Foto/U Tuzli održano Filantropsko veče sa Mayom Sar & Nerminom Puškarom: ‘Darujem zajednici koju volim’

U organizaciji Fondacije tuzlanske zajednice u petak je u Tuzli organizovan jedinstven kulturni događaj, Filantropsko veče sa Mayom Sar & Nerminom Puškarom – Darujem zajednici koju volim. Uz prisustvo preko 200 filantropa i predstavnika društveno odgovornih kompanija, program večeri je otvoren izložbom “Filantropi tuzlanskog kraja” pod pokroviteljstvom Muzeja istočne Bosne Tuzla, te promocijom istoimene monografije. Najistaknutijim pojedincima i preduzećima koji su darivali svoje vrijeme, znanje i novac za dobrobit zajednice tokom večeri dodijeljena je nagrada “Filantropsko srce”.

“Druga Filantropska večer bila je prilika da slavimo mnogobrojne filantrope prošlosti, ali i okupimo zajednicu filantropa i humanista tuzlanskog kraja, ljudi koji danas daju neizmjeran doprinos razvoju naših zajednica. Na ovaj način, nepovoljan ambijent za razvoj filantropije u našem društvu polako se počinje mijenjati, a dokaz tome je rastući broj donatora koji dijele vrijednosti dobročinstva, solidarnosti  i koji vjeruju u značaj ulaganja za budućnost. U blagodetima njihovog doprinosa uživat će i buduće generacije, stoga smo smatrali da je jako važno odati im priznanje i zahvaliti im se za inspirativan rad”, rekla je Jasna Jašarević, direktorica Fondacije tuzlanske zajednice.

U povodu Filantropske večeri, organizovana je i kampanja za prikupljanje sredstava, tako da će donacije od gostiju večeri, ali i drugih donatora, u iznosu od 30.000 KM biti u potpunosti usmjerene na podršku sljedećim građanskim filantropskim inicijativama:

  • ˝Sigurno dvorište za Sigurnu kuću˝ koju provodi Udruženje građana Vive žene
  • Podrška radu Mješovite srednje “Savremeno-umjetničke škole” Tuzla
  • Stipendiranje društveno aktivnih studenata iz Fonda Prometej 2022/2023 ali i drugim društveno korisnim kampanjama sa platforme doniraj.ba.

Adnan Mujkić, osnivač Udruženja “Mladi Tuzle”, Pozorišta mladih Tuzle i Srednje “Savremene-umjetničke škole” Tuzla kaže da je ovakav vid podrške nedostajao u počecima njihovog rada, te da je dodatna motivacija za nastavak požrtvovnog rada upravo lokalna zajednica koja danas shvata značaj ulaganja u mlade i njihovo, kako formalno, tako i neformalno obrazovanje: “Kada smo prije 18 godina osnivali Udruženje „Mladi Tuzle“ i Pozorište mladih Tuzle, bilo je malo onih koji su razumjeli opravdane potrebe i mogućnosti takvog rada. Ipak, stvorili smo čuda i izgradili prepoznatljivo mjesto sigurnog odrastanja za preko 8500 djece i mladih. Danas, 18 godina poslije, kada smo osnovali Srednju „Savremeno – umjetničku školu“, upućujemo zahvalu svima koji razumiju, vjeruju, solidarišu se, podržavaju i daruju za razvoj ovog projekta. Ova škola će, zajedno sa učenicima i nastavnicima, dvostruko vratiti kroz programe razvoja društvene zajednice.”

U post-pandemijskoj godini, koja je donijela mnoštvo novih izazova za sve članove društva, na ovaj način su se kroz promociju filantropije i darivanja lokalni filantropi povezali u iskreno i trajno partnerstvo za budućnost. Sa jakom zajednicom donatora i humanista iz tuzlanskog kraja, Fondacija će nastaviti doprinositi razvoju perspektivnog, sigurnog i održivog okruženja za sve generacije.

Dobri ljudi su u proteklim godinama velikodušno odgovarali na potrebe najosjetljivijih grupa našeg društva i svojim aktivizmom pokazali kako sinergija civilnog, javnog i poslovnog sektora može polučiti sjajne rezultate i stvoriti vidljive  promjene. Mostovi koje su izgradili svojom solidarnošću i dobročinstvom, zauvijek će biti spona između svih nas koji  nosimo filantropiju u sebi. Za veliki filantropski doprinos nagrada “Filantropsko srce” dodijeljena je pojedincima i kompanijama u sljedećim kategorijama:

  • Osnivači Fonda Prometej za pokretanje filantropske inicijative
  • Merima Dževdetbegović za individualnu filantropiju
  • Bony d.o.o. za korporativnu filantropiju
  • Ivana Avramović za filantropsku podršku iz dijaspore
  • Angelina Hodžić za posvećenost filantropiji
  • Monika Kleck za posvećenost filantropiji
  • Maja Sarihodžić za promociju filantropije

˝Budući da je filantropija je duboko ukorijenjena u mojoj porodici i kompaniji, zahvaljujem se Fondaciji što je to prepoznala i dodijelila mi ovu veoma značajnu nagradu, kojom zajednički promovišemo dobročinstvo.  Danas živimo u društvu u kojem su mnogi otuđeni i okrenuti sami sebi, a ja se nadam se da ću ovom nagradom inspirisati druge kako bi i sami dobrim dijelima ostavili trag u svojoj zajednici. Čestitam i ostalim dobitnicima, a posebno onima koji su ukazali povjerenje i pružili podršku inicijativama koje sam pokrenula u proteklom periodu. Briga o drugima, solidarnost, podrška i ulaganje u buduće generacije jedini je održivi model i u poslu i u životu“, objašnjava Merima Dževdetbegović, dobitnica Filantropskog srca.

Zaštitno lice Filantropske večeri ponovno je bila Tuzlanka May Sar, koja je sa specijalnim gostom večeri, Nerminom Puškarom, ali i suprugom, muzičkim producentom Mahirom Sarihodžićem, izvodila “unppluged” verziije svojih pjesama. Učenici Srednje muzičke škola “ Čestimir Mirko Dušek” također su nastupili u muzičkom dijelu programa sa modernim izvedbama klasične muzike.

Generalni sponzor Filantropske večeri bila je kompanija Lukavac Cement d.o.o., a događaj je organizovan u okviru projekta “Borba protiv pandemije Covid 19 kroz filantropiju i solidarnost”, kojeg provodi Fondacija tuzlanske zajednice uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Njemačkog Maršalovog fonda SAD i USAID-a.

(TIP)