Dio zastupnika za lockdown, drugi za strožiju kontrolu postojećih mjera

U dosadašnjem dijelu današnje vanredne sjednice Predstavničkog doma Federalnog parlamenta, predložen je niz zaključaka za suzbijanje širenja zaraze koronavirusom u FBiH.
Sjednica je posvećena samo toj temi, a prijedlozi zaključaka, mada se u njima zasad ne spominje izričito riječ lockdown, uglavnom su na tragu pooštravanja sadašnjih protivepidemioloških mjera i davanja ovlasti i instrumenata Vladi da pomogne pritom privredi i stanovništvu.
Obrazloženja su da je trenutna epidemiološka slika veoma loša, naročito u Kantonu Sarajevo, kao i da je povećana smrtnost zaraženih a zdravstvo zagušeno u tako dramatičnoj situaciji.
Nakon što je federalni premijer Fadil Novalić, u uvodnom obraćanju zastupnicima, statistički obrazložio posljedice pandemije na privredu nakon proglašenja stanja nesreće u FBiH iz marta prošle godine, zatim pokazatelje nakon donošenja tzv. ‘korona zakona’ koji je ublažio negativnosti, ali ne i doveo ekonomiju do prijašnjeg nivoa, iz zastupničkih klupa Socijaldemokratske partije BiH je rečeno da Federacija ipak ne smije izbjegavati pooštravanje mjera.
Zastupnici Saveza za bolju budućnost naglašavaju da mjere treba uvesti jednoobrazno, a ne pribjegavati asimetričnim rješenjima, po kantonima, te između ostalog zadužiti Vladu da zaustavi evidentni rast cijena prehrambenih artikala i lijekova u ionako teškoj situaciji za građane.
Iz zastupničkog kluba Demokratske fronte je zatraženo ponovno proglašenje stanja nesreće u Federaciji BiH.
Mladen Bošković iz Hrvatske demokratske zajednice je rekao da sjednica treba odgovoriti na dva važna pitanja – nabavka vakcina i mjere protiv širenja pandemije.
Mjere nisu problem, koliko je problem nadzor nad njihovim provođenjem, rekao je Bošković također dodajući da lično nije za izlazak Bosne i Hercegovine iz COVAX mehanizma Evropske unije za nabavku vakcina.
Bošković nije pristalica ponovnog zatvaranja Federacije BiH, ako ga neko ne uvjeri da je takva mjera zaista učinkovita, kazao je.
Novalić: Naredne sedmice očekujemo 100.000 doza vakcine Sputnik V
Premijer Federacije BiH Fadil Novalić kazao je u uvodnom obraćanju da smo svjedoci da se epidemiološka situacija usložnjava te da su vakcine geopolitičko pitanje i time se svugdje u svijetu bave države, najčešće predsjednici.
Podsjetio je da su na sastanku u Predsjedništvu BiH 25. februara informisani da se ne zna kada će početi dostava vakcina iz COVAX mehanizma i “da se počnu sami snalaziti”.
“Danas očekujemo potpis s ruske strane, mi smo potpisali, za nabavku 500.000 vakcina Sputnik V po cijeni od 14,31 eura po dozi. Prva isporuka od 100.000 doza očekuje se tokom naredne sedmice”, pojasnio je Novalić.
Dotakao se i poziva za lockdown, federalni premijer je kazao da je Vlada FBiH do sada imala veliki stepen razumijevanja za struku i njene prijedloge, ali je istovremeno bila vođena i negativnim ekonomskim posljedicama zbog uvedenih ograničenja.
“Moramo znati da je lockdown, koji je bio u drugom kvartalu prošle godine ostavio dramatično negativne posljedice, ali je rezultirao smanjenjem širenja koronavirusa”, izjavio je Novalić.
Smatra da bi trenutna strategija trebala da ostane ista jer ona nudi maksimalan ekonomski učinak na putu oporavka.
Ministar zdravstva Federacije BiH Vjekoslav Mandić podsjetio je na mjere koje su uvođene od marta prošle godine i na one koje su trenutno na snazi. Kako je kazao, oko četiri mjeseca na snazi su iste mjere, uz određene izmjene.
Situacija u kantonima je šarolika, a trenutno je najgora u Sarajevu, gdje je incidenca 734 zaraženih koronavirusom na 100 hiljada stanovnika, rečeno je na današnjoj vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, koja je u toku, a sazvana je zbog pogoršane epidemiološke situacije u bh. entitetu Federacija BiH.
Predstavnica Kriznog štaba FBiH Marina Bera kazala je da su u FBiH trenutno hospitalizirane 1.253 osobe, od čega je 60 pacijenata na respiratorima.
“Na raspolaganju imamo više od 300 respiratora”, pojasnila je Bera.
Podsjetila je da je uobičajena praksa u svim zemljama da se restriktivnije mjere donose na lokalnom nivou, u skladu sa epidemiološkom situacijom.
Bera je kazala i da na tržištu postoji problem s medicinskim kisikom, jer su povećane potrebe u svim zemljama.
“Zasada je situacija još uvijek stabilna. Testiranja se obavljaju regularno”, rekla je Bera.
Mia Blažević, predstavnica Zavoda za javno zdravstvo FBiH, navela je da je do sada urađeno oko 500.000 PCR testova, od čega su pozitivna 97.932.
“U posljednje tri sedmice bilježimo porast broja novooboljelih. Dosta je šarolika situacija, od kantona do kantona i po pitanju testiranja i novozaraženih. Najgora situacija trenutno je u Kantonu Sarajevu, gdje je incidenca 734 slučaja na 100 hiljada stanovnika”, kazala je Blažević.
Kako je kazala, drugi kanton po broju zaražih koronavirusom je Bosansko-podrinjski.
“Druga dva kantona koja su dosta zabrinjavajuća, pretpostavljamo da će se u narednom periodu situacija značajno pogoršavati, su Hercegovačko-neretvanski i Zapadnohercegovački kanton”, dodala je Blažević.
(TIP/Izvor: Anadolija)
Super reakcije i inicijative samo nigdje ne procitah:"Ko izradi STRATEGIJU i uz ciji "AMANET" i ko istu i kada usvoji?