Video: Istinita priča iza šokantnog Netflixovog dokumentarca A Deadly American Marriage

Nedavno je na Netflix stigao dokumentarac A Deadly American Marriage, koji govori o Jasonu Corbettu, koji se u travnju 2011. preselio iz Limericka u Irskoj u SAD sa svoje dvoje djece nakon što se oženio Amerikankom Molly Martens. To se dogodilo nakon smrti Jasonove prve supruge i majke njegove djece Mags, koja je umrla 2006. od napadaja astme.

Jason i Molly preselili su se u Sjevernu Karolinu kako bi se vjenčali i činilo se da imaju savršen obiteljski život, s Molly koja je preuzela ulogu majke Jasonovoj maloj djeci Jacku i Sarah. 2. kolovoza 2015. život obitelji okrenuo se naglavačke kad je Jason nasmrt brutalno pretučen bejzbolskom palicom i ciglom u vlastitom domu.

Molly i njezin otac, umirovljeni agent FBI-a Thomas Martens, na kraju su uhićeni zbog Jasonove smrti i proglašeni krivima za ubojstvo. Dokumentarac donosi uznemirujuću priču i emotivne intervjue s Jasonovom djecom. A Deadly American Marriage trenutno je među 10 najgledanijih naslova na Netflixu u Hrvatskoj te je postao glavna tema među korisnicima te streaming-platforme.

Što se dogodilo 2. kolovoza 2015.?

Kad je Jason upoznao Molly, činilo mu se kao da mu se ostvaruje san. Bio je udovac s dvoje male djece nakon što je njegova supruga Margaret Mags umrla 2006. godine. Jason je zaposlio 25-godišnju Molly kao dadilju. Ubrzo nakon što je zaposlena, Jason i Molly započeli su vezu i zaručili se. Preselili su se u SAD kako bi započeli novi život. Tamo su se vjenčali.

O detaljima te noći raspravljalo se na sudu, a i u novom dokumentarcu. Ono što je jasno jest da su se Jason i Molly te večeri potukli. Molly tvrdi da su se često svađali i da je Jason znao biti nasilan, ali nije dokazano je li to istina ili samo obrambena strategija.

Mollyn otac Tom Martens, bivši agent FBI-a, boravio je u kući svoje kćeri i zeta kad je čuo buku. Zgrabio je bejzbolsku palicu i pojurio u pomoć kćeri. Malo kasnije Tom Martens nazvao je 911 i rekao dispečeru da njegovom zetu treba pomoć. “Krvari posvuda. Možda sam ga ubio”, rekao je Tom u pozivu 911.

Kasnije su Tom i Molly Martens priznali da su ubili Corbetta tvrdeći da su ga pretukli ciglom i bejzbolskom palicom u samoobrani. Tužitelji su, međutim, rekli da je Corbettova smrt bila ubojstvo.

Prema transkriptima policijskih intervjua koje je podijelio CBS, Tom Martens je tvrdio da je Corbett bio pijan. Cijela obitelj je otišla na spavanje, a stvari su krenule nizbrdo kad se Corbettova kći Sarah probudila iz noćne more i Molly je otišla provjeriti kako je. Corbett je navodno bio uzrujan što se kći probudila i uslijedila je tučnjava, za što Molly kaže da nije bilo neobično tvrdeći da je Corbett bio zlostavljač.

Molly tvrdi da ju je Corbett davio i da se bojala za svoj život. Kad je njezin otac stigao do njih, Jason se okrenuo protiv njega. Molly tvrdi da je njezin otac pao tijekom tučnjave i kad je Jason krenuo na njega, zgrabila je ciglu koja se slučajno našla na njezinu noćnom ormariću i udarila ga u glavu. Njezin otac uzeo je palicu i udario ga jer je mislio da su njegov život i život kćeri u opasnosti.

Okružni tužitelj koji je vodio slučaj rekao je da je obdukcijski nalaz “strašan”, istaknuvši silu potrebnu za nanošenje ozljeda kakve je mrtvozornik pronašao. Corbettovoj sestri policija je kasnije rekla da je njezin brat “pretrpio najmanje desetak udaraca u glavu”.

Dok se u početku sumnjalo na samoobranu, dokumentarac prikazuje policiju i tužitelje kako grade slučaj ubojstva ili ubojstva iz nehaja. Istražitelj i okružni tužitelj primijetili su da je poziv na 911 zvučao namješteno te da su hitne službe na mjestu događaja mislile da je Corbettovo tijelo prehladno da bi se poklopilo s Martensovom verzijom incidenta.

Tom Martens je također obučeni FBI-ev ispitivač, što predstavlja izazov za svakoga tko ga pokuša ispitati. Osim toga, čini se da su djeca možda trenirana, pri čemu je 10-godišnji Jack rekao da je njegov otac “fizički i verbalno povrijedio mamu”, dok je 8-godišnjoj Sari mama (Molly) rekla da njezin otac “nije baš dobar tata”.

