Bravo uvaženi gradonačelniće Zijade.Osjeća se da grad dobiva svoju velegradsku fizionomiju.
Foto: Hvar dobija podzemnu vilu iz budućnosti

Ljetno utočište za veliku porodicu, na obali otoka Hvara, okružen borovim šumama i vinogradima, ukopan u grubu kamenu površinu – ovo je jedno od idejnih rješenja koje se nađšlo u finalu World Architecture Festivala 2025. Tvorci su Hrvati iz arhitektonskog studija Proarh, a ssvoj proejkt nazvali su Subterram.
Struktura je ukopana u padinu pa arhitektura djeluje gotovo kamuflirano, koristeći grubu kamenu površinu kao krov, koja se stapa s okolnim stjenovitim krajolikom, čuvajući prirodnu estetiku otoka.

Opsežan projektni program sugerirao je veliku građevinu, što nije bila opcija u tako delikatnom i netaknutom mediteranskom ambijentu, navode arhitekti u prijavi za Svjetski arhitektonski festival. Namjera je bila da se ne utječe na lokacija, ali i da se ispoštuje zadani zadatak.
Parcela je prilično pravilna, pravokutna, okrenuta prema jugu i moru, ali sa središnjim dijelom koji nije bio u vlasništvu klijenata, pa je dizajn morao prihvatiti tako nepovoljnu situaciju i zaobići središnji dio parcele.

“Ideja dizajna bila je usredotočiti se na besprijekornu integraciju, lišiti naš arhitektonski ego fasade i dati prioritet prostoru, a ne obliku. Strma padina upućivala je na razvoj planova u kaskadnom obliku, pomaknutih jedan od drugoga, prateći prirodni nagib terena”, objašnjavaju.
Kuća je razvijena na dvije glavne etaže – spavaćoj sobi i dnevnom boravku. Gornja spavaća soba ne sastoji se samo od spavaćih soba s kupaonicama, već i od fitness centra, spa centra i dnevnog boravka s terasama i atrijima.
Donji dnevni boravak sastoji se od velikog dnevnog boravka, blagovaonice, kuhinje, vanjskog prostora za odmor i blagovaonicu, kino dvorane, različitih skladišta i pomoćnih prostora. Dnevni boravak/blagovaonica ima veliku natkrivenu vanjsku terasu koja se proteže u veliku otvorenu terasu s bazenom.

Raspored terasa i atrija omogućuje pasivno hlađenje (tlak toplog i hladnog zraka osigurava prirodnu izmjenu protoka zraka) tako da je svjež zrak i regulacija temperature moguća bez upotrebe klima uređaja.
Očuvanje topografije korištenjem lokalnog kamena kao krovnog materijala sugerira ekološki pristup, dok oštro rubne, pravokutne šupljine predstavljaju kontrast organskoj teksturi okolnih stijena. Ove šupljine i dvorišta unose prirodno svjetlo i ventilaciju u unutarnje prostore, a istovremeno stvaraju privatne vanjske prostore.

Kako kaže arhitektica Vedrana Jančić, uskoro bi trebao započeti proces ishođenja dozvola za izgradnju vile Subterram, tako da ju još nije moguće predstaviti uživo.
Po njenim riječima, ne treba očekivati da se do gradnje uvedu neke veće preinake projekta, jer se u startu vodilo računa da se pomire svi zahtjevi struke i ideja da kuća bude stopljena s okolišem. Glavni je cilj bio da se kuća prilagodi terenu, umjesto obrnuto.
(TIP/Izvor: 24 sata.hr,index.hr/Foto: Proarh)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.