Baraković: Niti jedan uposlenik u školama u TK nije ostao bez posla
Komisija za zbrinjavanje tehnološkog viška u osnovnim i srednjim školama na području Tuzlanskog kantona u saradnji sa sindikatima obrazovanja i odgoja uspješno je završila svoj zadatak, tako da nijedan uposlenik u ovoj oblasti nije ostao bez posla. S druge strane, i dalje je prisutan problem pada broja upisanih učenika u osnovnim školama i taj trend će najvjerovatnije biti nastavljen i sljedeće godine. S tim u vezi Ministarstvo obrazovanja će uložiti dodatne napore da bi problem zbrinjavanja tehnološkog viška bio adekvatno riješen i u budućnosti.
Kada su u pitanju osnovne škole, zbrinut je 131 uposlenik, dok su srednje škole na području Tuzlanskog kantona iskazale potrebu za zbrinjavanjem 71 uposlenika. Većina uposlenih zbrinuta je na određeno vrijeme, dok je manji procenat, njih oko 20 posto zbrinut na neodređeno.
„U osnovnim školama najviše je bilo potrebe za zbrinjavanjem kolegica i kolega u profilima razredne nastave, vjeronauke, historije – geografije, kao i hemije i biologije, a što se tiče srednje škole najviše je bilo potrebe za zbrinjavanjem kolegica i kolega profila bosanki jezik i poljoprivredna grupa predmeta“, kazao nam je Elvis Baraković, ministar obrazovanja i nauke TK.
Tehnološki višak u određenim osnovim školama, za čijim je radom prestala potreba, zbrinut je na način premještanja u drugu školu, gdje je iskazana potreba za tim ili srodnim kadrom. Također, pronađeno je i rješenje za situacije kada to nije bilo moguće uraditi.
„Neke nastavnike biologije koje nismo mogli zbrinuti na poslovima nastavnika biologije, zbrinuli smo u biblioteku na poslovima bibliotekara škole, što je opet u skladu sa pedagoškim stadardima za osnovni odgoj i obrazovanje“, kaže Asim Bojić, šef Odsjeka za predškolso i osnovno obrazovanje u Ministarstvu obrazovanja i nauke TK.
U srednjim školama je manje uposlenika proglašeno tehnološkim viškom, budući da je broj učenika isti kao i prošle godine. Njih četrdesetak je zbrinuto u srednjim školama, dok su ostali dobili radne zadatke u osnovnim školama.
“Prilikom raspoređivanja zaposlenika vodilo se računa da se ispoštuju neke želje nastavnika, da se raspoređuju što bliže mjestu stanovanja, da se raspoređuju u što manje škola kako bi im bilo što lakše da se organiziraju i da što manje putuju”, rekla je Alisa Memić, šefica Odsjeka za srednje obrazovanje u Ministarstvu obrazovanja TK.
Nakon zbrinjavanja tehnološkog viška, danas je raspisan i konkurs za prijem uposlenika u osnovnim i srednjim škola Tuzlanskog kantona. Direktori škola su na vrijeme upozoreni da su dužni utvrditi i iskazati stvarnu potrebu za kadrom u skladu sa Zakonom, a ukoliko dođe do tzv. skrivanja pozicija, snosit će posljedice.
Tekst konkursa/oglasa dostupan je OVDJE
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)
Koliko je hodža bilo na sastanku?