Energetska tranzicija u BiH: Između izazova i prilika

U trenutku kada energetska sigurnost postaje pitanje opstanka, Bosna i Hercegovina nalazi se na prekretnici – između hrabrog iskoraka ka održivoj budućnosti i rizika od ekonomske stagnacije.

Ovo je bila glavna poruka konferencije Energetski zaokret – put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizaciji i pravednoj tranziciji, nedavno održane u Tuzli.

U trenutku kada energetska sigurnost postaje pitanje opstanka, Bosna i Hercegovina nalazi se na prekretnici – između hrabrog iskoraka ka održivoj budućnosti i rizika od ekonomske stagnacije.

Ovo je bila glavna poruka konferencije Energetski zaokret – put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizaciji i pravednoj tranziciji, nedavno održane u Tuzli.

Za naredni trogodišnji period Vlada je usvojila hitne mjere za povećanje domaće proizvodnje uglja, revitalizaciju termoelektrana i prilagođavanje evropskim CBAM i ETS regulativama. Cilj je zadržati energetski suverenitet, istovremeno pokrenuti reformu rudnika i tranziciju ka održivim modelima.

“Ne možemo dozvoliti da termo blokovi propadnu zbog neodržavanja. Prava rudara ne smiju biti kolateralna šteta tranzicije”, istakao je Nikšić.

Šta predviđa plan ka dekarbonizaciji?

Plan predviđa povećanje udjela obnovljivih izvora na 50 posto ukupne proizvodnje Elektroprivrede BiH. Prioritet su obnova hidroelektrana, uključujući HE Čapljina i formiranje nezavisnog operatora sistema. Ulaganja u energetsku efikasnost, utopljavanje zgrada i proširenje gasne mreže prema Hrvatskoj dodatno će ojačati otpornost sektora.

Strategija Federacije BiH do 2050. godine usklađena je s Evropskim zelenim planom i Pariskim sporazumom. Naglasak je na razvoju zelene ekonomije, prilici za mlade i otvaranju novog ciklusa održivog rasta.

“Zelena ekonomija mora postati stub našeg razvoja. Naša je odgovornost da ostavimo otporniji sistem budućim generacijama”, poručio je Nikšić.

Kakve korake poduzima Republika Srpska?

Dok Federacija BiH vodi opsežne reforme, Republika Srpska, također, poduzima važne korake na tom polju. U februaru 2024. usvojen je Program korištenja obnovljivih izvora energije, koji do 2030. definiše konkretne ciljeve i mehanizme podsticaja.

Elektroprivreda Republike Srpske planira razvoj 1.000 MW kapaciteta iz OIE-a u narednoj deceniji. Istovremeno, uspostavljen je sistem izdavanja garancija porijekla za „zelenu“ energiju, a sporazum s Mađarskom u vrijednosti od 140 miliona eura usmjeren je na projekte energetske efikasnosti.

Kontroverzni projekti, poput HE Buk Bijela, izazvali su kritike zbog potencijalnog utjecaja na okoliš i regionalne odnose, dok analitičari ističu da Republika Srpska i dalje nema plan pravedne tranzicije, koji bi adresirao budućnost rudara i njihovih zajednica.

Šta je ključna stvar konferencije u Tuzli?

Na konferenciji u Tuzli se raspravljalo i o potrebi uspostavljanja domaćeg ETS sistema kako bi se izbjegla primjena CBAM mehanizma. Time bi se novac zadržao unutar zemlje i koristio za projekte dekarbonizacije.

“Procjene su da se radi o milijardama eura. Ako ne uspostavimo ETS, taj novac odlazi van BiH”, upozorio je energetski stručnjak Nihad Harbaš.

Također, potpisan je i Sporazum o saradnji između Federalnog ministarstva energije i Razvojne banke Federacije BiH radi podrške projektima energetske efikasnosti i OIE-a.

Kakav je stav stručnjaka?

Ivana Vojinović iz Centra za klimatske promjene kaže za Al Jazeeru da su zemlje zapadnog Balkana, iako potpisnice Sofijske deklaracije o Zelenoj agendi, i dalje među energetski najintenzivnijima u Evropi.

“Glavni problemi su zastarjela infrastruktura i politička nevoljkost da se preuzmu obaveze smanjenja emisija do 2030. godine”.

Profesor Mirza Kušljugić iz RESET Centra smatra da domaći elektroenergetski akteri nisu spremni za dubinske promjene.

“Tranzicija će biti posljedica evropskih tržišnih pritisaka, a ne domaće volje”, kaže Kušljugić.

Predlaže izradu regionalnog plana „REPower Western Balkans“, usklađenog s planom EU-a ubrzane dekarbonizacije (REPowerEU).

Šta možemo očekivati u budućnosti?

Bosna i Hercegovina, kao i cijela regija zapadnog Balkana, nalazi se na raskrsnici.

Iako izazovi uključuju zastarjelu infrastrukturu, političke barijere i nedostatak finansijskih resursa, uz podršku međunarodnih partnera, privatnog sektora i građana, energetska tranzicija može postati temelj nove, održive ekonomije.

(TIP/Izvor: Al Jazeera/Autor: Haris Ljevo/Foto: Ilustracija/Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.