Na 14. Danima Bosanskohercegovačko-američke akademije umjetnosti i nauka (BHAAAS), danas je u Tuzli održan panel pod nazivom “Moć transformacije – Tehnologije za pametne gradove”, tokom kojeg je gradonačelnik Grada Tuzle dr.sc. Zijad Lugavić govorio o značaju tehnologije pametnih gradova za poboljšanje javne sigurnosti i sposobnosti reagovanja u vanrednim situacijama, te na koje načine koristiti ključne strategije kojima grad treba dati prioritet.
Gradonačelnik je govorio i kako tehnologije pametnih gradova mogu pomoći u ostvarenju cilja poboljšanja kvaliteta života stanovnika. Konkretno, na koji način ove tehnologije mogu unaprijediti transportnu infrastrukturu, smanjiti gužve u saobraćaju i pružiti efikasnije javne usluge, ali i o projektima koje Grad Tuzla realizuje, kako bi poboljšao usluge i kvalitet života građanki i građana Tuzle.
Također, tokom panela razgovaralo se i na temu osiguravanja jednakog pristupa ovim tehnologijama, posebno za one kojima je pristup uslugama ograničen.
Na panelu se govorilo i o konkretnoj primjeni i inovacijama koje su primjenjive iz drugih gradova i mogu poslužiti kao inspiracija za širi konteks, odnosno kako gradovi mogu prilagoditi tehnološka rješenja svojim specifičnim potrebama i karakteristikama.
Organizator događaja je Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS), koja od svog osnivanja 2007. godine radi na uspostavljanju i jačanju veza između bosanskohercegovačkih naučnika, umjetnika i profesionalaca u dijaspori te izgradnji mostova saradnje s Bosnom i Hercegovinom i širom regijom.
Učesnici panela, uz gradonačelnika Lugavića, bili su: Lejla Pljevljak Rašidagić, Sašo Savič i prof.dr. Aljo Mujčić.
(TIP)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava