Nekoliko stotina domaćinstava u Tuzli uskoro će biti priključeno na gradski vodovod

Dobre vijesti za stanovnike nekoliko stotina domaćinstava u udaljenijim naseljima u Tuzli, koja se suočavaju s problemima u vodosnabdijevanju, jer nisu priključena na sistem gradskog vodovoda. U Planu javnih investicija Vlade Federacije trebao bi se naći još jedan projekt Grada, što će značiti konačno rješavanje problema snabdijevanja vodom deset tuzlanskih mjesnih zajednica u visinskim zonama.

Sedamdesetdvogodišnju Maru Pavić iz Gornje Obodnice zatekli smo pored jednog od prirodnih izvora u Gornjoj Obodnici, dok je temperatura zraka bila ispod nule. Došla je, kaže nam, provjeriti je li voda zaledila, što se znalo dešavati u zimskom periodu, budući da joj je prijeko potrebna za domaćinstvo. Problemi nedostatka vode su još izraženiji u ljetnom periodu.

„Dolazi nam cisterna, dovlači vodu dva puta sedmično, pa dok se rasporede. Veliko je selo, tko da je baš teško za vodu“, priča ona.

Istu sudbinu dijeli i Pejo Stjepanović. Kaže da nam da nekoliko prirodnih izvora na ovom području nema dovoljno kapaciteta, kako bi mještani natočili vodu u bilo kojem periodu godine. Projekat izgradnje rezervoara gradskog vodovoda zasutavila je pandemija korona virusa.

„Onda je sve stalo, nešto se počelo raditi, a koliko je urađeno nisam u toku. Trebalo je da se rade neki rezervoari s pumpama pa da se potisne voda iz grada na ovo područje u Gornju Obodnicu, Donju Obodnicu“, navodi on.

Osigurati pristupačnost vode u deset tuzlanskih mjesnih zajednica među kojima je i Gornja Obodnica bi trebali finansirati svi nivoi vlasti, budući je riječ o projektu koji je od velike važnosti za Tuzlu, ali Federaciju. S tim u vezi napravljeni su prvi koraci koji vode rješenju ovog problema.

„Napraviti aplikaciju prema Vladi Federacije i Federalnom ministastvu vodoprivrede, poljoprivrede i šumarstva, kako bi ovaj projekat vodosnabdijevanja visinskih zona Grada Tuzle bio uvršten u projekte od značaja za Federaciju“, ističe Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle (SDP).

„Opredijeljeni smo da se zajedno borimo na svim nivoima vlasti, da idemo prema međunarodnim kreditorima i donatorima, da iznalazimo razne izvore finansiranja, kako bismo te projekte završavali i to su dugoročni projekti“, navodi Kemal Hrnjić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH (NiP).

Dokumentacija za projekat rješavanja vodosnabdijevanja u visinskim zonama je kompletirana, što je jedan od primjera dobre prakse pripremljenosti gradskih struktura. A dok ne dođe do implemntacije projekta mještani Gornje Obodnice i jos devet mjesnih zajednica će čekati implementaciju, i nadati se da u ljetnom periodu prirodna izvorišta neće presušiti i da će vode biti dovoljno, a zimi, da voda iz izvora neće zalediti.

(TIP/Izvor: federalna.ba/Autor: Dino Durmić)