanje kontrola na granicama, piše Večernji list.
Italija je zbog promjene situacije u Evropi i na Bliskom istoku uvela kontrolu na granici sa Slovenijom, uz obrazloženje kako je bit te mjere prevencija terorizma i organiziranog kriminala. Slovenačka vlada uvela je nadzor na granicama s Hrvatskom.
Očekivano, Hrvatska će pojačati nadzor nad svojim granicama, uključujući i onu s BiH, zbog čega se putnicima skreće pozornost na dopuštene količine unosa određenih proizvoda u RH.
Prema uputama, osobe koje putuju cestovnim ili željezničkim prijevozom u RH mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje. Svi putnici mogu unijeti jednaku količinu od 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 10 mililitara e-tekućine te 50 grama tzv. novih duhanskih proizvoda. Putnici u zračnom prometu u RH mogu unijeti nešto više duhanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima prometa. Oni u zračnom prijevozu mogu unijeti 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 cigara i 250 grama duhana za pušenje.
Kad su u pitanju alkoholna pića, jednaka pravila vrijede i za putovanja cestovnim, zračnim i pomorskim prijevozom – svima koji ulaze u RH dopušteno je unijeti po 16 litara piva, 4 litre vina te 2 litre alkoholnih pića koja imaju manje od 22% alkohola, odnosno jednu litru jačih alkoholnih pića.
Po pitanju unosa duhanskih proizvoda i alkohola osobe koje žele plaćati trošarine mogu, uz uvjet da su starije od 17 godina, unijeti 800 cigareta, 400 cigarilosa, 200 cigara, kilogram duhana, 10 litara žestice, 90 litara vina, 110 litara piva te 100 mililitara e-tekućine.
Kada je riječ o hrani, pravila su značajno stroža te tako neke namirnice nije dopušteno unijeti ni u sendviču. Pravila nalažu da se iz BiH u Hrvatsku uopće ne mogu unijeti meso i mlijeko te proizvodi od mesa i mlijeka. Dopušteno je po osobi unijeti 20 kg svježe, sušene, kuhane, osoljene ili dimljene ribe, kozica, rakova i dagnji. Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog podrijetla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih krakova, tu je dopušteno unijeti do 2 kg po osobi. Limiti su postavljeni i za voće i povrće. Iz BiH se u Hrvatsku može unijeti svježeg voća i povrća, osim krumpira, do 5 kg po osobi.
Putnici iz trećih zemalja mogu u Hratsu unijeti do 2 kg mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrane koja se koristi iz medicinskih razloga te za unos hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uvjete da ne zahtijeva držanje u hladnjaku prije otvaranja.
Kada je riječ o novcu, svaka fizička osoba koja ulazi u EU ili izlazi iz EU-a i uz sebe, u prtljazi ili prijevoznom sredstvu nosi gotovinu u iznosu od 10.000 € (oko 20.000 KM) ili više, odnosno u protuvrijednosti tog iznosa u drugim valutama, obvezna je podnijeti prijavu carini.
Posebnu pozornost potrebno je obratiti i na unos lijekova. Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana (uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela države proizvođača), i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prijepisa povijesti bolesti, potvrde liječnika).
Unošenje lijekova koji sadrže drogu za osobne potrebe putnika moguće je u količini potrebnoj za liječenje najviše do 5 dana, i to uz posjedovanje medicinske dokumentacije iz koje proizlazi nužnost uzimanja odnosnog lijeka (preslike recepta za lijek, prijepisa historije bolesti ili ovjerene liječničke potvrde).
Ako je riječ o osobama koje su na terapiji protiv malignih bolesti, količina lijeka može biti za 15 dana lične upotrebe, prenosi Buka.
(TIP/Foto: Ilustracija/Buka)
hanuma pređi kod sdfa tamo pripadaš