Imate li sindrom mrtve stražnjice? Evo kako ga prepoznati na vrijeme

Predugo sjedenje može izazvati niz zdravstvenih problema, a jedan od najozbiljnijih je takozvani sindrom mrtve stražnjice. Ovo stanje, koje pogađa ključne mišiće stražnjice, često prolazi neprimijećeno sve dok ne izazove bolove u leđima, kukovima i koljenima.

Zvuči kao šala ili bezobrazan nadimak, ali “sindrom mrtve stražnjice” zaista postoji. I može uzrokovati stvarne probleme.

Ako previše vremena provodite sjedeći, to može imati negativne posljedice na mišiće tijela, naročito na mišiće stražnjice, to jest gluteuse.

U nekim slučajevima može se razviti i gluteus medius tendonitis, stanje poznato i kao glutealna amnezija ili, u svakodnevnom govoru, kao sindrom mrtve stražnjice.

Radi se o mišićnoj disfunkciji koja zahvata srednji glutealni mišić, jedan od tri mišića koji čine skupinu glutealnih mišića (s malim i velikim gluteusom).

Taj mišić ima ključnu ulogu u stabiliziranju kukova i zdjelice, a samim time i u pravilnoj ravnoteži i posturi. Kad se sati i sati provode u sjedećem položaju, bilo zbog rada za računalom, vožnje ili gledanja televizije, srednji glutealni mišić može predugo ostati u kontrakciji, što smanjuje njegovu funkcionalnost.

S vremenom, to dovodi do hipotrofije ili mišićne slabosti koja može pokrenuti cijeli niz fizičkih problema.

Koji su simptomi sindroma mrtve stražnjice?

Sjedalački način života je glavni uzrok ovog sindroma, ali njegovom razvoju mogu doprinijeti i nepravilna postura, dugotrajna neaktivnost tog mišića ili trening bez ciljanih vježbi.

Glutealna amnezija je stanje u kojem vaši glutealni mišići zapravo zaborave što bi trebali raditi, do čega dolazi upravo uslijed provođenja mnogo vremena sjedeći i ne korištenja gluteusa.

A ako mišići gluteusa ne rade kako bi trebali, zglobovi i drugi mišići u donjem dijelu leđa, kukovima i donjim udovima moraju to nekako kompenzirati te su pod većim opterećenjem. To može pod povećan stres staviti kralježnicu, tetive koljena, aduktore, sama koljena, pa čak i gležnjeve.

Sve to za posljedicu može imati niz problema koji, na prvi pogled, ne izgledaju povezani sa stražnjicom, poput istezanja i uganuća gležnjeva i ligamenata, istezanja tetiva u koljenu, bolova u donjem dijelu leđa ili problema s ravnotežom.

Problem je u tome što se glutealna amnezija ne očituje u ranoj fazi. Utrnulost i bolnost u stražnjici može i ne mora biti prisutna i nerijetko se zapravo otkriva tek kad se počnu nizati problemi s kukovima, donjim dijelom leđa, gležnjevima i slično. Stoga je važno na vrijeme znati prepoznati simptome i reagirati.

Najčešći simptomi sindroma mrtve stražnjice uključuju:

  • bolove u leđima,
  • kukovima i mišićima stražnjice,
  • utrnulost ili osjećaj trnaca,
  • poteškoće pri uspinjanju stepenicama,
  • probleme ravnoteže i stabilnosti
  • osjećaj neugode pri prelasku iz sjedećeg u uspravan položaj.

Mnoge osobe u početku te simptome brkaju s drugim problemima, poput krstobolje ili bolova u kukovima, no zapostavljanje stvarnog uzroka može pogoršati stanje.

Kakve posljedice može izazvati sindrom mrtve stražnjice?

Ako mišići gluteusa ne rade pravilno, organizam će to kompenzirati drugim mišićima i zglobovima, a to može dovesti do upale kukova, disfunkcije mišića donjeg dijela leđa, bolova u koljenima i stopalima, promjena u posturi i načinu hoda te do išijasa.

Tijelo je sistem u kojem su svi dijelovi međusobno povezani i, kad jedan mišić ne funkcionira kako treba, dolazi do neravnoteže koja se očituje na cijelom mišićno koštanom sistemu.

Kako spriječiti ili liječiti sindrom mrtve stražnjice?

1. Svakih sat vremena ustanite

Prvi korak u prevenciji sindroma mrtve stražnjice jest prekidanje sjedalačkog načina života. Ako radite za računalom, ustanite svakih sat vremena i šećite pet minuta. Naša kralježnica je dizajnirana za kretanje, a ne za dugotrajno sjedenje.

2. Izvodite ciljane vježbe za gluteuse

Neke jednostavne, ali učinkovite vježbe za jačanje gluteusa su sve vrste mostova, čučnjevi u svim varijantama, plank, sklekovi i vježbe na steperu.

3. Nemojte zanemariti istezanje

Istezanje je ključno, ali često podcijenjeno. No, dovoljno je nekoliko minuta dnevno da se istegnu mišići kuka, smanji napetost i podupre pravilna postura. Neke vježbe istezanje mogu se izvoditi čak i za radnim stolom.

4. Stežite gluteuse kad god se sjetite

Ono što možete činiti u svakoj prilici jest da svjesno aktivirate svoje mišiće stražnjice, odnosno da ih stežete i opuštate. To možete činiti u tramvaju, na poslu, dok šetate i gledate izloge, piše Živim.hr.

(TIP/Foto: Index.hr/Instagram/Pinterest)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.