Tuzla/Prof. dr. Mulić: Postoji doza opreza s obzirom na novi soj

Gošća Novog dana N1 bila je članica kriznog štaba Ministarstva zdravstva Tuzlanskog kantona prof. dr. Maida Mulić koja je za N1 rekla kako ne bi govorila o tome ima li kraja pandemiji korona virusa, s obzirom na “ponašanje” virusa.

“Govorito o kraju pandemije sa virusom koji se ovako ponaša, ne bih ulazila u tu priču. Prošlu godinu dana stekli smo dosta iskustava, došli do imunizirajućeg sredstva i ulazimo u drugu fazu borbe protiv kororna virusa. Krećemo polako prema kraju, a kad će se to desiti, odnosno dok se imunitet ne razvije te da se kolektivno možemo oduprijeti virusu, tad ćemo tek pandemiju zaustaviti“, istakla je prod. dr. Mulić.

Navela je i da bi 70 posto stanovništva trebalo doći u kontakt s virusom kada bi se moglo govoriti o kolektivnom imunitetu i čime bi se stvarala odbrambena barijera prema tom infektu.

“Kod nas toliki broj stanovnika nije bio afektiran virusom, ali krajem prošle godine – oktobar, novembar, decembar – dovelo je do stvaranja osnove za nastanak kolektivnog imuniteta. Problem je što svaki dan imamo broj zaraženih, ali postoji veliki broj asimptomatskih ljudi, tako da populaciono istraživanje, odnosno rađenje seroloških testova nam može pokazati realan postotak“, rekla nam je.

Govoreći o trenutnoj epidemiološkoj situaciji naglasila je kako brojevi zadnje tri sedmice daju mogućnost da budemo opušteniji, odnosno da to govori da su naredbe i preporuke Federalnog kriznog štaba urodile plodom, da imamo određen broj osoba koji su nosioci imuniteta, kao i da smo u stabilnoj fazi epidemije, ali da se ljekari plaše perioda zimskog godišnjeg odmora, kao i odlaska na skijališta.

“Vidjet ćemo šta će kraj sezone zimskog godišnjeg odmora donijeti, to jeste da li će uticati na pogoršanje epidemiološke situacije. Čitav januar je bio miran i očekujem da ćemo ostati u tom trendu, ali postoji doza opreza s obzirom na novi soj. Bez obzira na to, ostaju iste mjere, tako da ako ostanemo određeni, ne bi trebalo većih ekcesnih situacija da nam se dese”, naglasila je prof. dr. Mulić.

Odgovorila je i na naše pitanje da li je zabrinuta novim sojem korona virusa.

“Generalno sam zabrinuta u kontekstu same bolesti virusa – kako dovodi do komplikacija i promjena u toku bolesti i to vas ne može ostaviti relaksiranim i što se tiče novog soja nikad ne znate kako će reagovati onaj koji dođe u kontakt s virusom. S obzirom da smo stara populacija, ne može čovjek da ne bude zabrinut zbog mogućih ishoda, i opet potcrtavam da mjere zaštite mogu sačuvati od kontakta i nastanka komplikacija“, rekla je.

“Nije virus sam po sebi problem, već kada imate dodatna oboljenja, onda se jako brzo situacija zakomplicira i može dovesti do letalnog ishoda. Godina dana je prošla i ne možemo reći da nismo naučili živjeti s ovim virusom“, dodala je.

Navela je i kako moramo ostati oprezni, kao i da su ovo okviri našeg življenja koji će ostati na snazi duži vremenski period.

(TIP/Izvor: N1)