Bravo uvaženi gradonačelniće Zijade.Osjeća se da grad dobiva svoju velegradsku fizionomiju.
Pozder: Razvoj turizma mora biti strateški, zasnovan na održivosti i dugoročnoj viziji

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder smatra da razvoj turizma u Federaciji Bosne i Hercegovine i cijeloj državi mora biti strateški, zasnovan na održivosti i dugoročnoj viziji.
Bosna i Hercegovina je blagoslovljena iznimnim prirodnim bogatstvom – od prostranih stoljetnih šuma, preko kristalno čistih rijeka i jezera, do zadivljujućih planinskih pejzaža. Ovaj potencijal predstavlja temelj za značajan ekonomski razvoj i poboljšanje kvalitete života njenih građana.
Trenutno, izazov leži u neadekvatnom iskorištavanju ovih resursa, često zbog nedostatka strategije, neefikasnog upravljanja i nedovoljnih investicija.
To je primijetila i Evropska unija koja je prošle godine dizajnirala i finansirala Master plan za unapređenje Bjelašnice i Igmana u destinaciju od 365 dana, u vrijednosti od 280.000 eura.
Cilj je stvaranje ekosistema u kojem turizam cvjeta uz zaštitu životne sredine i prosperitet zajednice.
Namjena plana je stvaranje održivih, pristupačnih centara za cjelogodišnje turističke, rekreativne aktivnosti, namijenjenih kako ljubiteljima zimskih i ljetnih sportova, tako i planinarima i ljubiteljima prirode.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma, uz podršku stručnih konsultanata, provelo je analizu učinka javnih ulaganja u turizam, a rezultati su jasno pokazali da je ulaganje u infrastrukturu jedan od ključnih faktora razvoja.
Upravo takva ulaganja, naglasila je Pozder, omogućavaju da prirodni potencijali postanu pokretači privrede, uz očuvanje okoliša i dobrobit lokalnih zajednica.
– Na primjeru Bjelašnice i Igmana planiranje i strateško usmjeravanje investicija je nužnost kako bi ove destinacije transformirali u atraktivne, cjelogodišnje turističke centre – istakla je ministrica Pozder.
Nažalost, dodaje, stanje na mnogim našim planinama, uključujući Bjelašnicu je takvo da se godinama unazad radilo bez plana koji bi štitio prirodna i zajednička dobra i usmjeravao razvoj u pravcu održivosti.
– Upravo to je pravac u kojem moramo raditi, jer turizam u Bosni i Hercegovini ima potencijal da bude generator ekonomskog rasta i održivog razvoja ali samo ako je u suglasju sa prirodom – poručila je ona.
Bez dobro definiranog plana, prirodni resursi BiH, ostaju nedovoljno iskorišteni ili se koriste na način koji ne donosi maksimalnu korist ni državi ni njenim građanima.
Bivši ambasador Evropske unije u BiH, Johann Sattler, je na predstavljanju Master plana za Bjelašnicu i Igman,izrazio uvjerenje da kroz poboljšanje infrastrukture i očuvanje prirodnog okruženja, EU želi pomoći vlastima da povećaju privlačnost Bjelašnice i Igmana istovremeno osiguravajući mnogobrojne benefite i za lokalne zajednice.
Izjava federalne ministrice okoliša i turizma Nasihe Pozder, kao i angažman Europske unije oko Master plana za Bjelašnicu i Igman, iskazuju jasnu potrebu za strateškim, održivim i dugoročnim planiranjem u iskorištavanju prirodnog bogatstva Bosne i Hercegovine.
Uključivanje lokalnih zajednica i podrška međunarodnih partnera, poput EU, ključni su elementi koji mogu pomoći BiH da preokrene trend i iskoristi svoje prirodne ljepote za stvaran ekonomski rast i bolji život građana.
Master plan za unapređenje Bjelašnice i Igmana u destinaciju od 365 dana je pozitivan signal da se prepoznaje važnost sistemskog pristupa i da se kreće ka konkretnim rješenjima za razvoj turizma u BiH.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena/Almir Razić)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.