Devastacija, odron…
Video: Agresivna retorika i diplomatske ofanzive: građani taoci stalnih kriza

Uzavrela politička situacija u Bosni i Hercegovini. Izgovorena riječ samostalnost. Uvrede. Lobiranje. Objavljivanje planova i sporazuma. Podnošenje krivične prijave za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje. Čemu svjedočimo posljednjih dana?
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, suočava se sa još jednom krivičnom prijavom. Prijava je podnesena Tužilaštvu Bosne i Hercegovine zbog, kako se navodi, vrijeđanja i ponižavanja bošnjačkog naroda. Podnosioci prijave su delegati Kluba bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Krivična prijava se odnosi na intervju koji je Dodik dao jednoj američkoj televiziji, te na press konferenciju koju je održao u nedjelju na izborni dan.
Dodik tada koristi riječ „balije“. Otvoreno vrijeđa bošnjački narod u Sarajevu s obzirom na pogrdno tumačenje pomenute riječi. Međutim, u tome ne vidi nikakvu krivičnu odgovornost.
„A što niste podnijeli kada je to Dino Konaković rekao? To sam namjerno uradio da vidim kakvi su to dupli standardi. Sad sam ja taj koji je, jelda, trebao krivično da odgovara, a nije Dino Konaković koji je svoj narod nazvao balijama. Je l’ nije? Ja se izvinjavam svakome ko je uvrijeđen“, rekao je Dodik.
Sve se radi s jednim ciljem, smatra ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković. Oštra retorika i lobiranje, navodi, u pravcu je pokušaja ukidanja OHR-a.
„Naravno, sankcije su bile kao jedan od ciljeva naglašenih u tom sporazumu koji je djelimično uspio realizirati, ali tek nakon što je pristao na povlačenje neustavnih zakona, priznavanje presude, povlačenje sa pozicije predsjednika RS-a, učestvovanje na izborima koje nije želio u novembru 2025. i to su sve stvari koje sada oslikavaju šta se zaista dešava“, dodaje Konaković.
Ne dešava se ništa novo. I akteri su gotovo isti. Ipak, činjenica je da sve ono čemu svjedočimo prethodnih dana predstavlja uvertiru u prljavu predizbornu kampanju. Ponašanje postaje sve agresivnije, stav je naših sagovornika.
„Nakon diplomatske ofanzive, nazovimo je tako, dijela rukovodstva što RS-a, što BiH, i nekih stranačkih šefova, rekla bih da je nivo ili skala, ljestvica agresivnog ponašanja, govora mržnje podignut za jednu oktavu više“, ističe politička analitičarka Tanja Topić.
„Umorni smo od napada, kontranapada. Mislim da je cijela javnost prilično zamorena. Iza svih tih velikih priča je narativ, a u osnovi se kriju ekonomski interesi vladajućih u RS-u i FBiH“, rekao je politički analitičar Šaćir Filandra.
Podizanje političkih tenzija, radikalizacija retorike. Ocjena je da se iza toga krije borba za politički opstanak i očuvanje moći, dok građani ostaju taoci stalnih kriza.
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autor: Danijel Lepir/Foto: Ilustracija: Željko Todorović (CIN)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.







Komentar
Pоvećajte рenis za najmanje 10 cm u samo 30 dana, рostignite čvrste еrеkсijе inatjerajte svoju djеvojku daspеrmanajmanje 5 рuta zаrеdоm – zajamčeni, mеdiсinski dokazani učinci:–> bitly.cx/powerx