Suđenje

Na suđenju 2017. tužiteljstvo je tvrdilo da je Corbett planirao ostaviti Molly i povesti Jacka i Saru natrag u Irsku. Molly, koja je odgajala djecu veći dio njihova života, nikad ih nije formalno posvojila i nije htjela izgubiti djecu koju je smatrala svojom, što je pojačalo napetosti između para.

Tu tvrdnju dodatno je podupirala činjenica da je Corbett u svojoj oporuci imenovao svoju sestru Tracey i njezina supruga skrbnicima djece, a ne svoju suprugu. Ova napetost možda je pridonijela onome što je izazvalo svađu u Jasonovoj posljednjoj noći.

Tužiteljstvo je tvrdilo da je samoobrana upitno objašnjenje za Corbettovu smrt s obzirom na to da je obdukcija otkrila da je Corbett udaren najmanje desetak puta u glavu. Molly i Tom su, međutim, bili fizički neozlijeđeni, za što je tužiteljstvo tvrdilo da je malo vjerojatno ako su se zaista borili za svoje živote. Osim toga, toksikološki nalaz baca sumnju na njihovu priču.

Porota je vijećala tri sata prije nego što je jednoglasno donijela dvije presude. Molly i Tom osuđeni su na 20 do 25 godina zatvora. Međutim, to nije bio kraj slučaja.

Ubrzo nakon izricanja presude obrana je podnijela zahtjev za poništavanje presude zbog nedoličnog ponašanja porote. Porotnik je sugerirao da su članovi porote zajedno raspravljali o slučaju prije nego što su saslušali sve dokaze, što može biti osnova za nepravedno suđenje.

Sudac je odbio taj zahtjev, ali godinu dana kasnije obrana se obratila žalbenom sudu, ovaj put tvrdeći da su tijekom suđenja napravljene brojne pogreške, uključujući potencijalno nedolično ponašanje porote, netestirane mrlje krvi na Tomovim boksericama i ono što su smatrali potencijalno oslobađajućim svjedočenjem djece koje nije bilo dopušteno na suđenju. Žalbeni sud je poništio presudu. Tužiteljstvo se, međutim, žalilo na tu presudu Vrhovnom sudu.

U ožujku 2021. Vrhovni sud Sjeverne Karoline naredio je novo suđenje za Molly i Toma Martensa. Njih dvoje su pušteni uz jamčevinu sljedećeg mjeseca. Obje strane su se počele pripremati za nova suđenja. Mollyni odvjetnici bili su spremni argumentirati samoobranu i izgraditi slučaj na tome da je Corbett bio nasilnik koji je možda čak i ubio svoju prvu ženu.

S druge strane obrane, Jack i Sarah Corbett tvrdili su da im je Molly rekla da lažu policiji i da njihov otac ni na koji način nije bio nasilan. Obrana je vjerovala da bi to bio osuđujući dokaz za Martensove.

U listopadu 2023. oboje djece na saslušanjima je dalo izjave koje su Molly prikazale kao osobu koja im je otela oca i djetinjstvo. Oba djeteta pozvala su suca da Molly i Tomu izrekne maksimalnu kaznu zatvora. U dokumentarcu Molly tvrdi da su djeci isprani mozgovi.

Molly i Tom osuđeni su na 51 do 70 mjeseci zatvora za Corbettovu smrt. Međutim, budući da su već odslužili zatvorsku kaznu nakon izvornog suđenja, proveli bi još samo sedam ili osam mjeseci u zatvoru. Iza rešetaka su proveli oko četiri godine s prekidima, nakon što su pušteni na slobodu u lipnju 2024.

Neodgovorena pitanja

Misterij i intriga oko slučaja se nastavljaju. Netflixov dokumentarac ponovno se bavi velikim pitanjima na kojima se slučaj temelji: Je li zapravo bila samoobrana ili proračunato ubojstvo? Je li Molly hladnokrvna ubojica ili žena koja je pokušavala pobjeći od nasilnog muža uz pomoć oca koji je branio svoju kćer?

Kako bi pomogao odgovoriti na ta pitanja, dokumentarac donosi intervjue s Molly Martens, Thomasom Martensom, Corbettovom sestrom Tracey Corbett-Lynch i Corbettovom dvoje djece, koja su u vrijeme očeve smrti imala 8 i 10 godina.

Dokumentarac također uključuje intervjue s nekoliko istražitelja i tužitelja uključenih u istragu i odvjetnicima. Rezultat je portret zločina i kaznenog suđenja koji gledateljima pruža “rijedak uvid u sukobljene perspektive onih koji su najbliži slučaju”.

(TIP/Izvor: Index.hr/Foto: Netflix)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.