Edukacija u organizaciji Misije OSCE-a u BiH o borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece u digitalnom okruženju

U organizaciji Misije OSCE-a u BiH danas se održava edukacija za policijske službenike MUP-a TK s ciljem jačanja kapaciteta u borbi protiv seksualne eksploatacije djece putem interneta.

Tužiteljica Kantonalnog tužilaštva TK Lejla Gazibegović Begović je predstavila pravni okvir i praksu u procesuiranju ovih krivičnih djela, dok je psihologinja Tužilaštva Lejla Karalić govorila o postupku saslušanja djece, korištenju audiovizuelnih sredstava i psihološkom pristupu u radu sa žrtvama.

Kroz interaktivne sesije razmatrani su trendovi i metode koje koriste počinioci, postupci prijave i dokazivanja, te seksualno iskorištavanje djece kao oblik trgovine ljudima.

Zajedničkim radom institucija jačamo zaštitu djece i unapređujemo odgovor sistema na nasilje u digitalnom prostoru.

(TIP)