To grade oni što su upropastili Konjuh ; to im je nagrada !!!
Foto: U Tuzli dvodnevna konferencija; Lakić: Gas mora postati drugi glavni energent u FBiH

U organizaciji Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI), u srijedu je u Tuzli počela dvodnevna konferencija “Energetski zaokret – Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija”, koja je prvi put okupila predstavnike energetskog, industrijskog i političkog sektora s ciljem razmjene ideja i promocije održivih rješenja u energetskoj budućnosti Bosne i Hercegovine.





Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić u izjavi medijima uoči početka konferencije naglasio je da je Tuzla simbolično odabrana kao domaćin konferencije jer, kako je rekao, predstavlja srce energetskog sistema Federacije BiH.
“Danas je donesena odluka o izdvajaju pet miliona KM za nastavak projekta vrelovoda u Tuzli, te dva miliona KM za novi program subvencioniranja privrede ugradnjom solarnih panela na industrijskim objektima. Ovo je prvi put da Federalno ministarstvo direktno podržava takve inicijative”, rekao je Lakić.
Istakao je da je potpisivanje memoranduma sa kantonima i Brčko distriktom o razvoju gasne infrastrukture historijski čin kojim se stvaraju preduslovi za energetsku tranziciju s uglja na gas.
“Gas mora postati drugi glavni energent u Federaciji. Godinama se nije ulagalo u gasnu infrastrukturu, ali danas pravimo okvir za institucionalni razvoj i započinjemo realizaciju projekata zapadne, sjeverne i južne gasne interkonekcije”, rekao je Lakić.
Gradonačelnik Tuzle Zijad Lugavić istakao je značaj konferencije za lokalnu zajednicu, posebno u kontekstu postojanja termoelektrane i potrebe za dekarbonizacijom i pravednom tranzicijom.
“Ova konferencija je historijska za dekarbonizaciju, pravednu tranziciju i smanjenje emisije SO₂ i CO₂ u zrak. Zahvaljujemo Vladi Federacije BiH i ministrima na održavanju sjednice u Tuzli, gdje su donesene važne odluke, uključujući investiciju od dodatnih pet miliona KM u prvu fazu magistralnog vrelovoda”, rekao je Lugavić.
Dodao je da će se ta investicija direktno odraziti na širenje mreže daljinskog grijanja, poboljšanje kvaliteta zraka i povećanje energetske efikasnosti za veći broj građana.
Naglasio je i značaj ulaganja u ugradnju solarnih panela, toplotnih pumpi, te infrastrukture koja omogućava smanjenje emisija.
“Siguran sam da će zaključci konferencije pomoći u bržem prelasku na obnovljive izvore energije i jačanju energetske nezavisnosti”, poručio je Lugavić.
Direktor Energoinvesta Mirza Ustamujić rekao je da je konferencija dodatno važna jer se poklapa sa 74. godišnjicom osnivanja te kompanije, koja je nedavno pokrenula proizvodnju transformatora u Bosni i Hercegovini.
“Naši proizvodi već su izvezeni u Veliku Britaniju, Belgiju i Srbiju, a pripremamo se i za njemačko tržište. Ovo pokazuje da državna kompanija uz ispravno rukovodstvo i podršku može ostvariti konkretne rezultate”, rekao je Ustamujić.
Konferencija Energetski zaokret trajat će dva dana, a u fokusu diskusija bit će tranzicija energetskog sektora, diversifikacija izvora snabdijevanja gasom, dekarbonizacija industrije, ulaganja i uloga obnovljivih izvora energije.
Organizatori očekuju da će zaključci konferencije poslužiti kao temelj za daljnje zakonodavne i strateške korake u oblasti energetske tranzicije, uključujući i predstavljanje rezultata u Parlamentu Federacije BiH.
(TIP/Izvor: Fena/Autor: Edin Skokić/Foto: Mirza Efendić/Fena)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.