Žene koje imaju djecu u srednjim dvadesetima žive najdulje, pokazuje studija
Jedno starije istraživanje dovelo je do zaključka da je najbolje vrijeme za ulazak u svijet majčinstva u tridesetima, a stručnjaci su teoretizirali o tome da bi porođaj mogao ubrzati proces starenja.
Međutim, istraživači sa Sveučilišta u Seulu u Južnoj Koreji su u najnovijoj studiji, objavljenoj u časopisu Maturitas, otkrili da bi najbolje vrijeme za majčinstvo trebalo biti između 24 i 25 godina.
Do tog zaključka su došli analizirajući uzorak od preko 4000 žena
Otkrili su da su one koje su dobile prvo dijete prije ili poslije toga imale do 5 posto veći rizik od smrti od bilo kojeg uzroka unutar 18 godina. Krivulja trenda pokazuje oblik slova U, što znači da je rizik veći što se stupanje u majčinstvo više udaljava od 24. ili 25. godine.
Vrlo mlade majke obično dolaze iz siromašnijih područja, što ih stavlja u veći rizik od niza mentalnih i fizičkih bolesti, rekli su istraživači.
Promatrajući sve uzroke smrti, stope preživljavanja bile su 91.1 posto za mlađe majke, 96.4 posto za majke u srednjim dvadesetim godinama i 95.2 posto za starije majke tijekom 18 godina istraživanja.
S čim su povezani zdravstveni problemi mlađih majki?
Profesor Sangshin Park, stručnjak za epidemiologiju na Sveučilištu u Seulu, rekao je da su zdravstveni problemi mlađih majki uglavnom povezani s lošijim socio-ekonomskim prilikama. “Općenito, mladi ljudi iz nepovoljnih sredina bili su pod većim rizikom da imaju djecu u tinejdžerskim godinama”, rekao je.
Dodao je da su prethodna istraživanja također povezivala mlađe majke s većom šansom za pretilost i depresiju.
Kako dolazi do povećanja zdravstvenih problema starijih majki?
Što se tiče utjecaja na zdravlje starijih majki, profesor Park je rekao da su druga istraživanja pokazala da starije žene imaju više problema s oporavkom od fizičkih posljedica trudnoće. “Starije majke teže se oporavljaju od trudnoće i porođaja nego mlađe majke, a njihovi mišići možda neće moći funkcionirati kao prije”, rekao je.
Dodao je i da starije majke mogu imati poteškoća s vježbanjem i održavanjem dobrog zdravlja dok pokušavaju uspostaviti ravnotežu između karijere i odgoja djece.
Autori su priznali da njihova studija ima nekoliko ograničenja, a jedno je da su ispitali samo podatke iz dvije regije Južne Koreje i da bi daljnja istraživanja trebala razmotriti šire populacije, piše Index.hr.
(TIP/Foto: Shutterstock)
Ma ja boo...