Cijene omiljenog napitka idu u nebesa, kilogram kafe u BiH dostići će 30 KM

Cijene kafe na berzi dostigle su rekordne visine, pa tako sada kilogram kafe u Bosni i Hercegovini košta i do 26 KM, ali u narednom periodu očekuje se dodatni rast do čak 30  KM, pišu Nezavisne.

Momčilo Banjac, direktor Pržionice kafe “Minea” iz Bosanske Gradiške, kazao je da cijene sirove kafe na berzi stalno rastu i sada su na historijskom maksimumu, te da se ne pamti kada su bile ovako visoke.

– Jedini, ali i najveći razlog zbog kojeg dolazi do skoka cijena na policama u marketima je visoka cijena sirove kafe na berzi – tvrdi Banjac. 

Dodao je da je od početka godine kafa već poskupjela, ali se dodatni skok očekuje i u narednom periodu.

– Teško je reći šta će se dešavati u narednom periodu što se tiče cijena, ali u zadnjih deset dana cijena sirove kafe na berzi svaki dana ide prema gore – kazao je Banjac.

On je rekao da trenutno kilogram kafe košta od 25 do 26 KM, zavisno od proizvođača. Prošle godine cijena je bila otprilike 16 KM.

– Vjerovatno u narednom periodu očekujemo cijenu od 30 maraka po kilogramu u marketima – istakao je Banjac dodavši da bi pržioničari i sa ovom cijenom poslovali s pozitivnom nulom.

Naveo je da su na neprestalni rast cijene utjecali slab prinos u Brazilu i Vijetnamu, ali i globalna dešavanja, rast dolara te ratovi. 

Banjac je stava da će ovako visoke cijene kafe utjecati na manje proizvođače koji će teško opstati, pa će biti prinuđeni zatvratati svoja vrata.

Mitar Samardžija, direktor “Bom impeksa”, čiji je najprepoznatljiviji brend OM kafa, također je ukazao da je kafa trenutno na svom historijskom maksimumu.

– Neka su predviđanja da će rasti za 15 do 20 posto, što bi bilo 30-ak KM po kilogramu – dodao je.

Sličnu procjenu ima Dragan Grbić, pržioničar iz Banje Luke, koji je kazao da se u narednom periodu očekuju više cijena za 30 posto, ali upozorava da se trend rasta cijena neće zaustaviti.

– Više cijene su zbog suše u Vijetnamu i Brazilu. Te usjeve mi najviše koristimo na našim području – dodao je Grbić uz napomenu da je posrasla i cijena prijevoza.

Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne Travnik, istakao je da cijena kafe već više od pola godine polako raste u trgovinama.

– Nove najave poskupljenja su samo rezultat najava poskupljenja na svjetskom tržištu zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta u zemljama velikim proizvođačima kafe. Da li je ovaj najavljeni rast samo rezultat rasta cijena kafe na svjetskom tržištu, svakako nije, ali će ovaj rast pratiti i nove cijene kafe u ugostiteljskim objektima. A uz gorivo i brašno, rast cijena kafe je uvijek bio okidač i za rast cijena širokog spektra proizvoda i usluga, tako da, nažalost, možemo očekivati uskoro novi talas poskupljenja – kazao je Arnautović.

Amir Hasičević, ministar trgovine Federacije BiH, kazao je da, što se tiče kafe, oni trenutno mogu naplatiti kazne onima koji krše one marže koje su propisane.

– Ako bismo tu kafu zaključali na cijenu koja sad nije tržišno prihvatljiva, samo bismo izazvali nestašicu kafe. Za kafu se desio slom na berzi. Ne možete je skoro nikako nabaviti – rekao je Hasičević.

(TIP/Izvor: Nezavisne/Faktor/Foto: Ilustracija/Fena/Italian Food)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.