Na ESV FBiH usaglašeni stavovi o pomoći privredi nakon donošenja odluke o povećanju minimalne plate

Dugo čekani dogovor i dobra vijest za radnike u Federaciji. Barem ako je suditi prema reakcijama članova Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije. Postignut je dogovor o kriterijima za raspodjelu 100 miliona maraka, novac u Budžetu osiguran, čeka se još formalno zeleno svjetlo Vlade Federacije i objava u Službenom listu. Usaglašena je i Uredba o pomoći poslodavaca koja osigurava isplatu do 450 maraka mjesečno radnicima, bez oporezivanja. Sve to do kraja jula, za kada vlast obećava set fiskalnih zakona.

Poslodavci, sindikati i vlast dogovor su konačno postigli. Uredbe razradili, stavove približili. Rezultat bi mogao biti vidljiv tek u martu, kada bi Vlada trebala isplatiti prve refundacije. Kriteriji su utvrđeni, a oni, između ostalog, preciziraju: Pravo na refundaciju imat će poslodavci koji su zaključno sa novembrom 2024. radniku isplatili platu manju od hiljadu maraka, da nemaju dugovanja za poreze i doprinose te da je dobit po radniku bila manja od šest ipo hiljada. Novac je osiguran, a hoće li iznos od 100 miliona biti dovoljan?

„Ovi koji su bili evidentirani na plati ispod hiljadu maraka, treba nam nekih 108 miliona. Pošto vjerovatno neće svi ostvariti to pravo, onda pretpostavljamo da hoće. Ako nam se desi situacija da pravo ostvaruju poslodavci, odnosno njihovi radnici manje od onoga kad se razreže ovih 100 miliona mjesečno, pa potrošimo umjesto 10 miliona pet, onda možemo razmatrati o povećanju tih subvencija“, kazao je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).

Obrnut scenarij – u kojem će kandidata biti više, a novca manje – u Vladi ne očekuju. Subvencijama će, prema procjenama, biti obuhvaćeno između 180 i 200 hiljada radnika i one će se kretati u rasponu od 50 do 300 maraka mjesečno.

„Što se tiče refundacija, pokušali smo tu da objektiviziramo kriterije, da zaista tu pomoć dobiju oni kojima je najpotrebnija, tamo gdje su najviše ugrožena radna mjesta. Mislim da smo dobrim dijelom uspjeli u tome“, kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Safudin Čengić istakao je činjenicu da su sve tri delegacije dale maksimalan doprinos da dođu do zajedničkog rješenja, koje je, po njegovom mišljenju, prihvatljivo i za poslodavce i za uposlenike i za Vladu.

„Drago nam je da smo danas napokon došli do jednog rješenja koje je u najboljoj mjeri zadovoljilo udruženje poslodavaca i one koji oni predstavljaju“, izjavio je Fikret Alić, član Saveza samostalnih sindikata BiH.

Na sjednici je postignut dogovor i o Uredbe o isplati pomoći poslodavaca radnicima. To otvara mogućnost da nakon povećanja minimalne plate, poslodavci linearno povećaju plate i drugim radnicima. Mjesečni iznos do 450 maraka neće biti oporezovan. No, uredba nikog ne obavezuje, poslodavci plate mogu povećati, ali ukoliko žele i ukoliko za to imaju finansijsku mogućnost.

„Naravno da poslodavci imaju mogućnost da u tom dijelu 450 neoporezivih i neopterećivih od strane države sredstava praviti gradaciju kod radnika svojim internim aktom, koje je to radno mjesto koje će dobiti i koji iznos sredstava i naravno da to zavisi od finansijske mogućnosti poslodavaca“, pojasnio je Nikšić.

Ova uredba važit će do 31. jula, do kada bi se, prema najavama premijera Nikšića, u parlamentu već trebali naći fiskalni zakoni, te izmijeniti Zakon o porezu na dohodak. Podsjetimo, Nacrt zakona o fiskalizaciji finansijskih transakcija u petak je usvojen na Domu naroda i sada je na redu javna rasprava.

(TIP/Izvor: federalna.ba)

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.