Marš djubre nacističko?
Očuvanje i obnova simbola identiteta Tuzle

Tuzla je grad u kojem razlike ne predstavljaju zidove – one predstavljaju mozaik. I svaki kamen u tom mozaiku ima svoju boju, priču i doprinos. Pozitivan primjer gdje različitost ne predstavlja opasnost, već resurs. Kulturnohistorijsko naslijeđe naroda Bosne i Hercegovine živi u svakom uglu ovog grada.
Tuzlaci različitosti kroz svoja kulturnohistorijska obilježja i manifestacije ne gledaju kao prijetnju – već kao temelj zajedničke budućnosti. Spomenici poput Kapije, Husinske bune, stare gradska čaršije nisu samo dio prošlosti – oni su simbol zajedništva, borbe i identiteta. Simboli koji pripadaju svima.
„Tuzla je prepoznata po tome i iz tog razloga je Tuzla grad u Bosni i Hercegovini koji na najbolji način baštini i kulturu sjećanja, ali isto tako baštini i zajednički život i bogatstvo različitosti“, ističe Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle (SDP).
Pored aktuelnih obnova i uređenja Grada, Čaršijska česma ponovo je zasjala u novom izdanju, a vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Tuzla Omer Berbić najavljuje mogući povratak tradicionalne manifestacije “Korzijada”, ali i inicijativu za uređenje Fontane “Leda” na Slanoj Banji u Tuzli.
“Pokušavam inicirati da vratimo Amore na ledu, koji su ukradeni i, po svemu sudeći, nikad ih nećemo naći. Najvjerovatnije ćemo izliti nove. Pokušavamo te neke kulturnohistorijske spomenike da obnovimo i da centar Grada ponovo bude ono što je nekada bio”, dodaje on.
Odjeljenje za izradu prostorno-planskih dokumenata nadležno je da štiti kulturnohistorijsko naslijeđe Grada Tuzla, ali očuvanje i potpuna restauracija ovih spomenika i objekata nisu u njihovoj nadležnosti.
“Uglavnom se bavimo sanacijama, to je blaži oblik intervencije gdje štitite neku vrijednost na način da joj produžavate vijek trajanja”, objašnjava Indira Sofić, šefica Odjeljenja za izradu prostorno-planske dokumentacije.
Grad Tuzla očuvanjem kulturnohistorijskih spomenika, ali i njegovanjem kulture sjećanja nas uči da se prošlost ne čuva samo od onoga što je bilo, već zbog onoga što može biti. U gradu u kojem učimo da su razlike naša prednost, živi i nada za bolju budućnost.
(TIP/Izvor: federalna.ba/Autorica: Edna Mulić/Foto: FTV)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
2 komentara
Česma nam je identitet? A Koza po kojoj svako zna Tuzlu, oštećena i sakrivena ispod grma ispred tuđeg hotela i niko i ne zna da je tamo? Neka smo Tvrtka napenalili na centralno mjesto u parku a ono po čemu smo stvarno poznati krijemo kao zmija noge. Grad nema nikakvu politiku očuvanja urbane jezgre, samo gledamo kako jeda za drugom padaju zgrade iz našeg djetinjstva, kako nestaje Tuzla. Da zaspim i probudim se za 20 godina ne bih ni znao gdje sam stigao!
Kozi fali uho jer je stoki bilo mrsko da je sklone kad su rovili oko nje. Sta oni znaju, nisu iz TZ. Kao ni 90% Stupina. A gradnja zgrada i parkinga je ekspresna (kad treba pare da se uzimaju od naroda). Sad se sve moze i asfaltirati, a godinama rupe po mjestima gdje krece naplata parkinga.