Od penzije koju dobiju jedva prežive, penzioneri u TK u subotu izlaze na proteste

Penzioneri u Tuzlanskom kantonu spremaju se na proteste u subotu. Svjesni da je sistem međugeneracijske solidarnosti u velikoj krizi i da su na prosjačkom štapu s prosječnom penzijom koja iznosi 40 posto prosječne plaće.

Najniža penzija u Federaciji BiH isplaćena za decembar, iznosila je 573 marke, dok je zagarantovana bila 684 marke. Zbog malih penzija neke osnovne životne namirnice za brojne penzionere postale su luksuz. Kako su cijene osnovnih životnih namirnica, pa i komunalnih usluga u stalnom porastu, penzioneri pitaju vlast na svim nivoima: kako da prežive mjesec? Ramiz Šehić, penzioner iz Tuzle, od penzije koju dobije, kaže, jedva da uspije preživjeti. Mnoge osnovne životne namirnice za Ramiza su luksuz. Kada se plate komunalije, za prehrambene artike ostane vrlo malo novca.

„Kupim palentu, lepine, šibice, kalcij. To je sve. Penzija bi mogla stati u ruksak. Ovo je 30 maraka. Da mi nije djece, ne bi mogao živjeti“, govori nam Ramiz.

Inflacija i rast cijena naročito su pogodile penzionere koji imaju najniže penzije. Kada početkom mjeseca dobiju svoje 573 marke, dok plate režije i kupe lijekove ne ostane im skoro ništa. Često navode da se osjećaju kao mađioničari, jer više ni sami ne znaju kako uspiju preživjeti mjesec.

„Idu na kazan. Sramota je da penzioner ide na kazan. Da on dobija obrok u kuhinji, u Merhametu ili bilo kojoj drugoj organizaciji. To je sramota!“, upozorava Huso Halilović, predsjednik Saveza udruženja penzionera TK-a.

Iz Saveza penzionera navode i da ih zabrinjava razmišljanje privrednika koji se zalažu za smanjenje visine doprinosa, jer upravo od tog novca zavise penzije.

“Ima drugih nameta i poreza koji se mogu osloboditi. Ali ako vi ne uplaćujete radniku dovoljno novca, da ima sigurnu starost, onda ovo društvo ide u totalnu propast”, poručuje Halilović.

Najavljenom protestu penzionera, koji će u Tuzli biti održan u subotu, Savez penzionera TK-a neće se pridružiti, jer, kako kažu, penzioneri svoja prava trebaju tražiti tamo gdje se donose zakoni – u Sarajevu. Organizatori navode da će nastojati da poslije Tuzle organizuju proteste i u drugim bh. gradovima.

„Imamo društvo u kojem imamo ekstremno bogate i zabrinjavajuće siromašne ljude. Zbog toga izlazimo na proteste“, ističe Vehid Jahić, predsjednik Stranke penzionera Tuzla.

I dok cijene namirnica ekstremno rastu, mnogi sugrađani su više gladni nego siti, u razmišljanju hoće li i sutra imati za preživljavanje.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Foto: Ilustracija/Fena)

3 komentara

  • zlatko says:

    Treba dovesti penzije u odnos sa prosječnom platom. Danas je to ispod 40% a težimo uslovima života kakav je u EU – gdje je prosječna penzija oko 55% prosječne plate (u našim uslovima – danas to bi bilo oko 800 KM mjesećno). Za ovakav iskorak imamo novaca u budžetu, samo ga treba namjenski koristiti, a neopravdano velika primanja političkih predstavnika obavezno treba smanjiti i dovesti u vezu sa ostvaernim rezultatima.

  • Željko says:

    Budite sretni i na tomu što imate jer PIO/MIO F.BiH je “mrtav” od kako je prebačen na budžet/proračun F.BiH!

  • Željko says:

    Nema od toga ništa! Vraća se kao bumerang oni “penzioneri” sa 35 godina “starosti”, kojekakve “povlaštene mirovine”, itd., ovo što se ima to je to jer omjer radnika i umirovljenika do kraja 2025. biti će 1:1, mada se u radnike ubrajaju i “uhljebi”, 51% nepotrebnih samo u F.BiH!

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti objavljena        

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.