BKC TK: Premijera predstave “Srebrene suze: Sjećanja u tišini 30 godina poslije“

“Srebrene suze: Sjećanja u tišini 30 godina poslije“ je umjetnički projekt koji se bavi tematikom sjećanja na ratne događaje iz 1992–1995. godine u Bosni i Hercegovini, istražujući kako se sjećanja oblikuju kroz godine, kako se nose traume, te kako se zajednica suočava s posljedicama tih događaja.

Predstava, koje je zapravo nastala po motivima predstave “Srebrena krv” iz 2016. godine, bavi se dubokim emocionalnim, kulturnim i historijskim naslijeđem genocida u Srebrenici, prikazujući ne samo strašne posljedice genocida, već i dugotrajan proces sjećanja, traume, te borbe za pravdu i istinu. Ona obuhvata ključne trenutke iz života ljudi pogođenih ratom, proživljenih kroz intimna svjedočanstva, umjetničke slike, zvučne i vizualne efekte koji simuliraju stvarne i apstraktne prikaze posttraumatskog stresa, bolesti sjećanja, ali i snage za obnovu i oporavak.

Reditelj je Nedim Malkočević. Tekst i scenarij: Samir Karić.

Igraju: Nedim Malkočević, Mirza Mujagić, Luka Spasojević.

Tehnički producent predstave je Damir Pirić a scenografiju potpisuje Hari Ejubović.

Ovo teatarsko uprizorenje kojim se obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici, bit će postavljeno kamerno na velikoj sceni BKC TK, a ulaz na premijeru, koja je zakazana za večeras,24. februar u 20.00 sati je slobodan.

Producentje  Centar za promociju i razvoj “Activus”a koproducenti Ju Bosanski kulturni centar TK i Udruženje “Preživjeli genoicida 11. jula 1995.”, BZK TK-navodi se u saopćenju Boisanskog kulturnog centra Tuzlanskog kantona.

(TIP)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.