Alexsander Langer posthumno proglašen počasnim građaninom Tuzle
Povodom uručenja priznanja Počasni građanin Tuzle Alexsander Langer, posthumno, u Gradskoj upravi Tuzla u ponedjeljak je upriličen prijem za predstavnike Fondacije i članove porodice Alexander Langer.Priznanje je uručio gradonačeknik Tuzle Jasmin Imamović koji je istakao da se radi o borcu građanskih vrijednosti, mira i demokratije, Alexander Langer bio je najangažiranija evropska ličnost, zagovornik dijaloga i razuma naspram brutalnosti sile. Iz Fondacije na čelu sa Sabinom Langer njegovom nećakinjom, zahvalni su kako kažu na prijemu i priznanju koje im kako kažu puno znači. Podsjetimo u znak sjećanja na Alexandera Langera, u Tuzli je 2015. godine na Trgu slobode, posađeno stablo posvećeno sjećanju na velikog prijatelja Tuzle i Bosne i Hercegovine.
S obzirom da predstavnici porodice i Fondacije Alexander Langer nisu bili u mogućnosti prisustvovati svečanoj sjednici Gradskog vijeća na kojoj su uručena priznanja Grada ostalim dobitnicima, u ponedjeljak, 31.10.2022. godine, u Gradskoj upravi Tuzle, održan je prijem za predstavnike Fondacije Alexander Langer i članove porodice Alexandera Langera. U sastavu delegacije iz Italije bila je i Lalla Golfarelli, aktivistkinja iz Bolonje, koja je priznanje Počasni građanin Tuzle dobila 2004. godine. Nakon što su obrazložili prijedlog i odluku da se priznanje Počasni građanin Tuzle posthumno dodijeli Alexanderu Langeru, mirovnom aktivisti i velikom prijatelju Tuzle i Bosne i Hercegovine, gradonačelnik Tuzle, Jasmin Imamović i predsjedavajuća Gradskog vijeća, Nataša Perić, uručili su Ediju Rabiniju, predsjedniku Fondacije Alexander Langer, priznanje kojim je Alexander Langer proglašen Počasnim građaninom Tuzle.
Gradonačelnik Jasmin Imamović je ovom prilikom izjavio:„Kao što znate, uputio sam prijedlog da Gradsko vijeće dodijeli najveće gradsko priznanje koje dajemo stranim državljanima, a to je Počasni građanin Tuzle. Radi se o važnome čovjeku za Evropu, a posebno važnom za Bosnu i Hercegovinu i onda posebno važno za Tuzlu. Alexander Langer, evropski parlamentarac, neprekidno se, od početka rata na zapadnom Balkanu, zalagao da se taj rat ne dogodi, a kada se dogodio, zalagao se za odbranu principa zajedničkog života, koji je razbijen agresijom na Bosnu i Hercegovinu. Posebno se zalagao za Tuzlu, i posebno se zalagao za Sarajevo, nije mogao da podnese da živi dalje, nakon zločina na Kapiji u Tuzli, jer ubrzo nakon zločina na Kapiji on je izvršio samoubistvo. Prije toga je zahtijevao hitnu intervenciju parlamentaraca oko njega, tražeći da se pošalju snage i da se zaustavi ubijanje. Da su ga odmah poslušali možda bi bilo moguće spriječiti genocid u Srebrenici koji je poslije uslijedio, ali nakon toga, znate da se u 1995. godini dogodila intervencija kojom je zaustavljen rat izazvan agresijom. Zbog njegove borbe za mir i neprekidne borbe za zajednički život, ali i za zaštitu prava onih koji su žrtve, mi ga smatramo jednim od najzaslužnijih ljudi za Tuzlu. Gradsko vijeće je donijelo odluku da se Alexander Langer proglasi Počasnim građaninom Tuzle. Njegova je biografija mnogo šira i njegove zasluge su mnogo veće nego što sam ja mogao staviti u ove dvije, tri rečenice. Imati ćemo danas promociju knjige o Alexanderu Langeru u kojoj su njegovi tekstovi i govori, ali i tekstovi drugih o Alexanderu Langeru.“
U svom obraćanju povodom uručivanja priznanja, Sabina Langer, nećakinja Alexandera Langera, aktivistkinja koja je često u Bosni i Hercegovini i koja je velika prijateljica Tuzle, ne samo kroz projekte sa Tuzlanskom amikom, nego i kroz druge projekte, izjavila je „Ja puno zahvaljujem gradonačelniku i Gradu Tuzli i Gradskom vijeću za dodjelu priznanja Počasni građanin Alexanderu Langeru. Alexander Langer vodio se mišljenjem da Evropa treba umrijeti ili ponovo se roditi u Sarajevu i Bosni i Hercegovini jer je smatrao da je Bosna i Hercegovina dio Evrope. Smatrao je da Evropa od Bosne i Hercegovine može naučiti kako se živi, kakav je zajednički život u Bosni i Hercegovini i da je to nešto na osnovu čega treba da se kreira Evropa. Smatrao je, također, da treba voditi računa o tome da je rat u Bosni i Hercegovini rat koji se dešava u Evropi i da treba da se tiče Evrope. Sada, na svu sreću, nema više rata u Bosni i Hercegovini, ali ima još puno toga da se uradi da se zaista izgradi jedan istinski mir. Mislim da misli i misija Alexandera Langera mogu puno pomoći da se dalje radi na izgradnji mira u Bosni i Hercegovni i u cijeloj Evropi. Smatramo, također, da Fondacija Alexandera Langera iz Bolzana u Italiji i Grad Tuzla mogu puno toga uraditi na izgradnji mira u Bosni i Hercegovni. Smatram da mladi u Bosni i Hercegovni i Tuzli su spremni da se angažuju i rade na tome kako da se gradi mir u Bosni i Hercegovini i Evropi. Smatram da nije dovoljno samo misliti o miru i o tome kako izgraditi mir, nego treba raditi na miru i smatram da ovo priznanje Počasni građanin može biti samo još jedan korak ka našem boljem i aktivnijem radu. Vjerujem i znam da su Italija i Bosna i Hercegovine prijateljske zemlje već dugo vremena. U dosta aspekata smo različite zemlje ali ono što dijelimo je humanost. Ja se nadam da će ubrzo i Bosna i Hercegovina postati dio Evropske unije i da će biti dio jedne velike kuće, zapravo ono čemu se nadao i o čemu je pisao Alexander Langer.“
Nakon prijema u Gradskoj upravi, u Ateljeu Ismet Mujezinović održana je promocija knjige Alexander Langer „Umijeće zajedničkog življenja – Od Južnog Tirola do Srebrenice“. Na promociji su, o Alexanderu Langeru, njegovoj viziji jedinstva različitosti, uvažavanja prava i sloboda drugih, o promociji vrijednosti zajedničkog života, kao i o njegovim konkretnim djelima, govorili Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle, akademik fra Mile Babić, urednica knjige Sabina Langer, predstavnici mlade generacije i autori tekstova u knjizi Ajna Jusić i Bekir Halilović, te Dragan Marković, direktor University Press, koji jei pročitao i tekst urednika knjige Ladislava Tadića. Izdavači knjige „Umijeće zajedničkog življenja – Od Južnog Tirola do Srebrenice“ su IKD „University Press“, Sarajevo i Fondacija Alexander Langer iz Bolzana (Italija).
(TIP/RTV7)
Sve je na prodaju samo je cijena bitna. Več znamo da su političari k.... samo da se dogovorimo oko cijene.