Procurio Schmidtov Izvještaj – kritike, pohvale i pravdanje

U međuvremenu, u javnost je procurio polugodišnji Izvještaj visokog predstavnika Christiana Schmidta o Bosni i Hercegovini, koje bi trebao predstaviti Vijeću sigurnosti UN-a. Schmidt se u Izvještaju osvrnuo na svoj angažman u tom periodu, kao i na rad domaćih političara. Njih je kritizirao, hvalio, a svoje postupke pravdao. Posebno – posljednji. Izmjene Izbornog zakona BiH i Ustava Federacije.

Nakon pregovora domaćih političara unutar Federacije BiH o izmjenama Izbornog zakona, koji nisu dali nikakve rezultate, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt odlučio je uzeti stvari u svoje ruke. Objasnio je ovo Schmidt u svom izvještaju, te kazao da paket izmjena koje je donio omogućavaju brzo uspostavljanje zakonodavnih, izvršnih i sudskih tijela nakon izbora, a ne utječu na prebrojavanje glasova.

“Povećao sam broj delegata u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine, da bih omogućio raspodjelu mjesta na način da se ispravi prekomjerna zastupljenost sva tri konstitutivna naroda u nekim kantonima. Prvi put Ostalima iz svih kantona omogućio sam da budu zastupljeni u Domu naroda FBiH”.

No, u ovim intervencijama Izbornog zakona Schmidt ništa nije uradio u vezi s pitanjem provođenja presuda Evropskog suda za ljudska prava. Konkretno u slučaju Sejdić-Finci. To je ostavio, piše, domaćim političarima, čiji su postupci, također, našli svoje mjesto u pojedinim dijelovima Izvještaja.

“U izvještajnom periodu vlasti RS-a pokušale su potkopati institucije BiH onemogućavajući njihov rad i donošenje odluka, kao i iznoseći tvrdnje o ustavnim i pravnim kompetencijama države za RS. Ovakve aktivnosti često je pratila i secesionistička retorika. Član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik nastavio je da dovodi u pitanje osnove Dejtonskog mirovnog sporazuma”.

Podsjetio je i na izjavu predsjednika SDA Bakira Izetbegovića o “prebrojavanju”, kao i na izjave hrvatskih zvaničnika kojima se negira teritorijalni integritet. Međutim, uz kritike i pohvala…

“10. oktobra u pismu međunarodnoj zajednici Dragan Čović je potvrdio da Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine ostaje privržen suverenitetu, teritorijalnom i institucionalnom integritetu BiH”.

Problematizirao je Schmidt i odluku Suda BiH da odgodi izvršenje presude kojom se Uprava za indirektno oporezivanje obavezuje da RS-u isplati 30 miliona maraka.

“Ovo daje izgovor RS-u da osporava ovlasti države u indirektnom oporezivanju i zalaže se za vraćanje te ovlasti entitetima, što je i pokazano 10. decembra 2021. godine”.

Spomenuo je Schmidt u Izvještaju i crnu listu SAD-a na kojoj su se našli federalni premijer Fadil Novalić, državna tužiteljica Diana Kajmaković, te predsjednik Federacije Marinko Čavara. Naveo je i to da je smanjeno negiranje genocida, ali da Tužilaštvo BiH nikoga nije procesiralo zbog negiranja ratnih zločina i genocida, kao i to da Vlada FBiH nije imenovala direktora Federalne uprave policije.

(TIP/Izvor: federalna.ba)