Sledeci problem koji ce ih zadesiti je prestanak rada TE Tuzla i samim tim grijanja za Tuzlu. I opet ce…
Nermin Bijedić: Rudarski institut Tuzla-Neka zadnji ugasi svjetlo
![](https://tip.ba/wp-content/uploads/2025/02/478243997_669285788857220_3778043223397452244_n-1024x768.jpg)
Odmah po prestanku ratnih dejstava u BiH, bivši članovi SKJ, oni isti koji su bili njena perjanica, u novonastalim uslovima tranzicije, promjenili su svoje idološka stanovišta i na vrlo upitnoj „ratnoj slavi”, sa pozcija gdje se odlučuje, uključili se u proces privatizacije ili rasprodaje narodne imovine koju su prije toga proglasili državnom. Zaštićeni članstvom u političkoj stranci, zna se kojoj, na čiji su se vrh instarali, otkrili su mogućnost bezobzirnog ličnog bogaćanja i penjanja na novonastaloj društvenoj ljestvici, ti „važni likovi“ su državnu imovinu obezvrijedili, pretvarajući proces privatizacije u otvorenu pljačku.
Osim što je društvo materijalno osiromašeno, gubitak stručnih i istinskih naučnih znanja, prijeteći je i najveći gubitak. Primjera je bezbroj ali je jedan karakterističan i samo potvrđuje pravilo.
Naime, rudarstvo i proizvodnja el.energije u BiH, to već znaju i mala djeca, glavne su privredne grane od koji bukvalno zavisi sudbina cjelokupnog društva i države, neki kažu do 2050. godine. Odgovor na pitanje kako bi izgledao život u BiH kada bi se umjesto vlastitih resursa, ugalj i el.energija kupovali na berzi, sigurno ne znaju ni premijeri a ni resorni ministri. Ono što sigurno znaju je činjenica da bi život u BiH bio znatno teži i znatno lošiji nego ovaj koga živimo a što potvrđuje važnost sektora rudarstva i proizvodnje el.energije za sve u BiH.
To je bivša država i vlast znala pa je u centru rudarstva i proizvodnje el.energije još davnih šezdesetih godina prošlog vjeka formirala „Institut za rudarstvo“ ( mijenjao je svoje ime, generalno RIT ) koji je kao takav jedno vrijeme bio u sastavu Univerziteta u Tuzli a kasnije kao zasebna organizacija udruženog rada. U to doba u „Rudarski institut Tuzla“ (RIT) se slila plejada vrhunskih stručnjaka iz prakse i naučnih radnika sa Univerziteta. Iz tavog RIT izlazili su elaborati, studije i projekti vrhunskog kvaliteta i izuzetne važnosti za privredu, elektroprivredu i rudnike, sve od Vardara pa do Triglava.
I onda se dešava raspad SFRJ, za njom agresija na BiH i za njom tranzicija. Počinje privatizacija i RIT ulazi u neizvjestan proces sa značajnim ljudskim i materijalnim kapitalom koga su činili objekti u Tuzli i Sarajevu, laboratorije, ispitne stanice, izuzetno vrijedna arhiva itd. Mali dioničari iz redova zaposlenih radnika RIT-a, drugi dioničari i investicijski fondovi kao većinski vlasnici predaju RIT u nejaka ruke novog menadžmenta i nove uprave. Već tada ali i dosta ranije počeo je tihi rat zmeđu RIT i Univerziteta odnosno RGF (Rudarsko-Geološki Fakultet). Nekome je to bila borba za opstanak i platu a nekome borba za honorar, uz platu iz budžeta.
Sa pozicija političke moći odluku o privatizaciji donose uticajni ljudi iz RGF i Univerziteta. Brojem, njih dvojica. Da bi sebi priskrbili honorare od skupih projekata, RIT se tiho bez velike pompe pušta „niz vodu“ , privatizujući ga na najgori mogući način, upisom dionica. Paralelno, uz pomoć „narudžbenice“ iz rudarske kompanije na Univerzitetu počinje ubrzani proces hiperprodukcija doktora i magistara tehničkih nauka ali i projekata, studija i elaborata za potrebe rudnika, uz sve veću korupciju.
