To što se zovu “vjerske” zajednice ne znači da im treba vjerovati. Upravo suprotno.
Globalna anketa: Zadovoljstvo životom u BiH raste, ali angažiranost zaposlenih i dalje niska

Bosna i Hercegovina nalazi se na 25. mjestu među 38 europskih država prema zadovoljstvu životom zaposlenih, s udjelom od 41 posto onih koji smatraju da “napreduju”, pokazuje najnovije globalno istraživanje agencije Gallup.
U odnosu na prošlu godinu, to predstavlja porast od šest postotnih poena, što BiH svrstava među zemlje s najvećim poboljšanjem u percepciji kvalitete života.
Unatoč pozitivnim pomacima, angažiranost zaposlenih u BiH i dalje je izazov. Samo 17 posto ispitanika izjavilo je da su angažirani na svom radnom mjestu. Iako taj rezultat premašuje europski prosjek od 13 posto, i dalje odražava nisku razinu emocionalne uključenosti i radne motivacije. Usporedbe radi, u Rumunjskoj, zemlji s najvišom razinom angažiranosti u Europi, angažiran je svaki treći zaposlenik (35%), dok je Hrvatska na samom dnu s tek sedam posto angažiranih.
Gallupovo istraživanje obuhvatilo je više od 160 zemalja. Procjena kvalitete života temelji se na tzv. Cantrilovoj ljestvici: zaposlenici ocjenjuju gdje se trenutno nalaze i gdje očekuju biti za pet godina, na skali od 0 (najgori mogući život) do 10 (najbolji mogući život). Oni koji sadašnju situaciju ocjenjuju sa “7” ili više, a budućnost sa “8” ili više, smatraju se onima koji “napreduju”. U Bosni i Hercegovini sve je više zaposlenih koji spadaju u kategoriju onih koji “napreduju”, dok udio onih koji se nalaze u težoj situaciji opada.
Na europskoj razini, najbolje ocjene daju zaposleni u Finskoj (81%), Islandu i Danskoj (po 77%). Među državama regije, Srbija je najviše napredovala, s udjelom od 55 posto onih koji “napreduju”, zauzima visoko 10. mjesto u Europi. Crna Gora je 32. s 35 posto, dok je Hrvatska, uslijed pada zadovoljstva za tri postotna poena, pala na 36. mjesto s 28 posto zadovoljnih.
Gallup upozorava na sve nižu globalnu angažiranost zaposlenih, osobito među menadžerima, ženama i mlađim radnicima. Pad angažiranosti povezuje se s lošim upravljanjem i manjkom osjećaja svrhe na radnom mjestu, što izravno utječe na produktivnost i timski moral. Prema procjenama, svjetska ekonomija zbog toga godišnje gubi oko 438 milijardi dolara.
Ipak, Gallup ističe da visoka angažiranost nije nedostižna: postoje organizacije u kojima doseže i do 70 posto, zahvaljujući primjeni znanstveno utemeljenih metoda vođenja ljudi. BiH i regija, iako bilježe napredak u subjektivnom doživljaju kvalitete života, još uvijek imaju značajan prostor za rast kada je riječ o radnoj motivaciji i organizacijskoj kulturi.
(TIP/Izvor: Fena/Foto: Ilustracija/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Komentar
Kakvo zadovoljsto pored ćeta i ujaka koji hoće podijeliti B i H !!! Ali malo su se zaj…..bali !!!