Vedran Lakić: Tuzli 20 posto veća izdvajanja od prihoda Termoelektrane Tuzla

Predstavnički dom Parlamenta Federacije BIH usvojio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o izdvajanju i usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana, kojim će gradovi Tuzla i Kakanj od ove godine u budžete dobijati 20 posto više sredstava, kazao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.

„Ovaj Zakon, prvi put usvojen u prvom mandatu premijera FBiH Nermina Nikšića gradovima Tuzli i Kakanju je omogućio da steknu pravo na dio prihoda koji ostvaruju termoelektrane. Sredstva su koristili za poboljšanje kvaliteta života građana. Deset godina kasnije povećavamo naknadu kako bi se ostvarili i veći efekti za ove gradove kroz ekološki prihvatljive projekte i energijsku efikasnost“, rekao je ministar Lakić.

Zakonom o usmjeravanju dijela prihoda preduzeća ostvarenih radom termoelektrana se propisuje obaveza javnih poduzeća koja ostvaruju prihod radom termoelektrana, da plaćaju novčani iznos naknade u budžet općine, odnosno grada, na čijem području se nalaze termoelektrane.

Zakon će se početi primjenjivati nakon što ga u istovjetnom tekstu usvoji i Dom naroda Parlamenta FBIH

(TIP)

Komentar

  • samir says:

    Još samo da se ova sredstva stvarno ulože u projekte koji su za nabavku tolotnih pumpi ili proširenje centralnog grijanja na naselja sa kućama (Ši selo, Slavinovići, Dragodol, Miladije,…)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.