Foto: Klanjana kolektivna dženaza i obavljen ukop sedam žrtava genocida u Srebrenici

Hiljade ljudi prisustvovalo je u petak kolektivnoj dženazi u Potočarima gdje je konačan smiraj u dolini bijelih nišana pronašlo još sedam žrtava genocida u Srebrenici počinjenog u julu 1995. godine.

Na 30. godišnjicu genocida u Srebrenicu je pristigao veliki broj delegacija iz BiH, regije i svijeta koji su uz građane BiH, Srebreničane odali posljednju počast žrtvama i izrazili poštovanje prema njihovim porodicama.

Nakon održane komemoracije u Fabrici akumulatora, brojni zvaničnici su položili cvijeće pored Memorijalnog kamena pa je potom u Memorijalnom centru Potočari počeo vjerski dio programa učenjem Jasina i ilahije Šehidi, te Srebreničkim infernom u izvedbi Hora “Djeca Srebrenice“.

Uslijedila je i hutba reisul-uleme Huseina ef. Kavazovića koji je predvodio i dženazu koju je klanjalo na hiljade ljudi, a nakon čega će sada biti obavljen i ukop posmrtnih ostataka sedam žrtava genocida u Srebrenici.

Među onima koji su danas ukopani su dvojica mladića, Avdić Senajid i Mujić Hariz, obojica rođeni 1976. godine. Kada su ubijeni imali su svega 19 godina. Otrgnuti su iz ruku svojih najmilijih i prekinuti su im snovi, mladost i životi. Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, premještanim da bi se sakrili tragovi zločina. Nakon bolnog traganja za njima, danas će konačno pronaći smiraj i biti ukopani s imenom, dostojanstvom i molitvom.

Uz njih, u mezarju je ukopana Bektić Fata (1928), koja je ove godine najstarija žrtva genocida koja će smiraj naći u Potočarima, zatim, Omerović Hasib (1961), Alić Sejdalija (1961), Gabeljić Rifet (1964) i Mujčić Amir (1964).

Potresne scene zabilježene su tokom cijelog dana u Srebrenici. Jecaji i bolni uzdasi su prekidali tišinu, a kada je došlo vrijeme da se tabuti s posmrtnim ostacima žrtava spuste u mezarja, bol i tuga najmilijih slamala je srca svih prisutnih.

Ove godine su kao i prethodnih u tabutima nepotpuni posmrtni ostaci pa tako ima porodica koje su danas ukopale samo jednu kost svojih najmilijih, ali kako kažu, i to im je dovoljno da imaju kome otići na mezar i proučiti Fatihu.

Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, još se traga za više od 7.500 žrtava. Žrtve genocida pronađene su u 87 masovnih i blizu 1.000 zajedničkih i pojedinačnih grobnica. Ukupno je 44 primarnih grobnica, od kojih je 30-ak otkopano po nalogu Haškog tribunala. Tijela su potom premještana u 39 sekundarnih lokacija kako bi se prikrili tragovi zločina, a identificirane su i tri površinske masovne grobnice, te jedna jama.

(TIP/Izvor: Federalna.ba/Foto: Fena/Hazim Aljović)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.