Predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u Bosni i Hercegovini u svojevrsnoj su ofanzivi, posjetili su entitetske institucije u Sarajevu i Banjoj Luci, poručivši kako je potrebno podizanje kamatne stope u BiH.
Istakli su kako bi Centralna banka BiH trebala izvršiti prvi korak u tom pravcu s ciljem smanjenja velike razlike koja trenutno postoji između kamatnih stopa u BiH i u eurozoni.
– Naša država nije izlovana u donosu na ostatak svijeta Evrope i svijeta, posebno banke u BiH. Kamatne stope rastu i vjerovatno će rasti i u narednom periodu.Banke se referišu na EURIBOR i imaju diskreciono pravo da dižu kamatne stope spram aktuelnih promjena – kaže za Faktor federalni zastupnik Admir Čavalić (Stranka za BiH) i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Parlamenta Federacije BiH.
Ističe kako je zbog specifičnosti lokalnog tržišta potrebno napraviti neki balans.
– Inflacija u BiH nije rezultat lokalne monetarne politike. Međutim, svejedno je tu i vjerovatno da se očekuje reakcija kao i u ostatku svijeta. Ipak, napominjem da se to već tržišno dešava tako da MMF može samo potvrditi postojeći trend.Druga njihova preporuka je mnogo bitnija. Potrebno je racionalizirati javnu potrušnju u BiH. Ovo će biti pravi izazov za vlasti u BiH, posebno entitetske – naglasio je Čavalić.
Nešto drugačijeg mišljenja je profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Dženan Đonlagić (Demokratska fronta).
– Kamate ne trebaju rasti. CBBiH nema ovaj transmisioni mehanizam i ne može utjecati na kamatne stope banaka. Inflacija u BiH nije monetarni fenomen, tj. uzrok inflacije nije na strani količine novca. Proizvodnja i energija su dio rješenja domaće ekonomije – napisao je Đonlagić na Twitteru.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Foto: Ilustracija)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Morate biti prijavljeni kako bi mogli komentarisati Prijava