Kako se koristi aplikacija
Varalica se pomoću vještačke inteligencije predstavljao kao državni sekretar SAD

State Department je upozorio sve američke ambasade i konzulate na pokušaje jedne osobe koja se, koristeći tehnologiju koju pokreće vještačka inteligencija, glasom lažno predstavljala kao državni sekretar Marco Rubio, rekla su dva visoka zvaničnika o depeši poslatoj prošle nedjelje svim diplomatskim predstavništvima SAD-a.
Ministarstvo je otkrilo da je varalica koji se predstavljao kao Rubio pokušao da kontaktira najmanje tri inostrana ministra spoljnih poslova, jednog američkog senatora i jednog guvernera, piše u pismu od 3. jula koju je prvi objavio Washington Post..
U toj depeši nisu iznijeta imena tih primalaca prevarnih glasovnih poruka poslanih kao SMS ili preko Signala te glasovne pošte.
“State Department” je upoznat i istražuje”, saopšteno je. “Ministarstvo kontinuirano preduzima korake za poboljšanje cyber bezbjednosti kako bi se spriječili budući takvi slučajevi”.
Ti pokušaji prevare u vezi s glasanjem o opozivu Rubia bili su neuspješni i “nisu bili naročito sofisticirani”, rekao je jedan od zvaničnika. Ipak, drugi zvaničnik je rekao da je Ministarstvo smatralo “razumnim” obavijestiti sve uposlenike i strane vlade, posebno jer strani akteri pojačavaju napore za kompromitaciju informacione sigurnosti.
“Ne postoji direktna cyber prijetnja po State Department , ali informacije koje se dijele s nekom trećom stranom mogle bi biti otkrivene” u slučaju prevare kakva je ta s glasom Rubia, navodi se u depeši.
State Department je odbio da dalje komentariše iz “bezbjednosnih razloga” i jer je još u toku istraga tog slučaja.
To je najnoviji slučaj da je neki imitator napao nekog visokog zvaničnika Trampove administracije. Sličan slučaj je otkriven u maju, kada je meta bila šefica kabineta predsjednika Donalda Trumpa, Susie Wiles.
FBI je u saopštenju upozorio na zlonamjernu kampanju koja se oslanja na tekstualne poruke i glasovne poruke generisane vještačkom inteligencijom, a koje navodno dolaze od nekog visokog američkog zvaničnika i čiji je cilj da prevare druge vladine zvaničnike, kao i saradnike i kontakte onoga kome su upućene.
Zloupotreba vještačke inteligencije za prevare vjerovatno će rasti kako se tehnologija bude usavršavala i postajala sve dostupnija. FBI je prošlog proljeća upozorio na “zlonamjerne aktere” koji se predstavljaju kao visoki zvaničnici američke vlade i šalju tekstualne i glasovne poruke.
Ovo nije prvi put da je Rubio lažno predstavljen u “dipfakeu”. Ovog proljeća neko je napravio lažni video u kojem on “kaže” da želi da “prekine pristup Ukrajine internet servisu Starlink Ilona Maska”. Ukrajinska vlada je kasnije demantovala tu lažnu tvrdnju.
Posljednjih godina je predloženo nekoliko potencijalnih rješenja protiv zloupotrebe vještačke inteligencije, uključujući krivične kazne i poboljšanu medijsku pismenost.
Zabrinutost zbog “dipfakeova” je dovela do poplave novih aplikacija i sistema vještačke inteligencije za otkrivanje lažnih podataka koji bi lako mogli da prevare čovjeka.
(TIP/Izvor: Federalna.ba/Beta/Foto: Cryptopolitan)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.