Početkom primjene „Zakona o javnim nabavkama“ korupcija se usporava ali još uvjek postoji i dobija nove oblike i forme.
No, taj famozni „Zakon o javnim nabavkama“ ne poznavajući pojmove kao štu su znanje, iskustvo, tradicija, reference itd, stvorio je novi problem RIT-u. Nova, mala preduzeća, formirana od strane, uglavnom penzionisanih inženjera iz rudarskih kompanija postaju konkurencija „velikom“ „Rudarskom institutu“. Korupcija cvjeta a cijena usluga padaju do besmisla što je RIT-u bio još jedan kamen oko vrata. Zbog sve većih troškova poslovanja plate uposlenika RIT postaju sramotno male. uprkos snažnom i nezadrživom procesu smanjenja broja zaposlenih.
Očigledno je da RIT u takvim uslovima poslovanja ne može ekonomski opstati i zadržati neophodne stručne kadrove, ujedno dokazujući na svom primjeru da niti jedna naučno-istraživačka institucija ili institut u Evropi, a posebno u BiH, ne može opstati na tržištu bez pomoći mecene, velike kompanije ili države.
Da bi popravili ekonomsku poziciju RIT, uprava i nadzorni odbor već odavno izdaju pod zakup slobodne prostore. Trenutno u RIT zakup prostora imaju Uprava za inspekcijske poslove TK, odjeljenje uprave za inspekcijske poslove FBiH, Kantonalna poreska uprava, Ministsrstvo zdravlja TK kao i Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak TK. Sredstva koja po tom osnovu prihoduje RIT su sasvim nedostatna za normalno poslovanje RIT-a.
Broj zaposlenih je rapidno smanjen sa 200-300 koliko je RIT imao prije rata do manje od 50 radnika koliko ima sada.
Da bi pokrili nagomilane gubitke i dugovanja, uprava i Nadzorni odbor su donijeli odluku da se dio nekretnina u vlasništvu RIT, na prostoru Tuzle i Sarajava, prodaju. Prodajom tih nekretnina stabilizirano je poslovanje RIT ali odgovora na pitanje: “Kako dalje?“ još nema. Zapravo, to nije glavno pitanje jer postoji drugo, važnije, pitanje dali će RIT zadržati obim poslovanja koji je imao u nazad više od 60 godina. Pravo da sumnjamo u namjeru vlasnika za gašenje ili značajnu redukciju poslovanja RIT kao naučno-istraživačke institucije, nalazimo u činjenici da se broj izvršilaca na čije ime glase licence koje RIT ima, zančajno smanjuje, što odlaskom u penziju, što napuštanjem i prelaskom u druga preduzeća. Novih kadrovi koji bi popunili ona radna mjesta koja nalaže zakon za obavljanje osnovne djelatnosti RIT u sektoru rudarstva, zaštite na radu i zaštite od požara, za sada nema.
Očigledno je da agoniju u koju je upao RIT, uprava i nadzorni odbor ne mogu rješiti bez pomoći mecene, Univerziteta u Tuzli ili države odnosno TK. Novi zakon o izmjenama i dopunama Zakona o naučnoistraživačkom radu daje mogućnost da se Univerzitet, Vlada TK i Vlada FBiH uključe u rješavanje problema RIT u namjeri da održe instituciju koja ima najveće stručne i praktične naučne reference u sektoru rudarstva sa perspektivom da se djalatnost proširi na sektor električne energije, gasa, nafte, naftnih dervata i industrije. Dali će se to desiti, kada i kako, je pitanje koje ostaje, za sada, bez odgovora.
Ne bude li odgovora, ne bude li rješenja, za najobičnije praktično znanje i uslugu projektovanja, izradu studije ili elaborata, ići ćemo preko granice. Sretno nam.
Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku TIP.ba.
(TIP/Autor: Nermin Bijedić/Foto: FB)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Komentar
Možda Eldar, 1973. godište, želi uništiti ga i prodati kao građevinsko zemljište da bi, skupa sa ex tvornicom”Aida” i sada “parkingom” bus firme “Kanlić” do “Robot” uspjeli napraviti zgrade, uz postojeće mislim vlasništvo istih bazena na Moluhama i onog najstarijeg ulaza u rudnik do zgrade “instituta”!