Šta donose izmjene Zakona o visokom obrazovanju TK?

Izmjene Zakona o visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona donose nova pravila za univerzitete koji djeluju na ovom području. Očekuje se da se zakonskim izmjenama zaustavi izdavanje diploma sa fakulteta koji nisu akreditovani, ali i pojača nadzor rada visokoškolskih ustanova. No, nisu svi mišljenja da će to biti moguće uraditi na ovakav način.
Izmjene zakona o visokom obrazovanju prvenstveno se tiču prenosa ovlasti sa vlade na skupštinu Tuzlanskog kantona, a kada je u pitanju osnivanje novih visokoškolskih ustanova i davanje saglasnosti na elaborat o opravdanosti osnivanja.
“Obaveza visokoškolskih ustanova koje su novoosnovane, imaće obavezu da podnesu zahtjev za institucionalnu akreditaciju godinu dana prije završetka prve generacije kako ne bismo došli u situaciju kakvu sad imamo, da imamo osobe koje su završile određenu visokoškolsku ustanovu, a ona nije akreditirana”, ističe Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke u Vladi TK.
Predsjednik Komisije za visoko obrazovanje Skupštine Tuzlanskog kantona, Midhat Čaušević ove izmjene smatra značajnim, kao i predviđeni pojačani nadzor rada univerziteta.
“Imaćemo inspektora za visoko obrazovanje, što će sigurno unaprijediti rad. Zatim, kada je u pitanju zakonska legislativa, u posljednjih godinu dana načinili smo iskorake u suštinskom smislu, gdje smo kazali da visoko obrazovanje nije profitabilna djelatnost, odnosno da visokoškolske ustanove nisu profitabilne institucije, što hoće kazati da svu svoju zaradu, odnosno profit, su dužni uložiti u poboljšanje standarda obrazovanja na području Tuzlanskog kantona”, naglašava Čaušević.
Za regulisanje stanja u visokom obrazovanju Tuzlanskog kantona prethodnih mjeseci zalagali su se mladi ljudi iz “Karton revolucije”. Smatraju da se više ne bi trebalo dešavati da neko završi fakultet upitne vrijednosti.
“Sad je konačno stavljen taj nukleus da će se znati koje ustanove mogu izdavati diplome. Ukoliko ne rade sa zakonom, da im se oduzima i licenca i akreditacija, da konačno se krene uspostavljati red sa tom inspekcijom i da barem napravimo korak naprijed za kvalitetnijim obrazovanjem”, kaže Adi Selman iz “Karton revolucije”.
Predsjednik Sindikata visokog obrazovanja Tuzlanskog kantona i svojevremeno rektor Univerziteta u Tuzli Samir Nurić smatra da izmjene Zakona o visokom obrazovanju ne donose nikakav napredak u radu visokoškolskih ustanova, već samo formalni prenos ovlasti sa vlade na skupštinu.
“Trebamo težiti ne našoj domaćoj, institucionalnoj akreditaciji koje daje naše ministarstvo nego, u najmanju ruku, mi bi trebali stremit europskoj akreditaciji i to bi već bila prava stvar, a ovo ovdje je, rekao bih, gledanje kroz prste”, smatra Nurić.
Ministar Omerović tvrdi da to nije slučaj, jer se svi univerziteti stavljaju u ravan po propisima koje moraju ispuniti da bi mogli uopšte raditi. U tom smislu, naglašava da su upisne kvote za ovu godinu ostale na nivou prošlogodišnjih, kao i da je dozvoljen upis studenata samo na fakultete koji imaju licencu. O izmjenama Zakona o visokom obrazovanju bi se krajem mjeseca trebala izjasniti i Skupština Tuzlanskog kantona.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Enisa Alibalić)
odbacuje i ljudske a da neće svinjske