Pa to su trzisne cijene. Nema zidanja marze.
Jusufbegović i Pandžić o svom trošku izradili 3D proteze za žene kojima su zbog raka odstranjene dojke, poklonit će ih
A da u onome što rade nisu samo pioniri u BiH govori i podatak da 3D proteze rešetkaste strukture do sada, prema riječima Jusfbegovića, još niko u svijetu nije izradio.
Nakon odličnih rezultata, koje su postigli kada su uz pomoć replike ljudskog dijela tijela, koju su izradili uz pomoć 3D tehnologije, za čak 45 posto smanjili zračenje u dječijoj radiologiji, inovatorski dvojac dr. sci. Merim Jusufbegović i dr. Adi Pandžić ne staju i brzim koracima nastavljaju novim postignućima oduševljavati i olakšavati život onima koji se suočavaju sa zdravstvenim problemima.
Njihova postignuća donijela su značajan napredak u oblasti 3D štampanja u medicinske svrhe.
Smanjili dozu zračenja za pedijatrijsku populaciju
Pandžić je doktor mašinskih nauka i predavač na Mašinskom fakultetu u Sarajevu, a Jusufbegović inžinjer medicinske radiologije u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) i viši asistent na Fakultetu zdravstvenih studija.
Jusufbegović se 3D printanjem bavi pet godina, a sve je, otkriva nam, počelo sa njegovom doktorskom disertacijom i u tu svrhu istraživanjem kako iskoristiti 3D printanje da bi napravio fantom, odnosno “pedijatrijsku glavu” kako bi optimizirali protokole snimanja na kompjuteriziranoj tomografiji.
– To je rezultiralo smanjenjem doze zračenja za pedijatrijsku populaciju otrpilike 45 posto u zavisnosti od dobne skupine – kaže Jusufbegović.
No njihova nova inovacija isto toliko je vrijedna, a radi se protezama za žene koje su nakon obolijevanja od karcinoma dojke podvrgnute mastektomiji (potpunom ili djelimičnom uklanjanju dojke).
Od 36, koliko će ih uraditi u prvoj fazi, uspješno je završena prva, ali ono što je također vrijedno spomenuti jeste da će sve proteze inovatorski dvojac pokloniti ženama, članicama Udruženja osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke “Renesansa”.
– Tradicionalne proteze nisu individualizirane, a njihova težina stvara dodatnu nelagodu. Mijenjamo tu priču koristeći Revopoint 3D tehnologiju skeniranja (Miraco Pro) i 3D štampanje i razvijamo proteze koje su: lagane, fleksibilne, prozračne i prilagođene svakoj ženi. Kako radim u KCUS-u, primjetio sam da ima dosta pacijentica sa odstranjenom dojkom nakon čega nose protetske grudnjake. U razgovoru s njima zaključio sam da su im grudnjaci neudobni i teški.
Dalje istražujući uvidio sam da postoji nekoliko radova koji su se pozabavili tom temom, ali ne na način kako smo mi to uradili. S obzirom na to da smo željeli spanjiti troškove, došli smo na ideju da proteze printamo sa rešetkastim strukturama koje će ih učiniti laganim i prozračnim, a korištenjem 3D skeniranja personaliziramo protezu. Ne takmičimo se sa komercijalnim protezama, one imaju svoju namjenu, korisnicama želimo ponuditi nešto novo i napravljeno samo za njih – pojašnjava Jusufbegović i dodaje da proteze nemaju univerzalnu veličinu, nego je svaka od 30 žena 3D skenirana, skenovi modelirani, a potom printani prema utvrđenim mjerama.
– Javljaju nam se žene iz cijele Bosne i Hercegovine koje bi željele imati 3D protezu tako da ćemo sigurno ovu priču proširiti na cijelu našu zemlju – navodi Jusfbegović.
Izradu 36 proteza Pandžić i Jusufbegović u potpunosti sami finansiraju, a koštat će ih otprilike 5.000 KM.
Kažu kako su se za pomoć obraćali nekim ministarstvima u Kantonu Sarajevu.
– Podrška postoji, svi su zainteresovani, ali procedura aplikacije na projekte nas djelimično usporava u realizaciji, a dinamiku ćemo pokušati poboljšati kroz start-up – naglašava Jusufbegović.
Lund Univerzitet zainteresovan za zajednički rad
A da u onome što rade nisu samo pioniri u BiH govori i podatak da 3D proteze rešetkaste strukture do sada, prema riječima Jusfbegovića, još niko u svijetu nije izradio.
– Neka me neko ispravi ako griješim, ali nisam uspio naći istraživanja koja su rađena, a odnose se na izradu proteza sa rešetkastim strukturama, a mi se, s obzirom na to da se bavimo naukom i istraživanjem, vodimo objavljenim papirima.
Naš nacrt je bio to što smo vidjeli da postoje istraživanja koja predlažu izradu 3D printanih proteza, ali ne na način kako to mi radimo. Vidjeli smo da postoji određena metoda skeniranja i izrade, međutim to su doslovno sve replike komercijalno dostupnih proteza. Naše proteze nisu nešto što se implantira, nego protetska proteza koja ide u protetski grudnjak – pojašnjava Jusufbegović.
Da se i van granica naše države itekako prati šta ovaj bh. dvojac radi najbolje govori podatak da je jedan od najstarijih Univerziteta u Evropi Lund Univerzitet u Švedskoj, koji je 114. u svijetu, izrazio zainteresovanost za zajednički rad sa Jusufbegovićem i Pandžićem.
– Lund Univerzitet u sklopu svoje bolnice Scane ima savremenu opremljenu 3D printanu laboratoriju i istraživače koji se bave 3D printanjem. Iako su bolje opremljeni od nas i imaju puno više materijala, zainteresovao ih je naš naučni dio i ono što objavljujemo. Radujemo se zajedničkom radu i onome što ćemo novo naučiti. Znanje je važno i ono se multiplicira tako što se dijeli. Mislim da nam se prvi put dešava da 10-15 godina ne zaostajemo za onim što se radi u naprednim zemljama svijeta i to nam daje još snažniji vjetar u leđa – zaključio je Jusfbegović.
(TIP/Izvor: Faktor.ba/Autorica: Amela Sijerčić)
Ostavite komentar
Vaša email adresa neće biti objavljena
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne stavove Tip.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo na provedbu cenzure ili potpuno brisanje komentara bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara, naš portal nije dužan pravovremeno obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Čitatelji registrovani u sistemu za komentare prethodne platforme mogu se registrovati ili prijaviti putem DISQUS, Facebook, Twitter ili Google+ korisničkih računa, koristeći novi, gore predstavljeni obrazac.