Otvorena izložba o Hasanaginici: Podsjećanje na jedno od najvećih djela svjetske književnosti

U amfiteatru Behram-begove medrese u Tuzli u ponedjeljak je otvorena izložba posvećena Hasanaginici, u okviru javne tribine pod nazivom Narod koji čita – ima budućnost, organizirane povodom 23. aprila, Svjetskog dana knjige i autorskih prava.

Otvaranju izložbe prethodila je promotivna besjeda Fahrudina Sinanovića, koji je istakao univerzalnu vrijednost balade Hasanaginica i njen uticaj na svjetsku književnost.

– Hasanaginica je jedno od najvećih djela svjetske književnosti. Ne postoji drugo književno djelo koje su na svoj maternji jezik preveli takvi velikani poput Goethea, Puškina, Waltera Scotta i Adama Mickiewicza – kazao je Sinanović.

On je podsjetio da su pomenuti književnici Hasanaginicu preveli sa bosanskog jezika na njemački, ruski, engleski i poljski jezik, što najbolje svjedoči o vrijednosti ovog djela.

Izložba u Tuzli ima prvenstveno informativni i edukativni karakter, a posjetiocima nudi više od 20 panoa. Na njima su prikazani izvorni tekst Hasanaginice koji je zabilježio Alberto Fortis, kao i prevodi na druge jezike, plakati predstava od 1923. godine, knjige, umjetničke slike Adisa Lukača i brojni drugi eksponati koji ilustruju koliko je Hasanaginica uticala na različite sfere umjetnosti – književnost, film, muziku i arhitekturu.

– Ova izložba još jednom potvrđuje koliki je Hasanaginica kulturni fenomen koji je oblikovao umjetnički izraz brojnih generacija – poručio je Sinanović.

Prošle godine obilježeno je 250 godina od prvog zapisa Hasanaginice kroz različite projekte – od pozorišnih predstava, naučnih skupova i školskih predavanja do izrade poštanske marke s motivima ove balade. 

Izložba je otvorena za javnost u prostorijama Behram-begove medrese.

(TIP/Izvor: Fena/Autor Edin Skokić/Foto: Fena)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.