Na UKC-u RS popunjena jedinica intenzivne njege, doseže se limit smještaja

Svi brojevi i statistika poakzuju da Univerzitetsko klinički centar RS u narednim danima doseže svoje limite kada je u pitanju smještaj i liječenje pacijenata oboljelih od COVID-a 19. 3. 2021. Trenutno je u ovoj zdravstvenoj ustanovi hospitalizovano 350 pacijenta a od ovog broja gotovo 50 oboljelih zahtijeva jedan od vidova respiratorne podrške, te su dva pacijent apriključena na vještačka pluća.

”UKC RS je primoran da prvi put otvori sedmi sprat za smještaj pacijenta, to nismo unazad godinu dana nijednom uradili. Praktično otvaramo zadnji sprat za COVID pacijente čime ćemo vrlo brzo dostići limite u brojevima i mogućnostima liječenja pacijenata,” rekao je Slobodan Hajder pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove UKC RS.

On naglašava da od danas u Odjelu intenzivne njege za hirurške grane više nema mjesta.

”Što znači da se otvara tzv. Intenzivna hirurška njega, odnosno, hirurška šok soba za COVID pacijente. To znači da će pacijenti koji zahtijevaju postoperativnu intenzivnu njegu, traumatizovani pacijenti koji nažalost, dolaze svakodnevno, doći u situaciju da se traži krevet više ili da nemamo mogućnost da na pravi način pružimo neophodno,” istakao je Hajder.

On upozorava da se za sedam dana može desiti da ne možete biti smješteni u kovid sobu.

”Mi do sada nismo bili prisiljeni da otvaramo sedmi sprat centralnog bloka. Danas smo ga otvorili i dobili smo 60 praktično novih mjesta što se tiče smještaja. Na ostalim spratovima bilo je slobodno 19 mjesta a sa tih 19, nismo smjeli ući u vikend.  Ako bude ovakav trend, ne bi me čudilo da se sedmi sprat do ponedjeljka popuni,” naveo je Hajder.

Iz UKC RS pojašnjavjau da posotji opcija ”b” a to je korištenje prostora tzv. lokacije stare Hirurgije, gdje postoji problem kisoničke podrške, tako da bi tamo mogli biti smješteni samo pacijenti sa lakšom kliničkom slikom.

Samo na liječenje COVID pacijenata UKC RS unazad godinu dana potrošio je oko 60 miliona maraka, od toga preko 35 miliona je utrošeno na liječenja pacijenata sa lakšog kliničkom slikom.Dva miliona maraka potrošilo se više novca samo na antibiotike.

Potrošnja kiseonika u odnosu na predkovid period porasla je za dest puta za šta je utrošeno milion maraka.
Peđa Kovačević, načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane, kazao je da se nalazimo u drugoj nedjelji trećeg talasa virusa korona.

”Sa današnjim danom Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane je u potpunosti zasitila svoje kapacitete sa kritično oboljelim,” istako je Kovačević.

On pojašnjava da je igra brojki neumoljiva.

”Nažalost što je veći broj ljudi koji su pozitivni biće i veći broj onih koji zahtjevaju kliničko liječenje, a briga o takvom pacijentu dnevno košta 750 KM,”napominje Kovačević.

Iz UKC-a RS apeluju na građane da poštuju mejre, nose maske, održavaju fizičku distancu te da se svaki građanin koji bude imao priliku vakciniše ukoliko je to moguće.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Lejla Džin)