Foto: Robot umjetnica stvorila digitalno djelo prodato za 688.888 dolara

Sophia, multitalentovani robot koji umije da govori, da se šali, da pjeva i čak da stvara umjetnost, izazvala je pometnju u svijetu umjetnosti kada je digitalno djelo koje je stvorila prodato na aukciji za 688.888 dolara u obliku takozvanog nezamjenljivog tokena (NFT).

Prodaja je ukazala na sve veće odsustvo kontrole na NFT tržištu, gdje ljudi mogu da kupe vlasnička prava na digitalni sadržaj.

Svaki NFT ima jedinstven digitalni kod koji svakome omogućava da potvrdi autentičnost i vlasništvo nad stvarima.

Sophia je najpoznatija robot kreacija kompanije “Hanson Robotics” i može da oponaša izraze lica, da vodi razgovore i da prepoznaje ljude.

Godine 2017. dobila je državljanstvo Saudijske Arabije i postala prvi građanin među robotima.

Sarađivala je s italijanskim slikarom Andreom Bonacetom, a kasnije je počela sama da pravi digitalna umjetnička djela.

Digitalni rad koji je prodat za 688.888 dolara zapravo je video klip od 12 sekundi koji pokazuje kako Bonacetov portret evoluira u Sophijinu digitalnu sliku.

Sophia će nastaviti da slika, a sljedeći korak u karijeri mogla bi da napravi u svijetu muzike. Ona radi na stvaranju nekoliko muzičkih djela u projektu nazvanom “Sophia Pop”, gdje sarađuje s muzičarima na pisanju muzike i tekstova.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Beta-AP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.