Problemu se ide u susret i rjesava ga se, a ne da se ceka da te lupi po glavi. I…
Tuzla: Negativni efekti odluke Vlade Federacije BiH o minimalnoj plati već vidljivi
![](https://tip.ba/wp-content/uploads/2025/02/rrrrrrrrrrr.png)
Odluke Vlade Federacije BiH o minimalnoj plaći već pokazuju negativne posljedice, što se posebno osjeti u životima osoba s invaliditetom. Jedan od primjera dolazi iz Tuzle, gdje je zbog Zakona o minimalnoj plaći od hiljadu maraka mnogima uskraćeno pravo na rad. Preduzeće Intrag, koje zapošljava osobe s invaliditetom, suočilo se s otpuštanjem sedam od ukupno dvanaest radnika.
Dragana, Bojan i Benjamin, kojima je ovo bilo jedino zaposlenje, primili su informaciju o otkazu sa suzama. Ana, koja je zadržala svoje radno mjesto, priznaje da osjeća tugu zbog gubitka kolega. Prema riječima Anesa Ćehovića, direktora Intraga, problem leži u velikim financijskim opterećenjima. „Sada moramo imati više od 22.000 KM za bruto plaće, dok će nam povrati vjerojatno donijeti 12.000 KM, što znači da moramo zaraditi dodatnih 10.000 KM samo za plaće,“ objasnio je.
Centar za osobe s invaliditetom osnovao je Intrag kako bi omogućio zapošljavanje kroz proizvodnju vizitki, letaka, brošura i suvenira. Međutim, potražnja za tim proizvodima nije na zadovoljavajućoj razini, što dodatno otežava održivost preduzeća.
Suvad Zahirović iz Informativnog centra za osobe s invaliditetom “LOTOS” Tuzla upozorava da slična sudbina prijeti i drugim preduzećima koja zapošljavaju osobe s invaliditetom u Federaciji BiH. Iako zakon obvezuje javne ustanove i institucije da 30 posto javne nabave materijala vrše od ovakvih preduzeća, ta se odredba ne provodi u praksi. Ćehović istaknuo je kako bi primjena te zakonske odredbe mogla značiti ne samo zadržavanje radnih mjesta nego i zapošljavanje novih osoba s invaliditetom. „Imamo 13 ministarstava na razini Tuzlanskog kantona. Da svako od njih naruči 30 posto mjesečne štampe od nas, ne bismo bili u ovoj situaciji,“ rekao je.
Adisa Kišić iz Informativnog centra “LOTOS” podsjeća da je rad ključan za dostojanstven i samostalan život osoba s invaliditetom. „Iako sam završila fakultet, nikada nisam imala priliku raditi. Bitno je da sam zaposlena u organizaciji koja mi je pružila tu priliku,“ naglasila je.
Osobe s invaliditetom, koje su se već suočavale s brojnim preprekama, ponovo se vraćaju na evidenciju nezaposlenih. Ovaj slučaj postavlja ozbiljno pitanje – ko će zaštititi njihovo dostojanstvo i prava te im omogućiti ravnopravno sudjelovanje u društvu?
(TIP/Izvor: bhrt.ba/Autorica: Mirela Zonić)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.
Komentar
Preduzece koje zaposljava takve radnike trebalo bi da dobije subsidij od strane drzave.