Pogrešna vam je informacija. Tulumović je izabran za predsjednika.
Ozljede djece na električnim romobilima u drastičnom porastu

Za 285 posto porastao je ove godine broj hospitalizacija djece u Hrvatskoj zbog pada s električnog romobila, istaknuli su u petak liječnici i stručnjaci iz područja prometne sigurnosti uputivši apel roditeljima da ne kupuju električne romobile djeci koja ne znaju prometne znakove ni pravila.
Broj hospitalizacija djece zbog ozljeda povezanih s električnim romobilima porastao je za čak 285 posto u usporedbi s prošlom godinom, dok je ukupno trajanje bolničkog liječenja povećano za 143 posto. Zabrinjavajuće je i pet puta više slučajeva teških ozljeda mozga, uključujući potrese mozga i prijelome kostiju lubanje, rekli su liječnici na konferenciji za novinare održanoj u Klinici za dječje bolesti u Zagrebu.
Čak 40 posto ozlijeđene djece imalo je manje od 14 godina, što je minimalna zakonska dob za upravljanje romobilima. Najmlađi pacijent imao je osam godina, rekao je dječji kirurg Rok Kralj
“U posljednjih godinu dana vidjeli smo djecu s ozbiljnim neurokirurškim ozljedama, uključujući slučajeve u kojima se kost pri padu zabila u moždano tkivo. Svaka ozljeda koja poremeti razvoj dječjeg mozga može imati dugotrajne posljedice – od oštećenja sluha i vida do problema s pažnjom, učenjem i ponašanjem”, upozorio je neurokirurg Miroslav Gjurašin.
Srećom, smrtni ishodi u tim slučajevima zasad nisu zabilježeni, no liječnici upozoravaju da je to pitanje vremena ako se trend nastavi.
U većini slučajeva ozlijeđena djeca nisu nosila kacige, a često su na romobilima bile po dvije osobe, što dodatno povećava rizik od gubitka ravnoteže i težih padova. Veći broj nesreća dogodio se i zbog nepoznavanja prometnih pravila ili vožnje na neprimjerenim površinama.
Stručnjaci ističu kako je riječ o vozilima koja nisu tehnički ni zakonski prilagođena mlađim dobnim skupinama, osobito ne bez nadzora odraslih.
“Roditelji, nemojte djeci kupovati romobile koje po zakonu ne smiju voziti. Djecu time izlažete ozbiljnom zdravstvenom riziku”, upozorio je Nikola Milas iz prometne policije.
Iznio je i podatak da je prošle godine bilo 57 prometnih nesreća osobnih prometnih sredstava u kojima su sudjelovala djeca. Čak 45 tih nesreća skrivila su djeca, a 16 ih je zadobilo teške tjelesne ozljede.
U policiji kažu da su kazne za roditelje niske – oko 30 eura, odnosno 15 eura uz brzu uplatu, no u težim slučajevima uključuju se i centri za socijalnu skrb.
“Prometna kultura mora postati dio osnovnoškolskog obrazovanja. Roditelji bi također trebali proći s djecom osnovna pravila vožnje i nadgledati ih prilikom korištenja električnih romobila”, poručio je.
Podsjetio je i da se električni romobil treba voziti po biciklističkoj stazi. Ako nema takve staze, vozi ga se po nogostupu, treba pješice preleziti preko pješačkog prijelaza i poštivati prometne znakove koji nalažu zaustavljanje i puštanje prednosti drugim vozilima.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Fena/Klinika za dječje bolesti)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.