500 ljudi je umrlo..1000 osoba su dizale kredite da bi iznajmili stan u Sa Ze.mostaru itd...ponosni smo Na drzavu Bih....tuzilastvo…
UNFPA podržava ekonomsko osnaživanje žena u BiH

U okviru obilježavanja UN Sedmice za izgradnju mira, u Sarajevu su u četvrtak predstavljena socijalna preduzeća koja vode žene, a cilj im je jačanje ekonomske nezavisnosti žena i doprinos dugoročnom miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini.
Događaj pod nazivom „Ukorijenjeni u zajednici: Predstavljanje socijalnih preduzeća koja vode žene“ organizovala je UNFPA, kao dio projekta „Žene vode na putu mira i sigurnosti u BiH“.
Šefica programa Populacijskog fonda UN-a (UNFPA) Marina Riđić je istakla važnost ekonomskog osnaživanja žena koje su pogođene ratom i koje i nakon 30 godina nemaju finansijsku nezavisnost.
Projekt “Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini”, kako je dodala, fokusira se na lokalnu zajednicu i pruža podršku ženama kroz razvoj socijalnih preduzeća i udruženja.
– Cilj je da žene steknu samopouzdanje, vrate se na tržište rada i doprinesu ekonomskom jačanju svojih porodica – istakla je Riđić.
U okviru tog projekta UNFPA je podržao program jačanja kapaciteta za organizacije civilnog društva i udruženja koja rade sa ženama čije su živote obilježili sukob i poslijeratne posljedice. Nakon procesa odabira, četiri organizacije odabrane su za pilotiranje socijalnih preduzeća u oba entiteta BiH.
Odabrane implementacijske organizacije su Udruženje žena „Most” Jablanica, Udruženje „Otaharin” Bijeljina, Udruženje žena „Zvijezda” Vareš, te Udruženje žena Podrinja Vlasenica.
Predsjednica Udruženja žena „Zvijezda” Vareš Adisa Likić je navela da udruženje okuplja žene povratnice iz sedam mjesnih zajednica, uključujući i žrtve rata. Poslovne ideje udruženja fokusirane su na aktivno uključivanje žena u proizvodnju i preradu poljoprivrednih proizvoda.
– Članice su pretežno sa sela, a moto udruženja je “nećemo besposlenog nikoga”. Tokom 13 godina rada uspjeli smo osnažiti žene kroz plasteničku i stočarsku proizvodnju. Također, ideja “od vrta do stola” podrazumijeva da proizvode koje žene uzgajaju prerade i prodaju, uključujući i ketering usluge – dodala je Likić.
Predstavnica Udruženja žena Podrinja iz Vlasenice Olja Stanišić je rekla da je ova multietnička organizacija aktivna od 2003. godine. Udruženje je osnovano s ciljem podrške ženama povratnicama i onima koje su izbjegle iz različitih dijelova BiH, a sada okuplja žene iz Vlasenice i okolnih ruralnih područja.
Bave se proizvodnjom i preradom voća i povrća, koristeći višak sirovina iz svojih plastenika za pravljenje zimnice, a glavni proizvod im je ajvar. Podrška putem tog projekta će im omogućiti da unaprijede svoje kapacitete i prošire proizvodnju.
Predstavnica udruženja Centar za integrativnu inkluziju Roma i Romkinja Otaharin iz Bijeljine Ljiljana Janković je rekla da se to udruženje dugi niz godina bavi socijalnom inkluzijom Roma i drugih ranjivih kategorija u lokalnoj zajednici.
Njihov rad usmjeren je na podršku djeci, mladima, ženama i porodicama, jer su Romi često isključeni iz društva, suočeni sa problemima u obrazovanju i nezaposlenošću.
Kako bi unaprijedili situaciju, kako je dodala Janković, osnovali su socijalno preduzeće Agroplan koje se bavi certifikovanim uzgojem organskog voća i povrća. To preduzeće pruža ženama, uključujući Romkinje, priliku za prvo zaposlenje, sticanje radnih navika i novih vještina, čime se povećava njihova socijalna sigurnost.
Udruženje planira proširenje proizvodnje kroz nabavku koka nosilja za organsku proizvodnju jaja, čime će dodatno osigurati stabilnost prihoda i ekonomski razvoj preduzeća.
Janković se zahvalila Populacijskom fondu UN-a što su im mu pružili priliku i podršku , naglašavajući da će nova aktivnost doprinijeti održivosti udruženja i lokalne zajednice.
Projekat „Žene vode na putu mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini” se implementira uz podršku Fonda za izgradnju mira generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF) u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH. Projekt se implementira pod vodstvom rezidentne koordinatorice UN-a u BiH, a zajednički ga provode UN Women, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Populacijski fond Ujedinjenih nacija (UNFPA).
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena/Jasmin Hasečić)







Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.